REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
ZUS adres numer konta senior seniorka
ZUS adres numer konta senior seniorka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Korespondencja z ZUS a niewłaściwy adres

REKLAMA

Przeprowadzka zazwyczaj wiąże się z wieloma kwestiami do dopilnowania. W natłoku spraw do załatwienia mogą umknąć pewne istotne rzeczy. Jedną z nich jest z pewnością zaktualizowanie adresu do korespondencji w banku czy różnych instytucjach, takich jak na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wszelkie pisma do klientów ZUS przesyła zawsze na ostatni podany adres, jeśli jest on już nieaktualny wówczas korespondencja może trafić do nieuprawnionego odbiorcy. A z tego może wynikać ryzyko naruszenia danych osobowych i co za tym idzie na przykład kradzież tożsamości.

REKLAMA

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku przestrzega, że takie doręczenie korespondencji będzie uważane za skuteczne, co oznacza, że skutki doręczenia będą obciążały adresata korespondencji. - Dlatego należy zgłaszać nam każdą aktualizację adresu, w tym także zmianę adresu elektronicznego - dodaje. - Ten obowiązek wynika z art. 41 Kodeksu postępowania administracyjnego. Krótko mówiąc w razie zaniedbania tego obowiązku doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem jest skuteczne i niesie ze sobą skutki prawne – wyjaśnia rzecznik.

Kiedy należy zgłosić zmianę do ZUS

REKLAMA

Niedostarczona informacja to jedno, jeśli klient posiada konto na PUE ZUS to opóźnienie w aktualizacji adresu w placówce tak szybko nie pociągnie za sobą negatywnych skutków. Ale pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy otrzymywanych z ZUS - na przykład emerytury czy renty. Nieaktualny adres czy numer rachunku bankowego spowoduje opóźnienie w dostarczeniu pieniędzy do obiorcy, bo te po prostu wrócą do ZUS. 

Warto wiedzieć również, że ważne jest, kiedy ta aktualizacja danych w instytucji nastąpi. Przesłanie informacji do zakładu na dzień-dwa przed wypłatą pieniędzy to jest zdecydowanie za późno, tydzień przed też nie wystarczy. Kowalska-Matis przypomina, że każdą zmianę należy zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym ZUS wypłaca danemu klientowi pieniądze. Zmianę adresu stacjonarnego, e-mail czy numeru konta najlepiej zgłosić więc w placówce od razu, aby potem nie mieć opóźnień w wypłacie. 

Aktualizacja danych w ZUS - jak to zrobić 

Niektórzy nie wiedzą, że zmiana numeru konta powinna być zgłoszona również do ZUS, cześć osób po prostu o tym zapomina, a jeszcze inni zgłaszają dyspozycję, ale za późno. W tych wszystkich przypadkach bank zwraca do ZUS przelane pieniądze. Iwona Kowalska-Matis mówi, że niejednokrotnie zdarza się, że niczego nieświadomy klient przychodzi do ZUS zdenerwowany domagając się wyjaśnień. Wówczas otrzymuje informację, że pieniądze zostały przelane zgodnie z harmonogramem, ale na podane wcześniej konto bankowe. Aby uniknąć takich sytuacji, warto pamiętać, że nasze dane w ZUS muszą być aktualne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany można wprowadzić samemu poprzez swoje konto na PUE ZUS lub w każdej placówce ZUS.

Samodzielnie dokonać zmian można TUTAJ

Zobacz także: Renta na stałe. Kiedy można ją otrzymać i jakie są warunki?
Dziedziczenie środków z ZUS. Kto może skorzystać i jakie są warunki?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku. Jakie?

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA