REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać terapeutą zajęciowym?

Dziennikarka medyczno-prawna
Co się robi na terapii zajęciowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Terapeuta zajęciowy – kto to jest? Terapeuta zajęciowy to zawód coraz bardziej popularny. W Polsce, ale i w wielu innych krajach rośnie zapotrzebowanie na tego typu specjalizację. Jeżeli chcemy zajmować się profesjonalnie wspieraniem i pomocą osobom z niepełnosprawnościami, chorym bądź seniorem – warto wybrać tę właśnie ścieżkę zawodową. Jak zdobyć kwalifikacje terapeuty zajęciowego? Jakie są obowiązki i zarobki? 
rozwiń >

Terapeuta zajęciowy – kim jest?

Terapeuta zajęciowy prowadzi zajęcia i ćwiczenia z osobami z niepełnosprawnosprawnością intelektualną bądź takimi, które wymagają rehabilitacji. Poprzez odpowiednie działania rehabilitacyjne aktywizuje pacjentów, dzięki czemu wspiera ich kondycję fizyczną i psychiczną. Poprzez różne działania zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych oraz kalectwu. Dobierając odpowiednie ćwiczenia pomaga w usamodzielnieniu się pacjenta tak, aby mógł poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Działania realizowane są w formie zajęć dostosowywanych do potrzeb i możliwości osób wymagających pomocy. Może to być przykładowo: 

REKLAMA

 • malowanie, rzeźbienie, granie na instrumentach;
 • taniec, zajęcia teatralne, czytanie;
 • prace manualne – garncarstwo, krawiectwo czy stolarka; 
 • gimnastyka, spacery, wycieczki; 
 • zajęcia relaksacyjne, medytacja. 

Wymienione czynności sprawiają, że pacjenci mają możliwość zrozumieć swoje emocje, rozwijają się, integrują i co bardzo istotne – czują się potrzebni. Wspiera to aktywizację i jest motywacją do dalszego rozwoju, podejmowania działań w usamodzielnianiu się. Terapia zajęciowa ponadto redukuje stres, frustrację.  Wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta i jego zdolności interpersonalne. 

Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy

REKLAMA

Terapeuta zajęciowy przede wszystkim powinien umieć rozpoznać potrzeby biologiczne, psychiczne oraz społeczne swoich pacjentów. To właśnie na ich podstawie buduje plan terapii, który potem wdraża w życie. Rolą terapeuty jest monitorowanie i ocenianie przebiegu procesu terapii i zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa w trakcie zajęć

Terapeuta zajęciowy nie tylko prowadzi terapię w grupie, lecz także wspiera pacjentów indywidualnie.  Do jego obowiązków należy nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z pacjentem, jego rodziną – dzięki temu może trafniej zdiagnozować potrzeby i dostosować terapię w taki sposób, by dawała jak najlepsze rezultaty. Ponadto współpracuje z lekarzami dbającymi o ogólny stan zdrowia pacjenta.  

W leczeniu terapeuta musi brać pod uwagę możliwości i zainteresowania pacjenta, a jeśli takich nie posiada – pomóc mu je znaleźć i zachęcać do ich rozwijania. Niezwykle istotne jest wsparcie psychicznie terapeuty – rozmowa, okazywanie troski i stały kontakt z pacjentem sprawia, że odczuwa on większą pewność siebie, co nie jest bez znaczenia na proces leczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem terapii jest możliwie jak największe usprawnienie pacjenta i jego usamodzielnienie. W razie potrzeby terapeuta zajęciowy pomaga także w nauce codziennych czynności (m.in. ubieranie się, mycie czy przygotowywanie posiłków, co może sprawiać trudności ze względu na ograniczoną sprawność fizyczną). Pokazuje również, jak radzić sobie z obsługą sprzętu rehabilitacyjnego. 

Terapia zajęciowa - jaki ma cel

Terapia zajęciowa to rodzaj psychoterapii, polega na wykonywaniu określonych aktywności psychosomatycznych. Od tradycyjnych psychoterapii odróżnia ją to, że polega nie tylko na dialogu, ale na integracji ciała z umysłem. Jej celem jest przywrócenie prawidłowych zdolności umysłowych, poznawczych i motorycznych. Gdy nie jest to w pełni możliwe, terapeuta uczy pacjenta wytworzenia funkcji zastępczych. Istnieje kilka rodzajów terapii zajęciowej: 

 • arteterapia – wykorzystuje się sztukę, pacjent może tworzyć obiekty artystyczne czy muzyczne, wyrażać siebie m.in. za pomocą tańca;
 • ergoterapia – polega na wykonywaniu pracy związanej z garncarstwem, ogrodnictwem czy stolarstwem;
 • estetoterapia – polega na skupieniu się na obcowaniu z naturą; 
 • zajęcia relaksacyjne – mają na celu pobudzenie różnych zmysłów.

Terapeuta zajęciowy – kwalifikacje 

Terapeutą zajęciowym może zostać osoba, która ukończyła szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskała tytuł zawodowy terapeuty zajęciowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie terapeuty zajęciowego. Kwalifikacje posiada ponadto osoba z wykształceniem średnim medycznym w zawodzie terapeuta zajęciowy bądź która ukończyła studia wyższe na kierunku lub w specjalności terapia zajęciowa, obejmujące co najmniej 3000 godzin kształcenia, w tym 2000 godzin w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmujących wiedzę z zakresu teorii i technik terapeutycznych i uzyskała tytuł licencjata (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej) – rozporządzenie nie określa kwalifikacji ergoterapeuty. Należy uznać, że posiada je terapeuta zajęciowy, który w czasie nauki (w szkole policealnej, w szkole medycznej lub na studiach) miał zajęcia z ergoterapii lub ukończył kursy w tego zakresu. 

Terapeuta zajęciowy – gdzie może pracować

Bez wątpienia w dobie starzejącego się społeczeństwa, terapeuci zajęciowi są zawodem przyszłości i dziś biorą udział już nie tylko w warsztatach terapii zajęciowej. Osoby o takiej specjalizacji coraz częściej poszukują różnego typu placówki, wśród których można znaleźć: 

 • zakłady opiekuńcze,
 • przedszkola i szkoły integracyjne,
 • poradnie rehabilitacyjne, 
 • szkoły specjalne, 
 • hospicja, 
 • kluby seniora, 
 • domy pomocy społecznej, 
 • sanatoria, 
 • szpitalne oddziały.  

Terapeuta zajęciowy może także otworzyć samodzielną działalność gospodarczą, zwiększając możliwości pracy o prywatne praktyki, m.in. w domu pacjenta.

Ile zarabia terapeuta zajęciowy

Zarobki terapeuty zajęciowego nie należą do wysokich. Początkujący terapeuci zarabiają w granicach 2500 tys. zł netto. Średnie zarobki sięgają 2700 tys. zł netto. Najlepsi zarabiają nieco ponad 3000 tys. zł netto. Prywatne placówki proponują wyższe pensje niż te pracujące we współpracy z NFZ. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA