REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość w IKP. Indywidualny Plan Opieki Medycznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Nowość w IKP. Indywidualny Plan Opieki Medycznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowość w IKP – na czym polegają wprowadzone ulepszenia dla przewlekle chorych? Pacjenci otrzymali wgląd do Indywidulnego Planu Opieki Medycznej. Jak działa IPOM? 

Co to jest IPOM

Internetowe Konto Pacjenta, na którym jest dostępny IPOM, to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, z której korzysta już ponad 50 proc. dorosłych Polaków.

REKLAMA

Indywidulny Plan Opieki Medycznej to nowy rodzaj dokumentacji medycznej pacjenta. Nie posiada wersji papierowej – IPOM jest prowadzony w systemie teleinformatycznym – Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania. 

REKLAMA

Jak poinformowało Centrum e-zdrowia – pacjenci, którzy korzystają z Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, mają od teraz możliwość uzyskania dostępu do harmonogramu badań, wizyt, a także konsultacji zaplanowanych przez lekarza POZ z poziomu IKP. 

W październiku 2022 roku do polskiego systemu zdrowia została wprowadzona opieka koordynowana. W jej zakresie znalazła się diagnoza i leczenie, a także profilaktyka i edukacja pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny kardiologii, diabetologii, endokrynologii oraz pulmonologii. Opieka koordynowana obejmuje pacjentów 18+, w jej ramach lekarz pierwszego kontaktu współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ oraz dietetykiem. 

Bez wątpienia wprowadzenie opieki koordynowanej wpłynęło na polepszenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, m.in.: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • rozszerzając listę badań diagnostycznych realizowanych przez lekarza POZ; 
  • umożliwiając szybszy dostęp do opieki specjalistycznej; 
  • pozwalając podjąć działania edukacyjne – pacjent dowie się więcej o swoim zdrowiu, zagrożeniach i profilaktyce; 
  • aktywizując pacjenta – będzie mógł podjąć działania zgodnie z ustalonym planem. 

Badania diagnostyczne dostępne dla lekarza POZ finansowane z budżetu powierzonego: 

  1. W ramach ścieżki kardiologicznej oraz częściowo diabetologicznej: 
  • EKG wysiłkowe; 
  • Holter EKG 24, 48, 72h; 
  • Holter RR; 
  • USG Doppler tt. szyjnych i naczyń kończyn dolnych; 
  • ECHO serca przezklatkowe; 
  • BNP, NT-proBNP; 
  • Albuminuri; 
  • UACR.
  1. W ramach ścieżki endokrynologicznej: 
  • anty-TPO;
  • anty-TSHr;
  • anty-TG;
  • biopsja cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych).
  1. W ramach ścieżki pulmonologicznej: 
  • spirometria;
  • pirometria z próbą rozkurczow.

Na każdym etapie leczenia i planowania wizyt, pacjentowi zapewniona zostaje opieka koordynowana – ustala harmonogram badań, wizyt, konsultacji zleconych przez lekarza POZ, w tym także porad edukacyjnych, jak i dietetycznych. Koordynator nie musi być lekarzem – rolę tę może pełnić pielęgniarka bądź osoba z rejestracji. Do obowiązków koordynatora należy umawianie wizyt i badań, przypominanie pacjentowi o terminach, aktualizowanie harmonogramu (organizacja strony IPOM). Ponadto koordynator wyszukuje osoby, które należy objąć indywidulną opieką i zaprasza je następnie po poradę. 

Wykaz świadczeń opieki koordynowanej 

Świadczenia opieki koordynowanej są realizowane w następujących obszarach: 

  • diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków; 
  • diagnostyka i leczenie cukrzycy; 
  • diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej, a także przewlekłej choroby obturacyjnej płuc; 
  • diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy.

Jak działa IPOM 

Indywidulny Plan Opieki Medycznej spersonalizowany dla pacjenta jest ustalany przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz: 

  • przeprowadza z pacjentem pogłębiony wywiad;
  • bada pacjenta; 
  • analizuje wyniki badań diagnostycznych; 
  • ocenia aktualny stan zdrowia pacjenta; 
  • ustala indywidualny plan działania – dalsze etapy postępowania; 
  • przekazuje pacjentowi plan do realizacji (dostępny także w formie elektronicznej na Internetowym Koncie Pacjenta).
Ważne
Gdzie znaleźć IPOM na IPK?

Chcąc znaleźć IPOM na IKP, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, następnie wejść w „Plan leczenia”, kolejno w „Plan opieki medycznej” i wyszukać w „Planie opieki medycznej” swój IPOM wraz z harmonogramem. 

Internetowe Konto Pacjenta, na którym jest dostępny IPOM, ma już 17 mln użytkowników. IKP jest bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia, na której pacjent szybko i bezpiecznie sprawdzi informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci bądź osoby, która go do tego upoważniła. Ponad 50 proc. dorosłych Polaków aktywnie korzysta ze swojego Internetowego Konta Pacjenta. 

Projekt edukacyjny PTMR: Opieka koordynowana 

Warto nadmienić, że prowadzone są przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej szeroko zakrojone działania edukacyjne, w związku z wprowadzeniem opieki koordynowanej w POZ. Do tej pory przeprowadzone zostały liczne spotkania ze specjalistami w formie webinarów, a także udostępniono wiele nagrań poruszających najważniejsze kwestie. Ponadto przygotowano szkolenie online w zakresie diabetologii.

Zobacz także: USG

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

REKLAMA

Krótszy tydzień pracy w Polsce przy takim samym wynagrodzeniu? W 2026 r. dobrowolny pilotaż dla firm i urzędów. Ale kodeks pracy już teraz pozwala krócej pracować

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że skrócenie czasu pracy będzie pożądaną przez Polaków zmianą, ale wyłącznie przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Ministra w dniu 28 kwietnia 2025 r. zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców. Jego szczegóły mają zostać podane do końca czerwca. Warto jednak wiedzieć, że już dziś przepisu kodeksu pracy pozwalają na skrócenie tygodnia pracy.

6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia – to się dzieje! Już niebawem skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skróconego czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł. Doświadczenia jednej z firm produkcyjnych z Poznania, pokazują wręcz, że zmiana taka może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

Kto zostanie nowym papieżem? Oto dwaj kardynałowie z największymi szansami

Kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi mają duże szanse wyboru na nowego papieża; mogą przekonać kolegium kardynalskie, że będą kontynuowali linię Franciszka, ale wyeliminują największe wady - powiedział w wywiadzie dla PAP historyk idei, publicysta "Christianitas" Tomasz Rowiński. Zaznaczył, że nie jest jednak wykluczone, że kardynałowie będę chcieli korekty kursu.

To już koniec orzekania o niepełnosprawności tak, jak teraz. Będzie gorzej czy lepiej: 10 kluczowych zmian [PROJEKT]

To już koniec orzekania o niepełnosprawności w takim kształcie jak teraz. Przedstawiamy 10 kluczowych zmian, które jeśli wejdą w życie w2025 r., to zrewolucjonizują system. Czego dotyczy projekt ustawy i 10 kluczowych zmian? W szczególności orzekania o stopniach niepełnosprawności. Nowa propozycja przepisów szczegółowo reguluje sytuacje osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem: o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny); o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16 roku życia. Komisje będą pracowały inaczej i na innych zasadach będą wydawały orzeczenia.

REKLAMA

SONDA: Kto zostanie nowym papieżem? Konklawe rusza 7 maja

Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła 28 kwietnia po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Prawo wyboru nowego papieża ma obecnie 135 kardynałów. W artykule sonda z papabilami.

Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

REKLAMA