reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Możliwość zwrotu wadliwych leków

Możliwość zwrotu wadliwych leków

Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy zwrócić lekarstwa z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.

Lek nabywany bezpośrednio w aptece

Obowiązkiem farmaceuty zanim wyda nam lek jest sprawdzenie terminu jego ważności oraz o ile to możliwe, dokonanie wizualnej oceny czy lek nie wykazuje cech świadczących o jego niewłaściwej jakości.

To właśnie jakość otrzymanego produktu oraz niewłaściwe wydanie leku stanowią jedyne przyczyny zwrotu leku wydanego z apteki.

Sprzedaż wysyłkowa

Leki bez recepty możemy nabyć również drogą wysyłkową. Zamówienie składa się najczęściej telefonicznie, faksem, za pomocą poczty elektronicznej lub formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki.

Przepisy określają sposób transportu zamawianych leków. Wymagają  warunków zapewniających zabezpieczenie produktów przed zanieczyszczeniami organicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed mikroorganizmami i szkodnikami. Nie może dochodzić do pomieszania i skażenia produktów leczniczych. Na wysyłającym ciąży również obowiązek zapewnienia warunków uniemożliwiających dostęp do produktów leczniczych osobom nieupoważnionym oraz kontroli temperatury w czasie transportu.

Jeżeli zamówiony medykament posiada wadę jakościową lub został wydany w niewłaściwy sposób, możemy zwrócić go w terminie 10 dni od dnia dostawy. Nie ponosimy z tego tytułu kosztów, z wyjątkiem kosztów zwrotu przesyłki.

Zobacz również: Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Apteka wysyłkowa powinna zapewnić klientom możliwość kontaktu telefonicznego w godzinach pracy placówki oraz przez dwie godziny po ustalonych godzinach dostaw w zakresie dotyczącym jakości i bezpieczeństwa stosowania leku, będącego przedmiotem sprzedaży wysyłkowej.

Przed zamówieniem leku koniecznie zapoznaj się z regulaminem apteki internetowej, który zawiera szczegółowe zasady nabywania oraz zwrotu zamawianych produktów.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z powodu wady jakościowej można zwrócić leki do apteki.
Z powodu wady jakościowej można zwrócić leki do apteki.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama