REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 r. wejdą w życie zmiany w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Nowelizacja wprowadzi nie tylko obowiązkową elektronizację zamówień publicznych, ale także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (dalej: JEDZ). Zastąpi on dość obszerną dokumentację, którą do tej pory należało zgromadzić.

Najnowsza nowelizacja przepisów dotyczących zamówień publicznych wprowadza m.in. obowiązkową elektronizację zamówień publicznych. Polega ona na porzuceniu pisemnej formy komunikacji między zamawiającym a wykonawcą, na rzecz formy elektronicznej (poczta elektroniczna, sms.)

REKLAMA

Zmiany w Prawie zamówień publicznych w tym zakresie (dalej: p.z.p.) wejdą w życie w dwóch etapach. Pierwszy z etapów rozpoczął się 18 kwietnia 2017 r. i polega on na obowiązku centralnego zamawiającego korzystania ze środków elektronicznych przy kontaktach z wykonawcą.

JEDZ – czym jest i po co go wprowadzono

Nowelizacja przepisów wprowadza także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia. Ma to na celu zmniejszenie obowiązków formalnych w zamówieniach publicznych poprzez ograniczenie potrzebnej do zgromadzenia dokumentacji.

JEDZ to oświadczenie własne wykonawcy zamówienia. Stanowi ono dowód wstępny tego, że składający je wykonawca spełnia postawione przed nim kryteria kwalifikacji i selekcji, a także, że nie podlega wykluczeniu. To oświadczenie pozwoli zastąpić, na etapie postępowania o udzielenie zamówienia, zaświadczenia wydane przez organy publiczne i osoby trzecie.

Forma

Przepisy nowelizujące zamówienia publiczne zakładają, że od 18 kwietnia 2018 r. JEDZ będzie mógł zostać złożony tylko w formie elektronicznej. Ponadto powinien zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Niedochowanie formy lub brak bezpiecznego podpisu poskutkuje nieważnością oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do 18 kwietnia 2018 r. istnieje jednak możliwość złożenia JEDZ zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej.

Kto i kiedy powinien złożyć

Pewną bardzo ważną rzecz należy zaznaczyć na samym początku. Obowiązku składania JEDZ nie ma w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość nie przekracza równowartości progów UE.

REKLAMA

W pewnych przypadkach złożenie jednego oświadczenia JEDZ może być niewystarczające. To czy konieczne jest złożenie jednego JEDZ czy kilku jest zasadniczo uzależnione od formy udziału wykonawcy w postępowaniu oraz sposobu spełniania warunków udziału w tym postępowaniu. Jeżeli wykonawca samodzielnie bierze udział w wykonaniu i nie polega na zasobach innych podmiotów, jeden JEDZ wystarczy.

Jeżeli wykonawca przystępuje do postępowania wraz z innymi wykonawcami (konsorcjum), JEDZ musi złożyć każdy z nich. W oświadczeniu powinien wskazać, że nie podlega wykluczeniu oraz, że spełnia warunki w zakresie, w którym każdy z konsorcjantów wykazuje spełnianie warunków.

W sytuacji gdy wykonawca korzysta z zasobów podmiotu trzeciego w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, musi złożyć JEDZ dotyczący tego podmiotu. W tym oświadczeniu musi wykazać, że wobec ten podmiot nie podlega wykluczenia, a także że spełnia on – w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na jego zasoby – warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji.

REKLAMA

Obowiązek złożenia JEDZ może również wystąpić w przypadku podwykonawstwa – zamawiający może zażądać JEDZ podwykonawcy. W takim wypadku główny wykonawca składa oświadczenie, w którym musi wskazać jedynie, że wobec podwykonawcy nie zachodzą przesłanki do wyłączenia.

Pomimo wprowadzenie JEDZ obowiązek złożenia zaświadczeń i niektórych innych dokumentów nie wygasa całkowicie. Wykonawca, który wygrał daną ofertę jest zobligowany do tego by złożyć aktualne na dzień złożenia oświadczenia i dokumenty potwierdzające informacje zawarte w JEDZ. Ponadto zamawiający ma prawo do zażądania na każdym etapie postępowania od wykonawcy złożenia wszelkich oświadczeń lub dokumentów, a jeśli uprzednio złożone stały się nieaktualne – do złożenia ich aktualnych wersji, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia właściwego przebiegu postępowania.

Zawartość JEDZ

Standardowy formularz oświadczenia został określony w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. JEDZ składa się z sześciu części. Pierwsza część zawiera informacje identyfikujące postępowanie i zamawiającego. W części drugiej identyfikuje się wykonawcę. Część trzecia to informacje dotyczące przesłanek wykluczenia.

W części czwartej należy odnieść się do kryteriów kwalifikacji (warunków udziału w postępowania), a części piątej do kryteriów selekcji (ograniczają one liczbę oferentów). W szóstej części natomiast znajdują się oświadczenia końcowe wykonawcy a także odpowiednie podpisy.

Podsumowując, JEDZ powinno zawierać:

  • oświadczenie wykonawcy o braku przesłanek do wyłączenia;
  • oświadczenie wykonawcy o spełnianiu kryteriów kwalifikacji;
  • oświadczenie wykonawcy o spełnianiu kryteriów selekcji;
  • określenie organu publicznego lub osoby trzeciej odpowiedzialnych za wystawienie dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia a także w stosownych przypadkach spełnianie warunków udziału i selekcji;
  • formalne oświadczenie o tym, że wykonawca na żądanie i bez zwłoki zobowiązuje się do przedstawić stosowne dokumenty;
  • informacje niezbędne w celu uzyskania przez zamawiającego dokumentów potwierdzających bezpośrednio za pomocą baz danych.

Jak widać JEDZ to dość obszerny i skomplikowany dokument. Pocieszeniem może być fakt, że dobrze wypełnione oświadczenie użyte we wcześniejszym postępowaniu, może zostać użyte w innym, jeżeli dane w nim zawarte są dalej aktualne.

Ułatwienie stanowi także to, że wykonawca nie ma obowiązku dostarczenia zamawiającemu dokumentów, które zamawiający już posiada lub ma możliwość uzyskania bezpośrednio za pomocą bezpłatnej krajowej bazy danych w dowolnym państwie członkowskim (np. krajowy rejestr zamówień).

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1020 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.)

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Umowę leasingu można zawrzeć online bez podpisu kwalifikowanego. Prawo już na to pozwala ale firmy leasingowe muszą przestawić swoje systemy

Możliwość zawarcia umowy leasingu w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie powszechnie dostępna na rynku prawdopodobnie za kilka - kilkanaście tygodni – ustalili eksperci Superauto.pl. To rynek, którego wartość przekroczyła w 2024 r. 110 mld zł. Firmy leasingowe są w trakcie dostosowywania swoich systemów informatycznych oraz procedur do nowego prawa, które właśnie weszło w życie. Pierwsze firmy leasingowe udostępnią jednak tzw. formę dokumentową od razu. Są to Velo Leasing, Vehis, Cofidis oraz Millennium Leasing.

System kaucyjny w Polsce od 2025. Większość Polaków o nim słyszała, ale wciąż nie wie, jak działa

Aż 75% Polek i Polaków wie, że od 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny – ale aż 71% nie rozumie jego zasad. Zamiast jasnych informacji – domysły i nieporozumienia. Eksperci alarmują: bez skutecznej edukacji i komunikacji nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść.

REKLAMA

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

Już teraz zabierają 800 plus i 300 plus dużej grupie. To koniec bezwarunkowego wsparcia: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca 2025 roku program "Rodzina 800+" oraz "Dobry Start" przeszedł zmiany. Obowiązują one również w lipcu, w III kwartale 2025 r., jak i w 2026 r. Wraz z nowym okresem świadczeniowym weszło w życie rygorystyczne kryterium, które pozbawi czy już pozbawiło wsparcia finansowego znaczną grupę beneficjentów. Kończy się więc era, w której świadczenie wychowawcze przysługiwało niemal każdemu dziecku w Polsce.

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

REKLAMA