REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotoradary wyłącznie w miejscach zagrożenia

Marta Piórkowska
Właściciel, który odmówi identyfikacji kierowcy zostanie ukarany grzywną.
Właściciel, który odmówi identyfikacji kierowcy zostanie ukarany grzywną.

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakładający, że fotoradary będą umieszczane tylko w miejscach , gdzie rzeczywiście występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z nadmierną prędkością.

REKLAMA

Fotoradary mają być nadzorowane przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD), której kompetencje będą rozszerzone o kontrolę na drodze kierowców samochodów osobowych i motocykli, a nie jak dotychczas tylko ciężarowych i autobusów. Do tej pory o miejscu rozstawienia fotoradaru decydował właściciel urządzenia. Decyzję o umiejscowieniu sprzętu podejmowały najczęściej podległe lokalnym władzom straże miejskie, a pieniądze z mandatów trafiały do gminnych kas.

REKLAMA

Taka sytuacja ma ulec zmianie, gmina przed zamontowaniem radaru będzie musiała uzyskać wcześniej zgodę ITD. Urządzenia pomiarowe będą ustawiane w miejscach faktycznie niebezpiecznych, a nie tam, gdzie przepisy łamie największa liczba kierowców. Decyzję o potrzebie ustawienia fotoradaru będzie podejmował ITD na podstawie przeprowadzonych analiz ruchu oraz zagrożeń. Członkowie komisji uzasadniając konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie podkreślają, że rolą fotoradarów „nie powinno być polowanie na kierowców” zasilające budżet gminy, a zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

System automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym

Projekt komisji przewiduje również utworzenie systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, składającego się z sieci fotoradarów oraz kamer nadzorujących ruch. System samoczynnie, po zarejestrowaniu wykroczenia takiego jak np. nadmierna prędkość lub przejechanie na czerwonym świetle, będzie rozpoznawał numer rejestracyjny auta, ściągnie dane właściciela auta z CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) oraz poinformuje go o mandacie. Zastosowanie takiego rozwiązania przyśpieszy i uprości egzekwowanie prawa wobec osób dopuszczających się naruszeń w ruchu drogowym oraz sprawi, że doręczenie powiadomienia o wykroczeniu zajmie jedynie kilka dni, co obecnie może wynieść nawet miesiąc.

Automatyczny nadzór nad ruchem odciąży policję

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obsługą urządzeń pomiarowych oraz prowadzeniem postępowań w sprawach naruszeń zarejestrowanych fotoradarami w skali całego kraju zajmuje się około 500 policjantów ruchu drogowego, którzy zamiast realizować te obowiązki za biurkiem mogliby bezpośrednio strzec porządku na drogach. Poza wprowadzeniem systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, policję w tym zakresie ma również odciążyć rozszerzenie uprawnień inspektorów transportu drogowego, którzy będą mogli ukarać kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz przejazd na czerwonym świetle. W ramach kontroli inspektorzy uzyskają również kompetencje do zatrzymania nietrzeźwych lub rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego kierowców. 

Zobacz również serwis: Prawo karne

Wydłużenie okresu ukarania sprawcy wykroczenia

Członkowie komisji proponują wydłużenie terminu na ukaranie sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar z 30 do 60 dni. Obecny okres na wystawienie mandatu okazuje się zbyt krótki, czego rezultatem jest kierowanie tego typu spraw do sądu. 

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Egzekucję poza tym ma usprawnić wprowadzenie przepisów nakładających na właściciela pojazdu obowiązek wskazania osoby prowadzącej pojazd zarejestrowany przez fotoradar. Właściciel, który odmówi identyfikacji kierowcy zostanie ukarany grzywną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA