REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Maziarz - Solicitor
Sąd./ Fot. Fotolia
Sąd./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny.

Zatrzymanie przez policję jest doświadczeniem ogromnie stresującym dla niemal każdego aresztowanego. Reakcja oraz zachowanie osób zatrzymanych często waha się od złości i agresji do strachu lub też całkowitej rezygnacji. Prawnik reprezentujący klienta jest na terytorium policji i często jest przez nich postrzegany jako ktoś, kto przeszkadza im w prowadzeniu śledztwa i pozyskaniu zeznań od osoby aresztowanej.

REKLAMA

Już w momencie przewiezienia osoby zatrzymanej na komisariat, policja musi powiadomić osobę zatrzymaną o jej prawach.  W okresie przebywania w komendzie policji osoba zatrzymana nabywa również inne prawa, o których wspomnę w późniejszej części tego artykułu.  Policja musi początkowo poinformować osobą zatrzymaną o :

1. Prawie do powiadomienia osoby bliskiej o fakcie zatrzymania.

Jeśli wskazanej osoby np. nie ma w domu lub nie można się z nią skontaktować, wówczas osoba zatrzymana może wskazać kolejne dwie osoby (do trzech osób).  Osoba zaaresztowana może również wykonać osobiście jeden telefon.  Celem tego jest zapewnienie, że podejrzany po prostu nie “zniknie” w komisariacie policji.  Prawa do zawiadomienia oraz telefonu mogą być w limitowanych przypadkach opóźnione, jeżeli policja uważa, że powiadomienie kogokolwiek o aresztowaniu może spowodować zaalarmowanie osób podejrzanych a jeszcze nie zatrzymanych, lub też spowodować zniknięcie dowodów rzeczowych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

2. Prawie do darmowego adwokata.

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adwokat taki jest niezależny od policji i obecność podczas przesłuchania opłacana jest przez skarb państwa.  Kodeks C wyraźnie zaznacza, że policji nie wolno przekonywać osoby oskarżonej o zrezygnowaniu z adwokata. Jeżeli aresztowany zrezygnuje z porady adwokata, wówczas policja ma obowiązek zarejestrowania na piśmie powodów, dla których podejrzany zrezygnował z prawnika.  Zdarza się, że policja oznajmia osobie zatrzymanej, że na prawnika trzeba będzie długo czekać a szybka “rozmowa” (czytaj przesłuchanie) powinny rozwiązać sprawę.  Taktyka taka ma na celu pozyskanie zeznań od podejrzanego, podczas gdy prawnik mógłby doradzić klientowi skorzystanie z prawa odmowy zeznań.  Często osoby zatrzymane, które są zdenerwowane przeciągającą się procedurą i chcą jak najszybciej wydostać się z komisariatu ,zgadzają się na przesłuchanie bez prawnika, najczęściej na własną niekorzyść.

3. Prawo do skonsultowania kodeksów PACE (Police and Criminal Evidence Act 1984).

Powyższe prawa muszą być przedstawione osobie zatrzymanej na piśmie. W przypadku osoby narodowości polskiej, policja musi skorzystać z usług tłumacza.

Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny. W pewnych przypadkach możliwe jest zatrzymanie osoby na dodatkowe 12 godzin. Jeżeli policja uważa, że potrzebuje więcej czasu, wówczas Sąd Magistracki może zgodzić się na przedłużenie aresztu na 36-96 dodatkowych godzin.  Policja musi jednak mieć mocne argumenty, aby Sąd zgodził się na takie ograniczenie praw podejrzanego.

Konsultacja z adwokatem

Kiedy na komendzie pojawi się prawnik, osoba zatrzymana ma prawo do konsultacji w prywatnym pokoju trwającej tak długo, jak długo potrzebuje, aby upewnić się, że rozumie powagę zarzutów, elementy przestępstwa, które muszą być spełnione, aby policja mogła udowodnić mu winę oraz opcje do wyboru podczas przesłuchania i ich konsekwencje. Dopiero kiedy prawnik upewnił się, że podejrzany rozumie powyższe, może dać znać oficerom, że osoba zatrzymana gotowa jest do uczestnictwa w przesłuchaniu. 

Przesłuchanie

Podczas przesłuchania przez policję osoba aresztowana może złożyć zeznania, złożyć zeznanie (tzw. prepared statement) na piśmie a następnie skorzystać z prawa odmowy zeznań, lub też odmówić składania zeznań od początku do końca przesłuchania (tzw. “no comment” interview).  Osoba podejrzana nie popełnia wykroczenia jeżeli skorzysta z prawa milczenia, istnieje jednak ryzyko, że jeżeli sprawa zostanie skierowana do Sądu, Sąd może wziąć pod uwagę fakt, że podejrzany odmówił zeznań i wyciągnąć tzw. “odwrotne wnioski” (adverse inferences) z tego faktu.  W praktyce polega to na tym, że ławnicy mogą wyciągnąć wniosek, iż osoba zatrzymana nie miała nic do powiedzenia na swoją obronę i dlatego chowała się za prawem milczenia do czasu poznania całości dowodów przeciwko sobie po to, aby “uszyć” linię obrony na miarę dowodów prokuratury.  W praktyce jednak często korzyści z odmowy zeznań przewyższają szkody. Jest wiele szkół i często adwokaci uważają, że nie ma sensu pomagać policji budować sprawy przeciwko sobie.  Niezależnie jednak od przekonań, każdy doświadczony adwokat wie, że w przypadku oskarżeń o gwałt, gdzie zatrzymany tłumaczy się zgoda na stosunek, należy osobie oskarżonej doradzić składanie zeznań.

Zobacz również: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

REKLAMA

Prawo do porady adwokata jest ciągłe, oznacza to, że w każdym momencie podczas przesłuchania osoba zatrzymana może poprosić o zatrzymanie przesłuchania w celu skorzystania z porady swojego adwokata, który jest obecny podczas przesłuchania i który siedzi obok swojego klienta. Policja ma wówczas obowiązek zatrzymać przesłuchanie i opuścić pokój. Konsultacja ta może trwać tyle czasu, ile aresztowany potrzebuje.

Podczas przesłuchania osoba podejrzana ma prawo do tego, aby być traktowana w sposób właściwy i sprawiedliwy.  Policji nie wolno wymuszać zeznań poprzez groźby np. odmowy zwolnienia lub też krzyczeć na aresztowanego. Prawnik powinien zwrócić oficerom uwagę nawet wówczas, jeżeli wyrażają oni swoje opinie zamiast stawiać pytania. Prawnik powinien wówczas zwrócić oficerom uwagę, a w skrajnych przypadkach zatrzymać przesłuchanie i złożyć skargę do ich przełożonego.

Zwolnienie (bail)

Osoba zatrzymana, która została przesłuchana ma prawo do zwolnienia (bez wpłacania kaucji) chyba, że zaistnieją warunki przewidziane w artykule 38 PACE.  Należą do nich np. powaga czynu, natura czynu np. seksualna lub tez morderstwo oraz podstawy do obawy (same podstawy są wystarczające), że osoba zatrzymana nie pojawi się w Sądzie. Należy do nich też brak stałego adresu oraz brak rodziny i przyjaciół w Wielkiej Brytanii. 

Jeżeli powyższe warunki nie zaistniały, policja musi zwolnić osobą zatrzymana i powiadomić ja o tym, kiedy ma ponownie zgłosić się na komisariat lub też, jeżeli postawiony już został akt oskarżenia, do Sadu.

Zobacz również: Procedura ekstradycyjna w UK

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

Przelew darowizny ze środków firmowych spółki: Czy zwolnienie z podatku od darowizn nadal obowiązuje? Skarbówka wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce kością niezgody. Ale coś się zmienia po 10 latach

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

REKLAMA

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

REKLAMA

Rząd ujawnia plan waloryzacji emerytur 2026 – tylko minimum! Co to oznacza dla milionów seniorów?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

REKLAMA