REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana kwalifikacji prawnej czynu przez sąd

Sąd musi uprzedzić obecne na rozprawie strony o ewentualnej zmianie kwalifikacji czynu.
Sąd musi uprzedzić obecne na rozprawie strony o ewentualnej zmianie kwalifikacji czynu.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 399 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli w toku rozprawy okaże się, że nie wychodząc poza granice oskarżenia (poza granice zachowania objętego aktem oskarżenia) można czyn zakwalifikować według innego przepisu prawnego, sąd powinien o tym uprzedzić obecne na rozprawie strony, a na wniosek oskarżonego przerwać rozprawę w celu umożliwienia mu przygotowania się do obrony.

Granice rozpoznawania sprawy

REKLAMA

W akcie oskarżenia kierowanym do sądu prokurator opisuje czyn oskarżonego oraz określa jego kwalifikację prawną. Należy wskazać, iż kwalifikacja ta nie wiąże sądu, w przeciwieństwie do opisu czynu, który będzie przedmiotem rozpoznania (bo poza granice tego czynu wyjść mu nie wolno).

Jeżeli przedmiotem postępowania sądowego będzie zakup przez oskarżoną na aukcji kradzionego telefonu, który nie miał dokumentów, a sąd w postępowaniu dowodowym ustali, że oskarżona kupiła kiedyś w ten sam sposób laptopa, to nie może osądzić sprawy kupna laptopa (bo czyn ten wykracza poza zachowanie opisane w akcie oskarżenia). Sprawę kupna laptopa może od początku prowadzić prokuratura.

Zmiana kwalifikacji prawnej czynu

Zgodnie z powyższym opisem nie wykraczając poza granice oskarżenia sąd może zmienić kwalifikację prawną czynu przypisaną oskarżonemu np. uznając, iż nie popełnił on paserstwa umyślnego, a jedynie nieumyślne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Postępowanie karne

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 399 Kodeksu postępowania karnego sąd musi uprzedzić obecne na rozprawie strony o swoim ewentualnym zamyśle. Warto podkreślić, że w opisywanej formule procesowej sąd jedynie ostrzega strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu, co nie oznacza, iż jej dokona. Brak dokonanie sygnalizowanej zmiany nie jest żadnym naruszeniem przepisów prawa procesowego.

W przypadku, gdy w związku z zgłoszoną możliwością zmiany kwalifikacji prawnej oskarżony zgłosi wniosek o przerwanie rozprawy celem umożliwienia mu przygotowania się do obrony, sąd musi taki wniosek uwzględnić. Wynika to naturalnie z prawa do obrony oskarżonego. Chodzi o to, że w zależności od zarzucanego czynu może być obrana diametralnie inna linia obrony.

Kiedy sąd uprzedza o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu?

Sąd może uprzedzić strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu w 2 sytuacjach: w toku procesu ( z opisanymi możliwymi następstwami) oraz po wznowieniu zamkniętego przewodu sądowego. Chodzi o to, że jeżeli przewód sądowy został zamknięty a sąd w toku narady ustali, iż czyn należałoby zakwalifikować z innej podstawy prawnej, wówczas powinien wznowić przewód sądowy (może to uczynić aż do ogłoszenia wyroku) i uprzedzić o tym strony. Sytuacja wówczas będzie identyczna jak już opisywana, – jeśli oskarżony wniesie o przerwę w rozprawie, to sąd obligatoryjnie ją zarządzi. Jeśli strony nie zgłoszą żadnych wniosków czy zastrzeżeń co do dokonanego sądowego uprzedzenia stron, wówczas sąd zamyka rozprawę i proceduje dalej w kierunku wydania wyroku (wysłuchuje głosu stron, udaje się na naradę etc.).

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA