REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 r. wejdą w życie zmiany w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Nowelizacja wprowadzi nie tylko obowiązkową elektronizację zamówień publicznych, ale także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (dalej: JEDZ). Zastąpi on dość obszerną dokumentację, którą do tej pory należało zgromadzić.

Najnowsza nowelizacja przepisów dotyczących zamówień publicznych wprowadza m.in. obowiązkową elektronizację zamówień publicznych. Polega ona na porzuceniu pisemnej formy komunikacji między zamawiającym a wykonawcą, na rzecz formy elektronicznej (poczta elektroniczna, sms.)

REKLAMA

Zmiany w Prawie zamówień publicznych w tym zakresie (dalej: p.z.p.) wejdą w życie w dwóch etapach. Pierwszy z etapów rozpoczął się 18 kwietnia 2017 r. i polega on na obowiązku centralnego zamawiającego korzystania ze środków elektronicznych przy kontaktach z wykonawcą.

JEDZ – czym jest i po co go wprowadzono

Nowelizacja przepisów wprowadza także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia. Ma to na celu zmniejszenie obowiązków formalnych w zamówieniach publicznych poprzez ograniczenie potrzebnej do zgromadzenia dokumentacji.

JEDZ to oświadczenie własne wykonawcy zamówienia. Stanowi ono dowód wstępny tego, że składający je wykonawca spełnia postawione przed nim kryteria kwalifikacji i selekcji, a także, że nie podlega wykluczeniu. To oświadczenie pozwoli zastąpić, na etapie postępowania o udzielenie zamówienia, zaświadczenia wydane przez organy publiczne i osoby trzecie.

Forma

Przepisy nowelizujące zamówienia publiczne zakładają, że od 18 kwietnia 2018 r. JEDZ będzie mógł zostać złożony tylko w formie elektronicznej. Ponadto powinien zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Niedochowanie formy lub brak bezpiecznego podpisu poskutkuje nieważnością oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do 18 kwietnia 2018 r. istnieje jednak możliwość złożenia JEDZ zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej.

Kto i kiedy powinien złożyć

Pewną bardzo ważną rzecz należy zaznaczyć na samym początku. Obowiązku składania JEDZ nie ma w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość nie przekracza równowartości progów UE.

REKLAMA

W pewnych przypadkach złożenie jednego oświadczenia JEDZ może być niewystarczające. To czy konieczne jest złożenie jednego JEDZ czy kilku jest zasadniczo uzależnione od formy udziału wykonawcy w postępowaniu oraz sposobu spełniania warunków udziału w tym postępowaniu. Jeżeli wykonawca samodzielnie bierze udział w wykonaniu i nie polega na zasobach innych podmiotów, jeden JEDZ wystarczy.

Jeżeli wykonawca przystępuje do postępowania wraz z innymi wykonawcami (konsorcjum), JEDZ musi złożyć każdy z nich. W oświadczeniu powinien wskazać, że nie podlega wykluczeniu oraz, że spełnia warunki w zakresie, w którym każdy z konsorcjantów wykazuje spełnianie warunków.

W sytuacji gdy wykonawca korzysta z zasobów podmiotu trzeciego w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, musi złożyć JEDZ dotyczący tego podmiotu. W tym oświadczeniu musi wykazać, że wobec ten podmiot nie podlega wykluczenia, a także że spełnia on – w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na jego zasoby – warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji.

REKLAMA

Obowiązek złożenia JEDZ może również wystąpić w przypadku podwykonawstwa – zamawiający może zażądać JEDZ podwykonawcy. W takim wypadku główny wykonawca składa oświadczenie, w którym musi wskazać jedynie, że wobec podwykonawcy nie zachodzą przesłanki do wyłączenia.

Pomimo wprowadzenie JEDZ obowiązek złożenia zaświadczeń i niektórych innych dokumentów nie wygasa całkowicie. Wykonawca, który wygrał daną ofertę jest zobligowany do tego by złożyć aktualne na dzień złożenia oświadczenia i dokumenty potwierdzające informacje zawarte w JEDZ. Ponadto zamawiający ma prawo do zażądania na każdym etapie postępowania od wykonawcy złożenia wszelkich oświadczeń lub dokumentów, a jeśli uprzednio złożone stały się nieaktualne – do złożenia ich aktualnych wersji, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia właściwego przebiegu postępowania.

Zawartość JEDZ

Standardowy formularz oświadczenia został określony w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. JEDZ składa się z sześciu części. Pierwsza część zawiera informacje identyfikujące postępowanie i zamawiającego. W części drugiej identyfikuje się wykonawcę. Część trzecia to informacje dotyczące przesłanek wykluczenia.

W części czwartej należy odnieść się do kryteriów kwalifikacji (warunków udziału w postępowania), a części piątej do kryteriów selekcji (ograniczają one liczbę oferentów). W szóstej części natomiast znajdują się oświadczenia końcowe wykonawcy a także odpowiednie podpisy.

Podsumowując, JEDZ powinno zawierać:

 • oświadczenie wykonawcy o braku przesłanek do wyłączenia;
 • oświadczenie wykonawcy o spełnianiu kryteriów kwalifikacji;
 • oświadczenie wykonawcy o spełnianiu kryteriów selekcji;
 • określenie organu publicznego lub osoby trzeciej odpowiedzialnych za wystawienie dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia a także w stosownych przypadkach spełnianie warunków udziału i selekcji;
 • formalne oświadczenie o tym, że wykonawca na żądanie i bez zwłoki zobowiązuje się do przedstawić stosowne dokumenty;
 • informacje niezbędne w celu uzyskania przez zamawiającego dokumentów potwierdzających bezpośrednio za pomocą baz danych.

Jak widać JEDZ to dość obszerny i skomplikowany dokument. Pocieszeniem może być fakt, że dobrze wypełnione oświadczenie użyte we wcześniejszym postępowaniu, może zostać użyte w innym, jeżeli dane w nim zawarte są dalej aktualne.

Ułatwienie stanowi także to, że wykonawca nie ma obowiązku dostarczenia zamawiającemu dokumentów, które zamawiający już posiada lub ma możliwość uzyskania bezpośrednio za pomocą bezpłatnej krajowej bazy danych w dowolnym państwie członkowskim (np. krajowy rejestr zamówień).

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1020 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.)

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  REKLAMA

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  REKLAMA

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  Planujesz urlop na święta? Nie ciesz się za wcześnie, może jednak wykorzystasz zaległy urlop w 2024 r.

  Nie w każdym zakładzie pracy tworzy się plan urlopów, ale istnieją takie momenty w roku, w których w każdym z nich konieczne jest uzgodnienie kto będzie mógł z urlopu skorzystać, a kto nie. Jednym z nich są święta – to wtedy pracownicy chętniej niż w pozostałych okresach roku chcą oderwać się od służbowych obowiązków. Jednak czy zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu jest zawsze ostateczna i po umieszczeniu terminu urlopu w przygotowanym planie pracownik może odetchnąć? Nie warto cieszyć się zbyt wcześnie.

  REKLAMA