Nowość w IKP. Indywidualny Plan Opieki Medycznej

REKLAMA
REKLAMA
Nowość w IKP – na czym polegają wprowadzone ulepszenia dla przewlekle chorych? Pacjenci otrzymali wgląd do Indywidulnego Planu Opieki Medycznej. Jak działa IPOM?
Co to jest IPOM
Internetowe Konto Pacjenta, na którym jest dostępny IPOM, to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, z której korzysta już ponad 50 proc. dorosłych Polaków.
REKLAMA
Indywidulny Plan Opieki Medycznej to nowy rodzaj dokumentacji medycznej pacjenta. Nie posiada wersji papierowej – IPOM jest prowadzony w systemie teleinformatycznym – Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania.
REKLAMA
Jak poinformowało Centrum e-zdrowia – pacjenci, którzy korzystają z Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, mają od teraz możliwość uzyskania dostępu do harmonogramu badań, wizyt, a także konsultacji zaplanowanych przez lekarza POZ z poziomu IKP.
W październiku 2022 roku do polskiego systemu zdrowia została wprowadzona opieka koordynowana. W jej zakresie znalazła się diagnoza i leczenie, a także profilaktyka i edukacja pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny kardiologii, diabetologii, endokrynologii oraz pulmonologii. Opieka koordynowana obejmuje pacjentów 18+, w jej ramach lekarz pierwszego kontaktu współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ oraz dietetykiem.
Bez wątpienia wprowadzenie opieki koordynowanej wpłynęło na polepszenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, m.in.:
- rozszerzając listę badań diagnostycznych realizowanych przez lekarza POZ;
- umożliwiając szybszy dostęp do opieki specjalistycznej;
- pozwalając podjąć działania edukacyjne – pacjent dowie się więcej o swoim zdrowiu, zagrożeniach i profilaktyce;
- aktywizując pacjenta – będzie mógł podjąć działania zgodnie z ustalonym planem.
Badania diagnostyczne dostępne dla lekarza POZ finansowane z budżetu powierzonego:
- W ramach ścieżki kardiologicznej oraz częściowo diabetologicznej:
- EKG wysiłkowe;
- Holter EKG 24, 48, 72h;
- Holter RR;
- USG Doppler tt. szyjnych i naczyń kończyn dolnych;
- ECHO serca przezklatkowe;
- BNP, NT-proBNP;
- Albuminuri;
- UACR.
- W ramach ścieżki endokrynologicznej:
- anty-TPO;
- anty-TSHr;
- anty-TG;
- biopsja cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych).
- W ramach ścieżki pulmonologicznej:
- spirometria;
- pirometria z próbą rozkurczow.
Na każdym etapie leczenia i planowania wizyt, pacjentowi zapewniona zostaje opieka koordynowana – ustala harmonogram badań, wizyt, konsultacji zleconych przez lekarza POZ, w tym także porad edukacyjnych, jak i dietetycznych. Koordynator nie musi być lekarzem – rolę tę może pełnić pielęgniarka bądź osoba z rejestracji. Do obowiązków koordynatora należy umawianie wizyt i badań, przypominanie pacjentowi o terminach, aktualizowanie harmonogramu (organizacja strony IPOM). Ponadto koordynator wyszukuje osoby, które należy objąć indywidulną opieką i zaprasza je następnie po poradę.
Wykaz świadczeń opieki koordynowanej
Świadczenia opieki koordynowanej są realizowane w następujących obszarach:
- diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków;
- diagnostyka i leczenie cukrzycy;
- diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej, a także przewlekłej choroby obturacyjnej płuc;
- diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy.
Jak działa IPOM
Indywidulny Plan Opieki Medycznej spersonalizowany dla pacjenta jest ustalany przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz:
- przeprowadza z pacjentem pogłębiony wywiad;
- bada pacjenta;
- analizuje wyniki badań diagnostycznych;
- ocenia aktualny stan zdrowia pacjenta;
- ustala indywidualny plan działania – dalsze etapy postępowania;
- przekazuje pacjentowi plan do realizacji (dostępny także w formie elektronicznej na Internetowym Koncie Pacjenta).
Chcąc znaleźć IPOM na IKP, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, następnie wejść w „Plan leczenia”, kolejno w „Plan opieki medycznej” i wyszukać w „Planie opieki medycznej” swój IPOM wraz z harmonogramem.
Internetowe Konto Pacjenta, na którym jest dostępny IPOM, ma już 17 mln użytkowników. IKP jest bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia, na której pacjent szybko i bezpiecznie sprawdzi informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci bądź osoby, która go do tego upoważniła. Ponad 50 proc. dorosłych Polaków aktywnie korzysta ze swojego Internetowego Konta Pacjenta.
Projekt edukacyjny PTMR: Opieka koordynowana
Warto nadmienić, że prowadzone są przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej szeroko zakrojone działania edukacyjne, w związku z wprowadzeniem opieki koordynowanej w POZ. Do tej pory przeprowadzone zostały liczne spotkania ze specjalistami w formie webinarów, a także udostępniono wiele nagrań poruszających najważniejsze kwestie. Ponadto przygotowano szkolenie online w zakresie diabetologii.
Zobacz także: USG
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA