reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Pracodawcy zatrudniający seniorów dostaną ulgi

Pracodawcy zatrudniający seniorów dostaną ulgi

Sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest korzystna. Pracodawcy niechętnie zatrudniają seniorów, ponieważ rozpowszechnione jest wśród nich przekonanie, że starsi pracownicy są mniej wydajni w pracy. Ustawodawca zachęca firmy do zatrudnienia osób starszych w ten sposób, że zwalnia pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zwolnienia

Pracodawcy nie muszą opłacać przez rok składek do Funduszu Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za nowo zatrudnionych pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Zwolnienie obowiązuje począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę ze starszym pracownikiem.

"Solidarność pokoleń 50 +"

Rządowy program „Solidarność pokoleń 50 +” zawiera pakiet działań, które rząd zamierza podjąć, aby zwiększyć stopę zatrudnienia wśród osób powyżej 50. roku życia.

Program mówi o kompensowaniu części różnicy, która narasta pomiędzy malejącą produktywnością wielu starszych osób a ich rosnącymi wynagrodzeniami. Pracodawcy będą zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; dotyczy to pracowników, którzy są 5 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym (55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn).

Pracodawcy mogą liczyć także na niższe obciążania, które ponoszą, gdy ich pracownik jest na zwolnieniu chorobowym – zmniejszona zostanie liczba dni zwolnienia, za które wypłacają wynagrodzenie. Ponadto firmy dostaną dofinansowanie kosztów dojazdu pracowników do pracy.

Zobacz serwis: Emerytury

Skrócony okres ochronny

Pracodawcy w ramach programy zyskali możliwość łatwiejszego zwalniania w tak zwanym okresie ochronnym. Obecnie pracownikom w wieku przedemerytalnym przysługuje czteroletni okres ochronny. „Solidarność pokoleń” wskazuje, że istnienie regulacji utrudniających zwolnienia jest istotną przeszkodą w zatrudnianiu osób w wieku bliskim ochronnego. Pracodawcy obawiają się tu ryzyka – jeśli starszy, a świeżo przyjęty pracownik nie spełnia ich oczekiwań, nie mogą go zwolnić.

Zobacz również serwis: Sanatorium

Widoki na przyszłość

Celem działań rządu jest zachęcenie seniorów do aktywności zawodowej. Ustawodawcy przewidują, że do 2013 roku na rynek pracy powróci ok. 800 tysięcy osób w wieku emerytalnym. Dzięki tak licznej grupie pracujących seniorów budżet państwa zyskałby aż 16 milionów złotych z samych podatków. Warto także dodać, że system ubezpieczeń społecznych zaoszczędzi kolejne 16 miliardów złotych, ponieważ nie będzie musiał wypłacać świadczeń zawodowo aktywnym seniorom.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama