REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reklamacja: zwrot pieniędzy a obniżenie ceny

Tylko w wyjątkowych sytuacjach konsument może żądać zwrotu zapłaconej ceny.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach konsument może żądać zwrotu zapłaconej ceny.

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot zapłaconej ceny to dodatkowe uprawnienia konsumenta przy reklamacji, które jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. W pewnych przypadkach można jednak żądać wyłącznie obniżenia ceny.

Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej konsument ma prawo do odstąpienia od umowy tylko w określonych przypadkach. Chodzi tutaj o takie sytuacje, w których:

REKLAMA

  • nie można żądać naprawy ani wymiany towaru;
  • sprzedawca nie może uczynić zadość żądaniu naprawy lub wymiany w odpowiednim czasie;
  • wymiana lub naprawa narażałaby kupującego na znaczne niedogodności.

Odstąpienie od umowy, którego skutkiem jest powstanie obowiązku do zwrotu zapłaconej ceny należy uznać za uprawnienie dodatkowe do podstawowego, który jest żądanie naprawy albo wymiany produktu.

Reklamując towar konsument może wskazać, iż domaga się naprawy albo wymiany produktu. Żądanie zwrotu pieniędzy jest niemożliwe. Jednak uprawnienie do zwrotu powstaje w sytuacji, gdyby naprawa lub wymiana nie została dokonana w odpowiednim czasie. Przy określeniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany należy brać pod uwagę rodzaj towaru i cel jego nabycia.

Zobacz serwis: Reklamacje

Odstąpienie a obniżenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W określonych przypadkach, w zależności od charakteru niezgodności towaru z umową, odstąpienie od umowy nie będzie jednak możliwe. Będzie tak wtedy, gdy taka niezgodność jest nieistotna. Wynika to z art. 8 ust. 4 w/wym. ustawy. Wtedy też zamiast odstąpienia, konsument może skorzystać z żądania obniżenia ceny.

Kiedy wada jest nieistotna?

Jak jednak określić, kiedy wada jest nieistotna, a kiedy jest? Co do zasady przyjmuje się, że istotność wady powinna być określana z punktu widzenia konsumenta. Nie ma w takiej sytuacji określonego wzorca, za pomocą którego można stwierdzić istotność. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, cech produktu, czy celu konsumenta kupującego towar.

Zobacz serwis: Konsument w Święta

Nie oznacza to jednak, że za istotne uznane zostaną wszystkie wady, które konsument określi jako istotne. Aby bowiem wada została uznana za istotną, musi ona powodować, iż z jej powodu konsument nie może w ogóle z rzeczy korzystać lub zgodnie z jej przeznaczeniem.

Nie może być uznana za nieistotną wada, która uniemożliwia korzystanie z jakiejś funkcji urządzenia.

Jak obniżyć cenę?

Zgodnie z powyższym cena powinna być obniżona w stosownym wymiarze, co oznacza, iż wartość obniżenia powinna rekompensować kupującemu obniżenie wartości towaru z powodu wady.

Co oczywiste w wielu wypadkach trudno jest określić, jaki powinien być dokładny wymiar obniżenia. W przypadku jednak, gdy zdaniem kupującego, należy mu się większe obniżenie ceny, może skierować swoje roszczenia przeciwko sprzedawcy do sądu. Wtedy też wysokość obniżenia ceny będzie określona przez sąd, na podstawie opinii biegłego.

Zadaj pytanie: Forum konsumenckie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA