reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > 500 plus dla seniora 2021

500 plus dla seniora 2021

500 plus dla seniora w 2021 r. z podwyżką progu dochodowego? Takie zmiany proponuje rząd. Komu przysługuje świadczenie? O ile miałby wzrosnąć próg uprawniający do wsparcia?

500 plus dla seniora

500 plus dla seniora to popularna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do samodzielnej egzystencji. Celem tego świadczenia jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla seniora 2021 - zmiany

Zgodnie z planami rządu próg uprawniający do świadczenia ma wzrosnąć do 1772,08 zł. Obecnie wynosi 1700 zł. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 marca 2021 r.

500 plus dla seniora – dla kogo?

Wsparcie przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
  • orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie przysługuje po spełnieniu kryterium dochodu. Obecnie o wsparcie mogą wnioskować uprawnione osoby, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń nie przekracza 1700 zł (brutto). Chodzi o świadczenia takie jak m.in. emerytury i renty, inne świadczenia finansowane ze środków publicznych łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.

Szczegółowy wykaz takich świadczeń (w formacie pdf do pobrania) można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1936 z późn. zm.)

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: Senat)

Polecamy serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

500 plus dla seniora 2021/Fot. Shutterstock
500 plus dla seniora 2021/Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama