REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Vademecum: Reklamacja obuwia

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Reklamacja obuwia to jeden z częstszych problemów konsumentów Fot. Fotolia
Reklamacja obuwia to jeden z częstszych problemów konsumentów Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reklamacja to jedno z podstawowych uprawnień każdego konsumenta. Jednym z częściej reklamowanych produktów jest obuwie. Kiedy udać się do sprzedawcy z reklamacją? Co napisać w treści reklamacji? Czytaj w Vademecum WieszJaka.

Kiedy reklamować?

Reklamacja to jedno z tych uprawnień, które przysługuje każdemu konsumentowi. Sprzedawca nie może go przy tym wyłączyć, czy chociażby ograniczyć. W jakich jednak sytuacjach powinniśmy reklamować produkt?  Przez jaki czas od zakupu mamy możliwość skorzystania z naszych uprawnień? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz tutaj:

REKLAMA

Zobacz: Reklamacja butów – cz. 1

Zobacz: Reklamacja butów – cz. 2: podstawa reklamacji

Niezależnie od tego ile trwają uprawnienia liczy się również czas jaki minął od zakupu do zgłoszenia reklamacji. Dlaczego osoba, która zauważy reklamację w ciągu 6 miesięcy ma łatwiej?

Zobacz: Reklamacja butów – cz. 3: reklamacja wkrótce po zakupie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak reklamować?

Aby móc w pełni korzystać z naszych praw powinniśmy być ich w pełni świadomi. Czy wiesz, że na podstawie ustawy konsument może wybrać pomiędzy roszczeniem bezpłatnej naprawy a bezpłatną wymianą? Przy tym wybór należy do konsumenta a sprzedawca musi jego decyzję uszanować.  Dowiedz się jak wygląda procedura reklamacyjna:

Zobacz: Reklamacja butów – cz. 4: procedura reklamacyjna

Niezależnie od wszystkie reklamację najlepiej sporządzić w formie pisemnej. Jak jednak tego dokonać? Czy są jakieś elementy, które koniecznie powinny znaleźć się w takim piśmie? Dlaczego pismo warto wydrukować w dwóch egzemplarzach i na obu poprosić o zaznaczenie daty wpływu? Czytaj tutaj:

Zobacz: Co napisać w reklamacji butów?

Inną kwestią, która bardzo często wypływa przy reklamacji jest paragon. Czy sprzedawca rzeczywiście ma prawo domagać się przedstawienia paragonu? Jaką rolę pełni paragon?

Zobacz: Reklamacja butów bez paragonu

Zobacz: Gdy reklamacja butów się przedłuża

Buty z przeceny

Lato to czas wyprzedaży. Czy buty kupowane w takiej sytuacji można reklamować na tych samych zasadach,  co buty kupione za normalną cenę? Czy sprzedawcy mają prawo zastrzegać, iż reklamacji przecenionego towaru nie uwzględniają?

Osobną kwestią jest z kolei wymiana butów na inny model. Często zdarza się tak, że sprzedawca nie ma już na składzie modelu butów, które kupiliśmy i oferuje nam wybór innego modelu. Co zrobić, jeżeli żadne inne buty nam nie odpowiadają? Czy sprzedawca może zmusić nas do wyboru innego obuwia?

Zobacz: Buty z przeceny – czy można je reklamować?

Zobacz: Wymiana butów na inny model

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

REKLAMA

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

Przedostatnie 13. emerytury będą wypłacone wcześniej. Ile wyniesie "trzynastka" na rękę?

Dobiega końca tegoroczna wypłata 13. emerytur. Przedostatnie „trzynastki" dotrą do seniorów jeszcze przed tym weekendem. W piątek, 19 kwietnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA

Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

REKLAMA