REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja mebli – kiedy zgłosić się do sprzedawcy?

A.P.
Paragraf-klucz/ Fot. Fotolia
Paragraf-klucz/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli konsument nie zgłosi wady w odpowiednim czasie, sprzedawca będzie mógł odrzucić jego reklamację nawet bez rozpatrzenia jej zasadności.

REKLAMA

Przy reklamowaniu wadliwego towaru w sklepie liczy się nie tylko to, z jakiego rodzaju roszczeniami występujemy i jakiego rodzaju nieprawidłowości towaru zgłaszamy. Ważne jest także to, kiedy o niezgodności towaru powiadomimy sprzedawcę. Przekonał się o tym jeden z użytkowników naszego forum.

REKLAMA

„Niedawno zwróciłem się do z reklamacją do sklepu meblarskiego. Mój problem polegał na tym, iż w zakupionym łóżku odpadła jedna z nóżek. Przyznam szczerze, że trochę sprawę zlekceważyłem i reklamacji dokonałem dopiero po pewnym czasie. W sklepie sprzedawca poprosił mnie o sporządzenie pisma reklamacyjnego i zaznaczenie daty, w której zauważyłem wadę. Pismo wypełniłem uczciwie, wpisując faktyczną datę. Już następnego dnia dostałem telefon ze sklepu z informacją, iż utraciłem uprawnienie do reklamacji z uwagi na upływ termin, w którym powinienem zawiadomić sprzedawcę. Czy rzeczywiście sprzedawca może tak postąpić? Nawet w sytuacji, gdy wada sprzętu jest oczywista? Czy mogę coś z tym jeszcze zrobić?” pyta jeden z użytkowników.

Zobacz: Jak obliczyć termin 14 dni na odpowiedź sprzedawcy

Termin reklamacji

Powyższa sytuacja to potwierdzenie prawdy, iż z realizacją naszych uprawnień nie należy zwlekać. Rzeczywiście, jak wynika z przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, konsumenci mają określony czas do zgłoszenia zaistniałej niezgodności towaru z umową.

Niezgodność towaru z umowa to pojęcie ustawowe. Oznacza ono wszelkie nieprawidłowości, które może przejawiać kupiona rzecz. Może chodzić zarówno o wady fizyczne, jak i np. brak określonych właściwości o których istnieniu zapewniał sprzedawca lub producent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 9 wyżej wymienionej ustawy wyraźnie stanowi, iż konsument traci swoje uprawnienia związane z reklamacją (wynikają one z art. 8 tej ustawy) jeżeli o zaistniałej niezgodności towaru z umową nie zawiadomi sprzedawcy w terminie 2 miesięcy. Termin ten dotyczy praktycznie wszystkich produktów, a więc także mebli.

Inne termin są oznaczone przy reklamacji żywności.

Jeżeli termin zostanie przekroczony, sprzedawca może odrzucić reklamację w zasadzie nawet bez konieczności jej przeczytania. Utrata uprawnień oznacza, że w takiej sytuacji nie pomoże nawet droga sądowa.

Zobacz serwis: Reklamacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA