reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Regulacje odnośnie stalkingu przyjęte przez rząd

Regulacje odnośnie stalkingu przyjęte przez rząd

Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy chroniące osobę narażona na ataki stalkera. Przepis , który ma być wprowadzony do Kodeksu Karnego przewiduje karę do lat 3 za umyślne nękanie.

Powtarzające się nękanie drugiej osoby wbrew jej woli poprzez śledzenie i obserwowanie, które odbiera poczucie bezpieczeństwa i powoduje dyskomfort psychiczny, oraz fizyczny to definicja stalkingu przyjęta przez Centrum Badań nad Stalkingiem w Polsce.
Taka forma naprzykrzania się może się odbywać poprzez rozmowy telefoniczne, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili, zachowania te przyjmują charakter ciągły, powodują strach i skrępowanie. Niewinne z pozoru zachowania mogą powodować poważna konsekwencje. 

Zobacz: Stalking: zmiany w prawie karnym


Około 10% dokonanych zabójstw poprzedzonych było czynami rozpoznawanymi jako stalking- wynika z danych zebranych w latach 2003-2005przez Narodowe Obserwatorium ds. Stalkingu we Włoszech.

Zjawisko stalkingu zaczęło być zauważane w latach ’80 kiedy mianem stalkera określano psychofana, podążającego za popularnymi gwiazdami filmowymi. Obecnie na atak stalkera narażony jest każdy, chociaż większy procent stanowią kobiety.
Polski ustawodawca zwlekał z wprowadzeniem przepisów penalizujących zachowania natarczywego prześladowcy, mimo, że na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Włoszech zjawisko to jest ujęte w prawie karnym.

Do 3 lata za niechciane telefony

W konsekwencji wejścia w życie nowych przepisów osoba, która powoduje swoim zachowaniem poczucie zagrożenia lub istotnie narusza prywatność drugiej osoby będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz: Kodeks karny


Również takiej karze będzie podlegać ten, kto „wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”. 

Kara ulega wydłużeniu do lat 10, gdy w konsekwencji działań stalkera ofiara targnie się na swoje życie.

Obecnie ofiary stalkingu mogą się powołać się na art. 107 Kodeksu wykroczeń., zgodnie z którym "kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany".
Dzięki pracom Ministerstwa Sprawiedliwości, oraz Instytutu Spraw Publicznych, który w 2009 roku przygotował raport dotyczący stalkingu możemy liczyć, że już wkrótce zjawisko nękanie znajdzie miejsce w kodeksie karnym.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama