REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odbiór pisma procesowego może wywoływać trzy rodzaje skutków procesowych.
Odbiór pisma procesowego może wywoływać trzy rodzaje skutków procesowych.

REKLAMA

REKLAMA

Odbiór pism procesowych jest obowiązkiem ustawowym stron procesu. Dokonanie tej czynności może wywołać trojakie skutki: uruchamiać terminy na wykonanie czynności procesowej zawierać wezwanie do dokonania lub uczestnictwa w danej czynności procesowej lub mieć charakter jedynie informacyjny dla strony.

W toku postępowania karnego strona procesu obowiązana jest podać organom procesowym (w tym sądowi) adres, pod którym jest „dostępna” tj. odbiera korespondencję (niezależnie od miejsca jej zameldowania). Obowiązek ten służy oczywiście temu, aby organy procesowe mogły skutecznie doręczać stronie różnego rodzaju pisma procesowego.

REKLAMA

Zgodnie z sugestiami wskazanymi w tezie opracowania, odbiór pisma procesowego może wywoływać potencjalnie trzy rodzaje skutków procesowych. Wskazane skutki są następujące:

Po pierwsze, odbiór pisma może uruchamiać termin na wykonanie czynności procesowej. Chodzi tu przykładowo o zaskarżenie postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego, o odmowie wszczęcia takiego postępowania, czy też zaskarżenie sprzeciwem wyroku nakazowego, wyroku zaocznego lub zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji apelacją. 

Zobacz: Postępowanie przed sądem

REKLAMA

Ustawodawca zawsze precyzyjnie określa termin do zaskarżenia danej czynności i jest on wówczas stronie przedstawiony w dołączonym do pisma pouczeniu (które zawsze jest doręczane stronie). Termin ten zawsze jest obliczany od dnia następnego po odbiorze pisma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozumując zatem a contrario brak odbioru takiego pisma lub odmowa jego przyjęcia (które skutkują przyjęciem fikcji prawnej skutecznego doręczenia takiego pisma) może przynieść stronie dużą szkodę, bo po prostu nie mając wiedzy o treści danego rozstrzygnięcia nie będzie go mogła zaskarżyć (jeśli będzie dla niej niekorzystne).

Po drugie, pismo może zawierać wezwanie do dokonania danej czynności lub uczestnictwa w danej czynności procesowej (np. wezwanie na rozprawę w charakterze świadka,wezwania do przedstawienia określonych dokumentów). Realizacja takiego wezwania potencjalnie chroni interesy strony (udział w czynności może być ważny dla obrony jej praw i interesów).

REKLAMA

Odbiór pisma chroni również stronę przed potencjalnymi karami porządkowymi (które mogą być bardzo wysokie, a także w skrajnych przypadkach mieć formę zarządzenia doprowadzenia świadka lub oskarżonego do sądu, czy też kary porządkowej aresztu do 30 dni), a w przypadku oskarżonego nawet potencjalnie chroniący go od zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych (lub ich zmianie na środki „silniejsze” np. zamianie dozoru policyjnego na tymczasowe aresztowanie).

Po trzecie, pismo może mieć charakter informacyjny, czyli zawierać pewien przekaz informacji (np. o przekazaniu aktu oskarżenia do sądu, czy też zawiadomienie o terminie, na którym obecność strony jest fakultatywna). W takim przypadku brak odbioru pisma w terminie skutkuje brakiem informacji strony o przebiegu danej sprawy (co czasem samo w sobie jest dla kary dużą stratą). 

Zobacz serwis: Pisma i druki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem. Przed podwyżką 78 zł

  Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  REKLAMA

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  REKLAMA

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  REKLAMA