REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

Subskrybuj nas na Youtube
Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi/Fot. Shutterstock
Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

15 czerwca 2021 r. Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

Obchody Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi zostały ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2011 r. Tematem przewodnim w 2021 r. jest dostęp do wymiaru sprawiedliwości. "Na ten aspekt praw człowieka w odniesieniu do osób starszych nakazuje zwrócić uwagę  rozpowszechnienie zjawiska wrogiej postawy wobec osób starszych i starości (ageismu) , która może pozostawać nieuświadomiona, o czym mowa w opublikowanym w marcu 2021 r. przez Światową Organizację Zdrowia Globalnym Raporcie o Ageismie: w Europie jedna osoba na trzy deklaruje doświadczenie ageismu" - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich..

REKLAMA

Przemoc wobec osób starszych

Ze względu na wiek osoby starsze mogą być ofiarami przemocy czy krzywdzenia w inny sposób.

Jest to problem, który dotyka seniorów na całym świecie. Znęcanie może przybierać różne formy. Poza przemocą fizyczną osoby starsze mogą być dotknięte przemocą psychiczną czy ekonomiczną. Sprawcami mogą być opiekunowie w instytucjach opieki czy członkowie rodziny.

Warto pamiętać, iż do nasilenia przemocy wobec osób starszych może dochodzić podczas pandemii.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to problem o charakterze globalnym, który wymaga wspólnej odpowiedzi na poziomie światowym. Taka odpowiedzią – zdaniem RPO – mogłaby być nowa konwencja o prawach osób starszych. Ponadto z myślą o instytucjach, organizacjach i osobach, które mają wpływ na jakość życia osób starszych w Polsce powstał raport pt. „Sytuacja osób starszych w Polsce– wyzwania i rekomendacje”. Jednym z wyzwań wskazanych przez ekspertów Komisję Ekspertów ds. Osób Starszych działająca przy Rzeczniku Praw Obywatelskich jest przemoc wobec osób starszych i ich zaniedbanie Eksperci rekomendują wprowadzenie takich rozwiązań jak mi.in. wprowadzenie kategorii wieku i opisania potrzeb wsparcia w formularzu niebieskiej karty czy prowadzenie monitorowania przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych poprzez uwzględnienie tej kwestii w ustawie o osobach starszych z dnia 11 września 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemoc i znęcanie się nad osobą starszą – przepisy

REKLAMA

Zgodnie z art. 207 § Kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jak stanowi zaś art. 207 § 1a. za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została uregulowana procedura „Niebieskie Karty”, w oparciu o którą podejmowana jest interwencja w rodzinie dotkniętej przemocą. Co istotne, wszczęcie takiej procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą.

Z końcem listopada 2020 r. weszły w życie przepisy umożliwiające eksmisję sprawcy domowej przemocy.

O pomoc można zwrócić się do ośrodków pomocy społecznej, policji, organizacji pozarządowych.

Źródło: Infor.pl; RPO

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę podjąłem pracę w polskiej firmie gdzie przez 10 lat odprowadzałem składaki licząc że po osiągnięciu wieku emerytalnego dostanę dodatek w formie emerytury z ZUS. Niestety jestem karany za PESEL.

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA