REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Internet zapewnia nam szybkość i komfort nabywania dóbr. Nie wychodząc z domu otrzymujemy dostęp do asortymentu sklepów nie tylko w Polsce, ale również w całym wirtualnym świecie. Zakupy w sieci wymagają jednak nieco innego podejścia niż te tradycyjnie dokonywane w sklepie.

Kupując w nternecie warto wiedzieć zatem na co szczególnie zwracać uwagę, a także - znać swoje prawa. Jako konsument masz prawo do:

REKLAMA

  • otrzymania jasnej i pełnej informacji o towarach i usługach, oczywiście - przed złożeniem zamówienia;
  • otrzymania pisemnego potwierdzenia dokonania zakupu; dobrze jest również zaopatrzyć się w jego drukowaną wersję. Nie później niż w chwili dostawy powinniśmy również otrzymać dokument ten w formie pisemnej lub na innym trwałym nośniku;
  • odstąpienia od umowy w okresie min. 7 dni roboczych bądź w czasie dłuższym (w zależności od kraju, w którym robimy zakupy), bez ponoszenia dodatkowych kosztów (ewentualnie z wyjątkiem kosztów dostarczenia towaru).

Wskazówki

Jeżeli nie chcesz, aby Twoje kliknięcie wywołało lawinę niepożądanych zdarzeń, trzymaj się kilku prostych wskazówek. Pierwsza z nich dotyczy sprawdzenia adresu i numeru telefonu sprzedawcy. Błędem jest zakładanie, iż sklep znajduje się w Polsce, na co zdawałby się wskazywać jego adres internetowy, a konkretnie końcówka „pl”.

Bezpieczne płatności

REKLAMA

Szukaj witryn oferujących bezpieczne sposoby płatności (a w szczególności bezpieczne połączenia). Formę tą sygnalizuje "ikonka" kłódki na spodzie ekranu monitora, która pojawia się w momencie dokonywania zapłaty. Sprawdź, czy przedsiębiorca stosuje się do reguł polityki prywatności. Dowiedz się ewentualnie, w jakim trybie będzie przetwarzał twoje dane.

Pamiętaj, iż w przypadku umowy on-line nie zawsze możesz cieszyć się pełnią praw konsumenckich. Dla przykładu, prawo odstąpienia od umowy nie dotyczy usług zakwaterowania, transportu oraz ofert turystycznych.

Normy europejskie

Upewnij się, że towar (np. urządzenie elektryczne) odpowiada wymogom obowiązującym w Twoim kraju. Dowiedz się, czy gwarancja sprzedawcy jest honorowana w Twoim kraju oraz czy potencjalny zwrot zakupu będzie stanowił problem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź wysokość dodatkowych kosztów, takich jak podatki, cło, koszty dostawy, przesyłki pocztowej lub paczki.

Dobre praktyki

Dowiedz się, czy przedsiębiorca należy do systemu gwarantującego stosowanie dobrych praktyk. Jeśli tak, będzie Ci łatwiej dochodzić swoich praw. O przynależności do takiego systemu, którym jest na przykład Euro-label, świadczą zazwyczaj oznaczenia graficzne (logo). Jeśli sprawy przybierają mniej korzystny obrót, jak najszybciej powiadom przedsiębiorcę. Złóż skargę na piśmie i umieść w niej informacje dotyczące zakupu oraz sprecyzuj roszczenie.

Przezorny- ubezpieczony

Zachowaj kopię strony internetowej (np. wykorzystując klawisz PrintScreen), umowy, zgłoszenia reklamacyjnego i całej korespondencji prowadzonej z przedsiębiorcą. W przypadku aukcji internetowych pamiętaj, iż zawierasz umowę ze sprzedawcą, nie zaś ze stroną internetową, portal nie może zatem ponosić odpowiedzialności w przypadku problemów z nabytym dobrem.

SPAM

REKLAMA

Jeśli chodzi o otrzymanie spam (nie zamówiona informacja handlowa), musisz uprzednio przystać na otrzymanie takiej informacji. Pamiętaj, iż wyrażeniem zgody jest także zezwolenie domyślne np. przekazanie swojego adresu e-mail. Spam otrzymasz jednak tylko pod warunkiem, iż zasadniczo poinformowano Cię o zamiarze użycia Twojego wirtualnego adresu do celów marketingowych.

Dla swojego dobra korzystaj z usług firm depozytowych (Escrow Companies), polecanych przez organizatora aukcji lub właściciela witryny. Firmy te funkcjonują jako pośrednicy w sprzedażach internetowych - ty wysyłasz im zapłatę, sprzedawca wysyła im towar, oni natomiast przekazują te świadczenia dalej. Zatem otrzymujesz od nich towar, sprzedawca natomiast odpowiednią sumę pieniędzy.

Termin na odstapienie od umowy w innych krajach

 

Państwo

Sprzedaż na odległość

Belgia

7 dni roboczych

Cypr

14 dni

Dania

14 dni (przedłuża się, jeżeli ostatni dzień wypada w święto państwowe)

Estonia

Przynajmniej 14 dni

Finlandia

14 dni

Francja

7 dni

Niemcy

14 dni

Grecja

10 dni

Islandia

14 dni

Irlandia

7 dni roboczych

Włochy

10 dni roboczych

Litwa

7 dni roboczych

Polska

10 dni

Szwecja

14 dni

Zjednoczone Królestwo

7 dni

 

Kiedy rozpoczyna się termin na odstąpienie od umowy

 

Państwo

Początek biegu terminu

Belgia

Towary - dzień po otrzymaniu

Usługi - dzień po zawarciu umowy

Cypr

W chwili zawarcia umowy

Estonia

W dniu otrzymania towaru przez konsumenta

Dania

W chwili otrzymania towaru lub w dniu zawarcia umowy na dostarczenie usługi lub towaru produkowanego na "na miarę"

Finlandia

Dzień po przekazaniu powiadomienia

Francja

Dzień po dostarczeniu lub przyjęciu oferty

Niemcy

W przypadku usług, termin na odstąpienie od umowy zaczyna się po przekazaniu informacji o przysługujących konsumentowi prawach. W przypadku towarów, po odebraniu pierwszej częściowej dostawy

Grecja

W chwili odebrania produktu

Islandia

W dniu otrzymania towaru lub zawarcia umowy na świadczenie usługi

Irlandia

W dniu otrzymania towaru przez konsumenta

Włochy

 

Litwa

Jeden dzień po otrzymaniu towaru a w przypadku usług, jeden dzień po zawarciu umowy

Polska

Towary - w dniu dostarczenia produktu

Usługi - w dniu zawarcia umowy

Szwecja

Towary - w dniu otrzymania rzeczy

Usługi - w dniu zawarcia umowy

Zjednoczone Królestwo

W dniu otrzymania towaru lub jeden dzień po nabyciu usługi

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trudno w to uwierzyć, ale są pracownicy budżetówki bez 13-ki. Ma się to zmienić

Poszkodowani są pracownicy kultury. Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury. Możliwość zmian zapowiedziało ministerstwo kultury.

W 2025 r. tylko jeden piątek 13-ego. I jeszcze 13 grudnia 2024 r. [Kalendarz, Zasady, Jak liczyć]

Data piątek 13. w ciągu każdego roku przypada co najmniej 1 raz (tak w 2025 r.) i maksymalnie 3 razy (tak w 2026 r.).

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. [Projekt ustawy]

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. W czwartek, 12 grudnia 2024 r. do uzgodnień i konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.

MOPS i NSA. Przez sądy przetaczają się setki spraw o zasiłek pielęgnacyjny. A nawet świadczenie pielęgnacyjne

To zła wiadomość dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. NSA wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie roszczeń MOPS o zwrot zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych i innych świadczeń. Osoby niepełnosprawne i opiekunowie mogą stracić od 3500 zł do nawet 90 000 zł.

REKLAMA

Ceny drewna opałowego – grudzień 2024 r. Zakup drewna u leśniczego: jak to zrobić?

Masz w pobliżu siedzibę nadleśnictwa? To twój sposób na tanie drewno opałowe z pewnego, legalnego źródła. Wyjaśniamy krok po kroku jak się za to zabrać. Ile kosztuje drewno u leśniczego?

Cyberprzestępcy polują na nasze pieniądze i dane. Dzięki tym zasadom można uniknąć cyberzagrożeń

Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r. Czym jest zasiłek wyrównawczy? Komu przysługuje? Ile wynosi? Kiedy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego, a w jakich przypadkach przysługuje z ubezpieczenia chorobowego?

Webinar: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025 + certyfikat gwarantowany

Webinar „Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025” poprowadzi Mirosław Siwiński, doradca podatkowy i radca prawny, ekspert INFORAKADEMII. Uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści, ale również ryzyka niesie ze sobą wykorzystywanie w organizacji rozwiązań wspomaganych sztuczną inteligencją. Ekspert podsumuje także obowiązki, o których pracodawcy powinni pamiętać w 2025 roku. Uczestnicy otrzymają imienny certyfikat i dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r. Osoby ubezpieczone, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w dalszym ciągu są niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi? Kiedy należy złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Od kiedy zasiłek z MOPS dla osoby niepełnosprawnej? [Wyrok NSA]

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, zasiłek stały z pomocy społecznej nie może objąć okresu przed złożeniem wniosku o to świadczenie. Sąd przypomniał też o ważnej zasadzie, dotyczącej osoby z niepełnosprawnością, która ubiegając się o zasiłek, nie posiada jeszcze wymaganego orzeczenia.

REKLAMA