reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Czym cechuje się taktyka przesłuchania świadków?

Czym cechuje się taktyka przesłuchania świadków?

Pomimo tego, że zdaniem Policji przestępczość w Polsce stale spada, to jednak nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest wielce prawdopodobne, że kiedyś znajdziemy w centrum wydarzeń kryminalnych i zostaniemy wezwani np. na komendę policji w charakterze świadka. Jeśli już to nastąpi i usiądziemy twarzą w twarz z funkcjonariuszem przesłuchującym warto wiedzieć, jakie techniki przesłuchania są stosowane, tak by niepotrzebnie nie sprawić sobie kłopotów.

Świadkiem nazywamy osobę, która została powołana przez organ prowadzący postępowanie do złożenie wyjaśnień. Stanowi jedno z głównych źródeł dowodowych w procesie.

Czym jest przesłuchanie?

Jest to sytuacja, w której uczestniczą osoba przesłuchująca (odbierająca zeznania) i osoba przesłuchiwania (zeznająca). To proces komunikacji interpersonalnej, w którym miedzy przesłuchującym a przesłuchiwanym zachodzi wzajemna interakcja i przekaz informacji o charakterze werbalnym i niewerbalnym.

Zwykło się nazywać ją ogółem sposobów, metod i środków wykorzystywanych do uzyskania postawionego celu. To wskazówki i związane z nimi czynności obejmujących nie tylko samo przesłuchanie ale też wcześniejsze procedury (zapoznanie się z danymi nt. przestępstwa, kolejność przesłuchiwania różnych świadków, itp.).

Zobacz: Co wpływa na przyznanie się do winy podejrzanych?

Etapy przesłuchania

1. Faza czynności wstępnych ( zebranie danych osobowych i poinformowanie świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań)
2. Faza zadawania pytań ogólnych ( tu świadek ma zagwarantowaną swobodę wypowiedzi).
3. Faza zadawania pytań szczegółowych
4. Faza czynności końcowych

Dział V k.p.k reguluje status świadka, gwarantując mu m.in. możliwość nieodpowiadania na pytania sugerujące odpowiedź oraz szczegółowe pouczenie go o jego uprawnieniach ( w tym warunkach odmowy zeznań).

Osoba przesłuchująca, co wynika z praktyki procesowej może mieć wydatny wpływ na zeznania składane przez świadka. Wynika to z faktu, że ma ona dostęp do materiałów dowodowych i ustaleń faktycznych, posiada wiedzę z zakresu psychologii oraz umiejętność właściwego formułowania pytań.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Podział pytań

William Stern dokonał podziału pytań, które są zadawane w trakcie przesłuchania. Zgodnie z jego typologią, pytania te mogą być:

- wolne od sugestii ( takie, które żądają pewne określenia; użycie słów „ jak, który, gdzie”)
- z odpowiedzią tak/nie
- dysjunktywne ( albo/albo)
- wyczekujące ( chęć skonfrontowania swojego zdania w sprawie z osobą przesłuchiwaną)
- zawierające założenie ( np. prośba o podanie koloru przedmiotu, który nie pojawił się w zeznaniach)

Rodzaje taktyk przesłuchiwania

Każdy funkcjonariusz powinien adekwatnie do sytuacji i osoby przesłuchiwanego dostosować rodzaj taktyki przesłuchania. Służy to poznaniu prawdy, a w konsekwencji ułatwia sprawny przebieg procesu i zapobiega jego przewlekłości.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Adwokat Fot. Fotolia
Adwokat Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama