REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Małżeństwo z przymusu a proces kościelny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Kornat
Adwokat kościelny
W orzekaniu nieważności małżeństwa w Kościele, oprócz bojaźni zwykłej, jako tytuł nieważności bierze się pod uwagę także bojaźń szacunkową.
W orzekaniu nieważności małżeństwa w Kościele, oprócz bojaźni zwykłej, jako tytuł nieważności bierze się pod uwagę także bojaźń szacunkową.

REKLAMA

REKLAMA

Przyczynami, które mogą być powodem symulowanej zgody małżeńskiej są również przymus i bojaźń. Nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz, chociażby nieumyślnie wywołanej, od której, ażeby się uwolnić, zmuszony jest ktoś do zawarcia małżeństwa (Kan. 1103 KPK).

"Rodzice zmusili mnie do małżeństwa, bo byłam w ciąży"

REKLAMA

REKLAMA

Przymus moralny może być spowodowany poprzez groźby, uciążliwe i stałe nalegania, wywieranie presji, natarczywe żądania, bolesne upokarzanie, dotkliwe znieważanie itp. Następstwem przymusu moralnego jest bojaźń, dlatego też wpływ tego przymusu na nieważność małżeństwa ocenia się według zasad odnoszących się do bojaźni. Zaistnienie małżeństwa dokonuje się wtedy, gdy istnieje na nie rzeczywista zgoda.

Chodzi o zgodę wewnętrzną i wyrażoną na wewnątrz. Zdarza się czasem, że człowiek wprowadza rozdźwięk między tym co wyraża na zewnątrz a swoim prawdziwym wewnętrznym nastawieniem. Akt woli dokonany pod wpływem przymusu nie jest aktem wynikającym z autonomiczności woli, dlatego jest pozbawiony waloru moralnego i prawnego. Bojaźń z zewnątrz ( Kan. 1103) występuje wtedy, gdy zagrożenie pochodzi od drugiej osoby i to działającej, co trzeba podkreślić w sposób wolny.

Gdy bojaźń ma swoje źródło w samym nupturiencie albo pochodzi od przyczyny wprawdzie zewnętrznej, ale nie wolnej, wówczas mówi się o bojaźni wewnętrznej. W orzekaniu nieważności małżeństwa w Kościele, oprócz bojaźni zwykłej, jako tytuł nieważności bierze się pod uwagę także bojaźń szacunkową.

Powstaje ona z obawy przed gniewem, niezadowoleniem rodziców lub innych osób, którym się podlega oraz z obawy przed wyrządzeniem im przykrości; obawa ta może być obiektywna lub subiektywna (por. P. Gajda, Prawo małżeńskie Kościoła Katolickiego, Tarnów 2000 r, s 153-154.) 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Przy ustalaniu stopnia zależności osób, należy wziąć pod uwagę okoliczności, jak i istotna jest atmosfera wychowania osoby doznającej bojaźni, jej wiek płeć, charakter i usposobienie rodziców lub przełożonych itp.

Sytuacja przymusu występuje w momencie, kiedy w nupturientach rodzi się bojaźń, przed sprzeciwem wobec osób, którym się należy szacunek, a w sytuacji sprzeciwu, zagraża stronom nie tylko wielkie i długotrwałe niezadowolenie rodziców, przełożonych, ale także występuje obawa o zaistnieniu niebezpieczeństwa innego rodzaju np.: wypędzenia z domu, wydziedziczenia, pozostawienia bez środków do życia itp.; w takich przypadkach uwzględnienie relacji zależności osób, pozwala przyjąć ciężkość bojaźni unieważniającej małżeństwo. 

Stwierdzenie nieważności małżeństwa zawartego pod wpływem przymusu

REKLAMA

Wykrycie prawdy obiektywnej w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu przymusu i bojaźni nie jest łatwe, ze względu na konieczność dotarcia do psychiki osoby przymuszonej do zawarcia małżeństwa. W tego rodzaju sprawach sądowych stosuje się dowodzenie bezpośrednie ale i pośrednie.

Dowodzenie bezpośrednie polega na wykazaniu faktu wywierania przymusu na jednego lub obu nupturientów, dowodzenie, zaś pośrednie polega zmierza do tego samego celu ale drogą procedowania pośrednią, poprzez wykazanie wielkiej niechęci, odrazy czy wstrętu jednej strony w stosunku do drugiej strony.

Niezbędnym jest dowodzenie z tytułu przymusu i bojaźni na podstawie zeznań strony, która może wskazać na środki, które podejmowała przed ślubem, aby uwolnić się od przymusu i bojaźni.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA