REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi/Fot. Shutterstock
Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

15 czerwca 2021 r. Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

Obchody Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi zostały ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2011 r. Tematem przewodnim w 2021 r. jest dostęp do wymiaru sprawiedliwości. "Na ten aspekt praw człowieka w odniesieniu do osób starszych nakazuje zwrócić uwagę  rozpowszechnienie zjawiska wrogiej postawy wobec osób starszych i starości (ageismu) , która może pozostawać nieuświadomiona, o czym mowa w opublikowanym w marcu 2021 r. przez Światową Organizację Zdrowia Globalnym Raporcie o Ageismie: w Europie jedna osoba na trzy deklaruje doświadczenie ageismu" - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich..

REKLAMA

Przemoc wobec osób starszych

Ze względu na wiek osoby starsze mogą być ofiarami przemocy czy krzywdzenia w inny sposób.

Jest to problem, który dotyka seniorów na całym świecie. Znęcanie może przybierać różne formy. Poza przemocą fizyczną osoby starsze mogą być dotknięte przemocą psychiczną czy ekonomiczną. Sprawcami mogą być opiekunowie w instytucjach opieki czy członkowie rodziny.

Warto pamiętać, iż do nasilenia przemocy wobec osób starszych może dochodzić podczas pandemii.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to problem o charakterze globalnym, który wymaga wspólnej odpowiedzi na poziomie światowym. Taka odpowiedzią – zdaniem RPO – mogłaby być nowa konwencja o prawach osób starszych. Ponadto z myślą o instytucjach, organizacjach i osobach, które mają wpływ na jakość życia osób starszych w Polsce powstał raport pt. „Sytuacja osób starszych w Polsce– wyzwania i rekomendacje”. Jednym z wyzwań wskazanych przez ekspertów Komisję Ekspertów ds. Osób Starszych działająca przy Rzeczniku Praw Obywatelskich jest przemoc wobec osób starszych i ich zaniedbanie Eksperci rekomendują wprowadzenie takich rozwiązań jak mi.in. wprowadzenie kategorii wieku i opisania potrzeb wsparcia w formularzu niebieskiej karty czy prowadzenie monitorowania przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych poprzez uwzględnienie tej kwestii w ustawie o osobach starszych z dnia 11 września 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemoc i znęcanie się nad osobą starszą – przepisy

REKLAMA

Zgodnie z art. 207 § Kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jak stanowi zaś art. 207 § 1a. za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została uregulowana procedura „Niebieskie Karty”, w oparciu o którą podejmowana jest interwencja w rodzinie dotkniętej przemocą. Co istotne, wszczęcie takiej procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą.

Z końcem listopada 2020 r. weszły w życie przepisy umożliwiające eksmisję sprawcy domowej przemocy.

O pomoc można zwrócić się do ośrodków pomocy społecznej, policji, organizacji pozarządowych.

Źródło: Infor.pl; RPO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA