Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stealthing - karalność potajemnego zdejmowania prezerwatywy

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Stealthing - karalność potajemnego zdejmowania prezerwatywy/Fot. Shutterstock
Stealthing - karalność potajemnego zdejmowania prezerwatywy/Fot. Shutterstock
Shutterstock
Stealthing to pojęcie dość nowe. Czy potajemne zdejmowanie prezerwatywy przez mężczyznę w trakcie stosunku i celowe jej uszkadzanie jest karalne?

Stealthing - co to oznacza?

Stealthing to pojęcie zamiennie używane z określeniem „non-consensual condom removal”, oznaczające praktykę uprawianą przez mężczyzn polegającą na zdejmowaniu prezerwatywy w trakcie stosunku bez wiedzy i zgody partnerki. Tym samym pojęciem określa się także celowe uszkodzenie prezerwatywy przez mężczyznę przed stosunkiem. Oba przypadki dotyczą sytuacji, gdy kobieta wyraziła zgodę na seks ze sprawcą jedynie z zabezpieczeniem.

Ofiara takiego działania jest narażona na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także na zapłodnienie, na które nie wyraża zgody.

Stealthing - karalność

Takie zachowanie coraz częściej traktuje się jako gwałt na kobiecie. Stealthing jest karalny np. w Wielkiej Brytanii, gdzie traktuje się takie działanie sprawcy jako seksualną przemoc. Do pierwszego wyroku skazującego za ten czyn doszło zaś w Szwajcarii w 2017 r.

Istotą stealthingu jest taki sposób działania sprawcy, aby partnerka nie zorientowała się, że uprawia seks bez zabezpieczenia.

Podnoszone są głosy, że stealthing należałoby traktować na równi z działaniem kobiety, która usiłuje „złapać faceta” podczas stosunku i zajść z nim w ciążę, wmawiając mężczyźnie, że takie ryzyko nie zachodzi, ponieważ stosuje antykoncepcję. Zachowanie podlegające penalizacji różniłoby się jednak w obu sytuacjach, stąd wspomniane przypadki raczej nigdy nie będą traktowane analogicznie, zwłaszcza że w zakresie stealthingu mówimy o braku zgody partnerki na seks bez zabezpieczenia, a w drugiej sytuacji to kwestia naruszenia przez kobietę zaufania jej partnera.

Coraz częściej proponuje się, aby stealthing uznawać za gwałt na kobiecie. Zgodnie z art. 197§1 Kodeksu karnego (reguluje on przestępstwo zgwałcenia), kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Rzeczywiście zatem okoliczności danej sprawy mogą prowadzić do uznania, że stealthing zostanie uznany za gwałt. Mężczyzna bowiem co prawda współżyje z kobietą za jej zgodą, jednakże pod warunkiem stosowania przez niego zabezpieczenia. Jeśli mężczyzna nie dochowa tego warunku, to można powiedzieć, że podstępem czy też wprowadzeniem kobiety w błąd, doprowadza do obcowania płciowego. Oczywiście w zakresie postępowania dowodowego należałoby wtedy wykazać na jakich warunkach para zdecydowała się na współżycie (tj. że pokrzywdzona nie wyraziłaby zgody na seks gdyby wiedziała o braku zabezpieczenia) i że mężczyzna zataił fakt rezygnacji z zabezpieczenia. Może być to bardzo trudne, a nawet wręcz niemożliwe do udowodnienia.

Jak orzecznictwo definiuje podstęp?

„Podstęp polega na wprowadzeniu w błąd lub wykorzystaniu błędu ofiary co do przesłanek motywacyjnych, które wpływają na podejmowane przez nią decyzje” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 14 września 2016 r., sygn. akt II AKa 99/16).

„Istotą podstępu jest podjęcie takich oszukańczych zabiegów, które zdolne są doprowadzić nawet rozważną, przestrzegającą zasad obyczajowości kobietę do poddania się czynowi nierządnemu” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 1974 r., sygn. III KR 105/74).

Stealthing - regulacje prawne

Stealthing jest pojęciem dość nowym, dlatego też na obecną chwilę, jak wspomniano wyżej, działanie sprawcy może być rozpatrywane na zasadzie art. 197 §1 Kodeksu karnego. Z uwagi jednak na coraz częstsze takie zachowania mężczyzn, można spodziewać się w przyszłości szczegółowej regulacji prawnej w tym zakresie.

Adwokat Pamela Opoczka

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Tylko teraz
349,00 zł
614,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Liczyrzepa
  2021-06-01 10:04:01
  Taki sam tryb karny powinien być dla kobiet które oszukują partnera, że się zabezpieczyły przed zapłodnieniem! Stop dyskryminacji mężczyzn! Zostałem oszukany i musiałem ponieś koszty tzw. wyprawki dla dziecka np. wózek i inne oraz alimenty do 25 roku życia dziecka. To nie koniec...jeżeli dziecko nie może pracować bo jest niepełnosprawne...to do końca życia! Tak się kończy seks bez zobowiązań lub przypadkowy...
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • uwaga
  2021-06-02 22:57:05
  Nie rozumiem. Mężczyzna mówi, że się zabezpieczył a zdjął prezerwatywę. Kobieta mówi że się zabezpieczyła a nie łyka pigułek. Jedno jest podstępem a drugie naruszeniem zaufania? To rzeczywiście tylko prawnik mógł wymyślić.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zabumba
  2021-08-31 19:18:43
  "Może być to bardzo trudne, a nawet wręcz niemożliwe do udowodnienia." Nie bój nic, wiadomo, że dzisiaj od jakiegoś archaicznego "UdOwOdNiEnIa" lepsze i bardziej praktyczne jest Hasztak-BiliwAlŁymen.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
1 gru 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wniosek o paszport – planowane zmiany
Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.
Ustawa antylichwiarska - projekt przyjęty przez rząd
Rząd przyjął projekt przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy w sprawie przeciwdziałania lichwie. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?
Jak oznaczenie współpracy wpływa na zaufanie do influencera?
Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS.
Czy uważniej sprawdzamy wpływy z wynagrodzeń? [BADANIE]
Jak jednak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 procent Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.
Obostrzenia od 1 grudnia 2021 r.
Obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.
Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start
Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start. Do 30 listopada 2021 r. rodzice mogą ubiegać się o wyprawkę.
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „Dobry start”
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie na złożenie wniosku o o świadczenie z programu „Dobry start”. Nabór trwa tylko do 30 listopada.
Black Friday - UOKiK radzi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji Black Friday przypomina do czego zobowiązani są sprzedawcy i jakie prawa mają konsumenci.
Tegoroczny Black Friday a nasze finanse
Dlaczego tegoroczny Black Friday może być szczególnie niebezpieczny dla naszych finansów? O jakich ważnych zasadach warto pamiętać podczas zakupów?
Rosnąca adaptacja kryptowalut
Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem. Z czym jest związana? Które podmioty zamierzają korzystać w kryptowalut?
Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od grudnia 2021 r.
Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą obowiązywały od grudnia 2021 r. Kogo dotyczą kwoty graniczne?
Zmiana czasu w 2022 roku
Zmiana czasu w 2022 roku została określona w projekcie nowego rozporządzenia. Kiedy będziemy przestawiali zegarki?
Impulsywne zakupy - ile wydajemy pod wpływem chwili?
Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów.
TK o badaniu legalności wyboru sędziów przez ETPC
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności badania legalności wyboru sędziów Trybunału przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Ilu Polaków płaci abonament za dostęp do serwisów filmowych?
Z raportu Digital Consumer Trends 2021 wynika, iż rośnie popularność usług abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo.
Black Friday a kryzys - czy kupujemy mniej? [BADANIE]
Jak wynika z nadchodzącego badania Intrum, „European Consumer Payment Report 2021”, zdecydowana większość europejskich konsumentów kieruje się podejściem sustainability podczas codziennych zakupów, co stwarza nowe wyzwania dla firm.
Sprawy frankowe - rozstrzygnięcia, statystyki
W tym roku do sądów trafia rekordowa liczba spraw frankowych. Ponad 90 procent takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.
Pytania prejudycjalne - wyrok TSUE
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej krajowy sąd najwyższy nie może zabronić sądom niższej instancji zadawania pytań prejudycjalnych.
Child Alert – jak działa?
Child Alert jest systemem, który ma na celu szybsze poszukiwanie dziecka. Jak działa i kiedy jest ogłaszany?