| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna bez względu na wiek

Renta rodzinna bez względu na wiek

Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci adoptowane. Co do zasady renta rodzinna przysługuje dzieciom do momentu ukończenia 16 roku życia lub do ukończenia przez nie nauki.

Ogólne warunki otrzymania renty rodzinnej przez dzieci

Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej. Renta rodzinna przysługuje dzieciom, jeśli rodzic, macocha lub ojczym w chwili śmierci mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniali warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Renta rodzinna przysługuje również dzieciom, kiedy ich zmarli rodzice w chwili śmierci pobierali zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Przyjmuje się w takim przypadku, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Renta rodzinna bez względu na wiek

Zasadą jest, że dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Istnieje możliwość przyznania renty rodzinne dzieciom bez względu na wiek. Dzieci mają do niej prawo, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie. Fakt całkowitej niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji musi zajść w określonym czasie, do ukończenia przez dziecko 25 roku życia.

W takim przypadku dziecko może zgłosić się o przyznanie mu renty rodzinnej w każdym czasie. Renta może zostać przyznana bezterminowo. Uzależniona jest od określonego stanu zdrowia dziecka.

Jaka jest wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej zależy od liczby dzieci uprawnionych do niej. Nie można bowiem wykluczyć przypadku, że kilkoro dzieci, bez względu na swój wiek będzie miało prawo do renty rodzinnej.

Renta rodzinna wynosi:

  • 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, w przypadku jednego uprawnionego dziecka,
  • 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwójki uprawnionych dzieci,
  • 95 proc, świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla trzech i większej liczby uprawnionych dzieci.

Wszystkim dzieciom przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnione potomstwo.

Zobacz także: Kiedy wnuki są uprawnione do renty rodzinnej

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »