reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy zakładają m.in. usunięcie obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym w tym pomników, obelisków gloryfikujących ustrój totalitarny.

22 czerwca 2017 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Nowelizacja umożliwia wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli propagujących ustrój totalitarny, zwłaszcza komunizm.

Dotychczas funkcjonujące przepisy wskazują na to czym jest propagowanie ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa ta wskazuje również na metody dzięki, którym zakazano jednostkom samorządu terytorialnego nazywania budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, na cześć osób, wydarzeń, organizacji symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Pomniki, obeliski, płyty pamiątkowe…

Dotychczas obowiązująca ustawa nie precyzowała dokładnie kwestii związanych z usunięciem budowli o charakterze nieużytkowym propagujących zakazany ustrój. Od momentu wejścia w życie omawianej nowelizacji, zakaz propagowania zakazanego ustroju poprzez nadanie niedozwolonej nazwy obejmie pomniki. Przez pomniki należy rozumieć też obeliski, popiersia, rzeźby, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki, kopce. Ustawodawca w ten sposób znacznie poszerza grono obiektów, którym nadanie nazwy propagującej komunizm jest zakazane.

Oznacza to, że właściwe jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane będą do usunięcia wymienionych obiektów propagujących zakazany ustrój w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie. Ten obowiązek nie będzie dotyczył pomników:

  • niewystawionych na widok publiczny;
  • znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku;
  • wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego;
  • wpisanych – samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków.

W przypadku wykonania obowiązku, koszty usunięcia pomnika zwraca Skarb Państwa ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest wojewoda, jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia tego pomnika.

Decyzję nakazującą usunięcie zakazanego pomnika wydaje wojewoda. Wydanie tej decyzji jest uzależnione od pozytywnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Nowe przepisy dają IPN miesiąc, a w sprawach szczególnie skomplikowanych, nie więcej niż dwa miesiące na wydanie opinii potwierdzającej niezgodność nazwy budowli, obiektu lub urządzenia użyteczności publicznej z ustawą.

Od decyzji wojewody będzie można się odwołać do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Szkoły, przedszkola, szpitale…

Nowelizacja poszerza katalog obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które nie mogą zostać nazwane na cześć wydarzeń, organizacji lub osób propagujących ustrój totalitarny. Od wejścia w życie nowelizacji w ten sposób nie będzie można nazwać szkół i ich zespołów, przedszkoli, szpitali, placówek opiekuńczo-wychowawczych, instytucji kultury, i instytucji społecznych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1389)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 03.08.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu/ fot. Fotolia
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama