REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzadko spotykane w kościelnym procesie małżeńskim wady zgody małżeńskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Rozwód kościelny./ Fot. Fotolia
Rozwód kościelny./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W analogii do artykułu na temat rzadko spotykanych przeszkód małżeńskich w obecnym poruszymy tematykę sporadycznie spotkanych wad zgody małżeńskiej, również celem pełniejszego ich obrazu.. Wybrałam te wady, które dotyczą błędu.

Zobacz również: Przeszkody małżeńskie rzadko spotykane w procesie kościelnym

REKLAMA

Wybrałam te wady, które dotyczą błędu, kolejno są nimi: błąd co do małżeństwa, błąd co do osoby czy co do przymiotów osoby, oraz co do istotnych przymiotów i elementów małżeństwa.

REKLAMA

W kan. 1096 §1 KPK czytamy: Do zaistnienia zgody małżeńskiej konieczne jest, aby strony wiedziały przynajmniej, że małżeństwo jest trwałym związkiem między mężczyzną i kobietą, skierowanym do zrodzenia potomstwa przez jakieś seksualne współdziałanie, §2: Po osiągnięciu dojrzałości nie domniemywa się takiej ignorancji (błąd co do małżeństwa); w kan. 1097 §1 KPK czytamy: Błąd co do osoby powoduje nieważność małżeństwa, §2 Błąd co do przymiotu osoby, chociażby był przyczyną zawarcia małżeństwa, nie powoduje nieważności małżeństwa, chyba że przymiot ten był bezpośrednio i zasadniczo zamierzony (błąd co do osoby i co do przymiotu osoby); w końcu w kan. 1099 KPK: Błąd co do jedności lub nierozerwalności albo sakramentalnej godności małżeństwa nie narusza zgody małżeńskiej, chyba że determinuje wolę (błąd co do istotnych przymiotów, elementów małżeństwa).

REKLAMA

Na początku pokrótce warto wyjaśnić na czym polega istota błędu. Istota jego polega na dychotomii pomiędzy stanem rzeczywistym, a tym, co jest przedmiotem wiedzy u danej osoby, przy czym osoba będąca w błędzie nie zdaje sobie z tego stanu rzeczy sprawy. Wiedząc jednak, iż przyczyną sprawczą małżeństwa jest zgoda stron nie zaś wiedza (kan. 1057 §1 KPK) to nietrudno o przejście do kolejnego wniosku, a mianowicie, że aby orzec nieważność małżeństwa z tytułu jakiegoś rodzaju błędu, to istnieje wymóg oddziaływania treści wiedzy na wolę. Widać to szczególnie wyraźnie na przykładzie ostatnio wymienionego błędu.

Jak z pierwszego wymienionego kanonu wynika (błąd co do małżeństwa) Prawodawca nie żąda jakiejś szczególnie bogatej i głębokiej wiedzy odnośnie do małżeństwa, co więcej istnieje przypuszczenie, iż po ukończeniu dwunastego roku życia (kobiety) i czternastego (mężczyźni) osoby dysponują taką wiedzą. Oczywiście nie uprawnia ich to do zawarcia związku, istnieje przecież przeszkoda wieku (czternasty rok życia dla kobiet oraz szesnasty dla mężczyzn, szerzej na temat tej przeszkody w artykule: Wiek jako przyczyna nieważności kościelnego małżeństwa) i w pewnym sensie pozostający z tym w związku wymóg istnienia rozeznania oceniającego. Warto zatem wyartykułować z tegoż kanonu najważniejsze elementy budujące wiedzę czym jest małżeństwo. Jak można zauważyć Prawodawca nie wymaga wiedzy odnośnie do nierozerwalności, ale tylko trwałości, nie wymaga zatem wiedzy, iż nierozerwalnością odznacza się związek nie tylko zawarty, ale i dopełniony (kan. 1141 KPK). Można się też zdziwić wymogiem w postaci posiadania wiedzy w materii poczęcia, ale trzeba mieć na uwadze fakt, i jest to bardzo dobry przykład temu służący, iż KPK służy do regulacji sytuacji na całym świecie. Przy treści tego kanonu często przychodzą mi na myśl zarzuty strony, stron, które mniemają, iż z racji braku wiedzy nt. tego czym jest małżeństwo (a mają na myśli wiedzę dosyć głęboką) ich związek został nieważnie zawarty. Myślę, iż już po lekturze tego kanonu taki zarzut jest pozbawiony pewnych podstaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dlaczego warto szybko rozpocząć kościelny proces małżeński?

Obok błędu co do małżeństwa istnieje też błąd co do osoby, bądź co do przymiotu osoby. Pierwszy człon kanonu wydaje się raczej jasny, chodzi o zawarcie związku z tą osobą, z którą nie ma się zamiaru zawiązywać węzła małżeńskiego. Drugi, już jest bardziej skomplikowany, krótko mówiąc, na jego podstawie można orzec nieważność zawartego związku, gdy jakiś przymiot, który był przedmiotem woli przynajmniej jednego z nupturientów, i dla którego wstąpił on w związek małżeński, nie istnieje (np. błąd co do wieku); innymi słowy chodzi w tym przypadku nie tylko o wykazanie, iż przymiot ten nie istnieje, co o udowodnienie, iż związek został zawarty wyłącznie z racji jego, iż gdyby go nie było, to nie doszłoby do zawarcia małżeństwa.

W końcu, przechodząc do ostatnio wymienionego błędu. Przedmiotem jego jest m. in. nierozerwalność. Aby mówić o nieważności zawiązanego węzła małżeńskiego istnieje wymóg nie tylko udowodnienia, iż przynajmniej jedna ze stron była w posiadaniu błędnej wiedzy nt. tegoż przymiotu, czyli inaczej nie wiedziała, iż małżeństwo cechuje się nierozerwalnością, co także wykazania, iż strona ta właśnie dlatego zawarła związek, dodajmy, chodzi o wykazanie, iż nie zawarła związku nierozerwalnego, gdyż nie taki chciała, dalej, gdyż nie wiedziała o istnieniu takiegoż.

Oczywiście zauważa się, iż strony będące w błędzie nie są „winne” opisanego stanu rzeczy. Strony będące w błędzie bardzo szybko zostają skonfrontowane ze stanem rzeczywistym. Czasami bywa tak, iż dzięki takiej możliwości, tj. orzeczenia nieważności z tegoż tytułu chroni się przynajmniej jedną ze stron, ale równocześnie, mając na uwadze fakt, iż gros z nich może być „niewinnymi” Prawodawca wprowadził instytucję konwalidacji nieważnie zawartego związku, czyli jego uzdrowienia.

Pośród wad konsensu małżeńskiego wydaje mi się, iż akurat te są najrzadziej u nas spotkane, co nie oznacza o zamknięciu tego tematu.

Na ten temat m. in. w:
Viladrich P.J., Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 Kodeksu Prawa Kanonicznego), Warszawa 2002

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Polecamy: Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA