REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja mebli – kiedy zgłosić się do sprzedawcy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
A.P.
Paragraf-klucz/ Fot. Fotolia
Paragraf-klucz/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli konsument nie zgłosi wady w odpowiednim czasie, sprzedawca będzie mógł odrzucić jego reklamację nawet bez rozpatrzenia jej zasadności.

REKLAMA

Przy reklamowaniu wadliwego towaru w sklepie liczy się nie tylko to, z jakiego rodzaju roszczeniami występujemy i jakiego rodzaju nieprawidłowości towaru zgłaszamy. Ważne jest także to, kiedy o niezgodności towaru powiadomimy sprzedawcę. Przekonał się o tym jeden z użytkowników naszego forum.

REKLAMA

„Niedawno zwróciłem się do z reklamacją do sklepu meblarskiego. Mój problem polegał na tym, iż w zakupionym łóżku odpadła jedna z nóżek. Przyznam szczerze, że trochę sprawę zlekceważyłem i reklamacji dokonałem dopiero po pewnym czasie. W sklepie sprzedawca poprosił mnie o sporządzenie pisma reklamacyjnego i zaznaczenie daty, w której zauważyłem wadę. Pismo wypełniłem uczciwie, wpisując faktyczną datę. Już następnego dnia dostałem telefon ze sklepu z informacją, iż utraciłem uprawnienie do reklamacji z uwagi na upływ termin, w którym powinienem zawiadomić sprzedawcę. Czy rzeczywiście sprzedawca może tak postąpić? Nawet w sytuacji, gdy wada sprzętu jest oczywista? Czy mogę coś z tym jeszcze zrobić?” pyta jeden z użytkowników.

Zobacz: Jak obliczyć termin 14 dni na odpowiedź sprzedawcy

Termin reklamacji

Powyższa sytuacja to potwierdzenie prawdy, iż z realizacją naszych uprawnień nie należy zwlekać. Rzeczywiście, jak wynika z przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, konsumenci mają określony czas do zgłoszenia zaistniałej niezgodności towaru z umową.

Niezgodność towaru z umowa to pojęcie ustawowe. Oznacza ono wszelkie nieprawidłowości, które może przejawiać kupiona rzecz. Może chodzić zarówno o wady fizyczne, jak i np. brak określonych właściwości o których istnieniu zapewniał sprzedawca lub producent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 9 wyżej wymienionej ustawy wyraźnie stanowi, iż konsument traci swoje uprawnienia związane z reklamacją (wynikają one z art. 8 tej ustawy) jeżeli o zaistniałej niezgodności towaru z umową nie zawiadomi sprzedawcy w terminie 2 miesięcy. Termin ten dotyczy praktycznie wszystkich produktów, a więc także mebli.

Inne termin są oznaczone przy reklamacji żywności.

Jeżeli termin zostanie przekroczony, sprzedawca może odrzucić reklamację w zasadzie nawet bez konieczności jej przeczytania. Utrata uprawnień oznacza, że w takiej sytuacji nie pomoże nawet droga sądowa.

Zobacz serwis: Reklamacja

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA