| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew rozwodowy 2019 (wzór)

Pozew rozwodowy 2019 (wzór)

Jak napisać pozew rozwodowy w 2019 r.? Gdzie należy złożyć pismo? Prezentujemy praktyczne wskazówki oraz prosty wzór.

Gdy małżonkowie posiadają dzieci

Jeżeli rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci w pozwie należy wskazać, jakiego rozstrzygnięcia domagamy się w kwestii władzy rodzicielskiej, alimentów na dzieci oraz kontaktów.

Rodzice mogą przestawić sądowi wspólne porozumienie, dotyczące władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem. Sąd uwzględni taki plan, jeżeli jest on zgodny z dobrem dziecka. W braku takiego porozumienia sąd dokona samodzielnego rozstrzygnięcia. Może władzę rodzicielską przyznać obojgu rodzicom lub tylko jednemu z nich, ograniczając przy tym władzę rodzicielską drugiego do określonych praw i obowiązków. Jeżeli tylko jedno z rodziców otrzyma pełnię władzy rodzicielskiej, to właśnie z nim będzie mieszkało dziecko. W przypadku opieki naprzemiennej sąd określi miejsce pobytu dziecka. Ustalone kontakty będą dotyczyły głównie spotkań z tym rodzicem, z którym dziecko nie będzie mieszkało.

Jeżeli ubiegamy się o alimenty na dziecko, to należy określić ich wysokość. Pamiętajmy, iż kwota zasądzonych alimentów powinna odpowiadać potrzebom dziecka oraz możliwościom majątkowym rodzica.

Wspólne mieszkanie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania z mieszkania, które wspólnie zajmują małżonkowie. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Podział majątku

W pozwie rozwodowym można wnosić o podział wspólnego majątku małżeńskiego. Sąd przeprowadzi podział, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Sąd sprawę o rozwód w pierwszej instancji rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.

Próba mediacji

Kodeks postępowania cywilnego wymaga, by w pozwie znalazła się również informacja o tym, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o rozwód fot. shutterstock
Pozew o rozwód fot. shutterstock

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »