reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po rozwodzie

Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po rozwodzie

Sąd w wyroku rozwodowym, w przypadku gdy małżonkowie zamieszkują wspólnie w jednym lokalu, orzeka m.in. o sposobie korzystania z tego lokalu. To orzeczenie nie wpływa jednak na prawo własności do tego lokalu. Jakie więc skutki wywołuje rozwód w przypadku posiadania lokalu spółdzielczego?

Trzeba pamiętać o tym, że rozwód nie kończy jeszcze definitywnie relacji z byłym małżonkiem. Kolejnym krokiem po orzeczeniu rozwodu powinno być starania małżonków o podział majątku wspólnego. W przypadku posiadania mieszkania lokatorskiego małżonkowie powinni działać szybko, bowiem upływ czasu ma istotny wpływ na przysługujące im prawo. Zgodnie z art. 13 ustawy prawo o spółdzielniach mieszkaniowych po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Jeśli małżonkowie pozostają bierni i nie występują w powyższym terminie o podział majątku - spółdzielnia ma prawo wyznaczyć im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Podjęcie takiej uchwały jest więc fakultatywne, a nie obowiązkowe. Spółdzielnia nie może podjąć takiej uchwały bez wezwania małżonków do dokonania podziału majątku.

Prawomocna uchwała spółdzielni o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania powoduje powstanie obowiązku wydania lokalu. Wygaśnięcie prawa do lokalu powoduje również po stronie spółdzielni obowiązek zwrotu zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego wyliczonego na dzień wygaśnięcia prawa.

W sprawie o podział majątku dorobkowego wartość spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu będzie odpowiadać wartości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego w dacie orzekania (w postępowaniu sądowym) lub umownego podziału tego prawa.

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niedokonania czynności, o których mowa powyżej, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim dla małżonków. Osoby takie nabywając prawo do lokalu będą jednak zobowiązane uiścić wkład mieszkaniowy.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama