reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r.

W 2018 r. wejdą w życie zmiany w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Nowelizacja wprowadzi nie tylko obowiązkową elektronizację zamówień publicznych, ale także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (dalej: JEDZ). Zastąpi on dość obszerną dokumentację, którą do tej pory należało zgromadzić.

Najnowsza nowelizacja przepisów dotyczących zamówień publicznych wprowadza m.in. obowiązkową elektronizację zamówień publicznych. Polega ona na porzuceniu pisemnej formy komunikacji między zamawiającym a wykonawcą, na rzecz formy elektronicznej (poczta elektroniczna, sms.)

Zmiany w Prawie zamówień publicznych w tym zakresie (dalej: p.z.p.) wejdą w życie w dwóch etapach. Pierwszy z etapów rozpoczął się 18 kwietnia 2017 r. i polega on na obowiązku centralnego zamawiającego korzystania ze środków elektronicznych przy kontaktach z wykonawcą.

JEDZ – czym jest i po co go wprowadzono

Nowelizacja przepisów wprowadza także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia. Ma to na celu zmniejszenie obowiązków formalnych w zamówieniach publicznych poprzez ograniczenie potrzebnej do zgromadzenia dokumentacji.

JEDZ to oświadczenie własne wykonawcy zamówienia. Stanowi ono dowód wstępny tego, że składający je wykonawca spełnia postawione przed nim kryteria kwalifikacji i selekcji, a także, że nie podlega wykluczeniu. To oświadczenie pozwoli zastąpić, na etapie postępowania o udzielenie zamówienia, zaświadczenia wydane przez organy publiczne i osoby trzecie.

Forma

Przepisy nowelizujące zamówienia publiczne zakładają, że od 18 kwietnia 2018 r. JEDZ będzie mógł zostać złożony tylko w formie elektronicznej. Ponadto powinien zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Niedochowanie formy lub brak bezpiecznego podpisu poskutkuje nieważnością oświadczenia.

Do 18 kwietnia 2018 r. istnieje jednak możliwość złożenia JEDZ zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej.

Kto i kiedy powinien złożyć

Pewną bardzo ważną rzecz należy zaznaczyć na samym początku. Obowiązku składania JEDZ nie ma w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość nie przekracza równowartości progów UE.

W pewnych przypadkach złożenie jednego oświadczenia JEDZ może być niewystarczające. To czy konieczne jest złożenie jednego JEDZ czy kilku jest zasadniczo uzależnione od formy udziału wykonawcy w postępowaniu oraz sposobu spełniania warunków udziału w tym postępowaniu. Jeżeli wykonawca samodzielnie bierze udział w wykonaniu i nie polega na zasobach innych podmiotów, jeden JEDZ wystarczy.

Jeżeli wykonawca przystępuje do postępowania wraz z innymi wykonawcami (konsorcjum), JEDZ musi złożyć każdy z nich. W oświadczeniu powinien wskazać, że nie podlega wykluczeniu oraz, że spełnia warunki w zakresie, w którym każdy z konsorcjantów wykazuje spełnianie warunków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 09.08.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama