REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cechy osobowości brane pod uwagę przy rozwodzie cywilnym a kościelnym procesie małżeńskim

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Cechy osobowości brane pod uwagę przy rozwodzie cywilnym a kościelnym procesie małżeńskim. /fot. Fotolia
Cechy osobowości brane pod uwagę przy rozwodzie cywilnym a kościelnym procesie małżeńskim. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szczególną wartość prawną mają analizy dotyczące problemów w związku. Może nasunąć się zwłaszcza jeden zasadniczy wniosek, o różnicy pomiędzy tym co wzięte jest pod uwagę w trakcie rozwodu cywilnego i co jest już wystarczające do jego uzyskania, a tym co uprawnia do otrzymania orzeczenia nieważności małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego. Jakie zmieniają się cechy osobowości w trakcie małżeństwa? Czy mają one wpływ na rozpad związku?

Chociaż analizy służą bardziej psychiatrom, psychologom, to są one cenne także dla prawników-kanonistów, a to szczególnie z uwagi na jeden tytuł, na podstawie którego można stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego. Podczas niego częstym środkiem dowodowym staje się właśnie opinia sporządzona przez kompetentnego biegłego (np. psychiatrę, psychologa), a którym jest, niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK).

REKLAMA

Różnica charakterów

Bardzo często w cywilnych procesach małżeńskich, podczas starania o rozwód podkreśla się różnicę charakterów. Tymczasem nie tylko różnica, ale też podobieństwo w tym, co negatywne i poważne powoduje rozejście się stron. Fakt, iż związki mogą trwać „zgodnie” może wynikać z różnic w zaburzeniu, co nie oznacza o ważności zawartego związku. Przy kościelnym procesie małżeńskim bierze się jednakże pod uwagę nie tyle różnicę charakteru, co zaburzenia osobowości, niedojrzałość, chorobę psychiczną. Najkorzystniejsza sytuacja pojawia się, gdy to strony samodzielnie konstruują pisma, aby koncentrować się na faktach przez nie podanych, nie zaś na zastosowanym nazewnictwie. Innymi słowy, strony posiadając już nierzadko doświadczenie po rozwodzie cywilnym, dodatkowo nie będąc ekspertami w prawie kanonicznym mają prawo „operować” „nieprawidłowymi” terminami, nawet gdy nie odzwierciedlają one istoty tytułu z prawa kanonicznego. Fakty przez nie przedstawione są ważne a nie tyle nazewnictwo. Oczywiście, lepszym jest stosowanie już na samym początku prawidłowej terminologii, a stąd od razu zwrócenie uwagi na ew. zaburzenie, niedojrzałość, chorobę, gdyż zadaniem jest wyprzedzenie sądu poprzez podanie pewnych propozycji, nie natomiast czekanie na samodzielne rozwiązanie sprawy przez niego, ciężar dowodowy bowiem spoczywa na stronie (kan. 1526 §1 KPK).

Zobacz również: Koszty sądowe w procesach kościelnych

Konflikty rodzinne

REKLAMA

Kolejną ważną kwestią są tzw. konflikty klanowe. Konflikty te są większe, gdy młodzi małżonkowie zamieszkują z rodzicami. Nie wystarczają jednak jakieś nieporozumienia z rodziną generacyjną danej strony, nie wystarcza podobieństwo jednego z nich do jego rodzica, które to podobieństwo dostrzegane jest w negatywnym świetle przez stronę przeciwną - przykładowo uzależnienie przynajmniej jednego współmałżonka od rodzica (rodziców). Takie uzależnienie ma swoje symptomy, które nie tylko winny zostać przedstawione z nazwy w formie swoistego rodzaju „diagnozy”, co winny zostać wymienione na konkretnych faktach, w których owe objawy się uzewnętrzniają.

Następnym problemem jest sprawa odpowiedzialności. Odpowiedzialność pokrótce opisać można jako przewagę w relacjach interpersonalnych „daję” nad „biorę, jako podporządkowanie się normom, nie uleganie czemuś chwilowemu. I kolejny raz nie wystarczy w kościelnym procesie małżeńskim ukazać na przykładzie drobnych problemów ów brak odpowiedzialności jako przykładowo brak spontaniczności, która może drugą stronę związku zbytnio irytować, co ukazanie jej jako niedojrzałości emocjonalnej. Ta również, jak wspomniane wcześniej uzależnienie, winna zostać odpowiednio ukazana i udowodniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Nieważność wyroku kościelnego

Problemy osobowościowe

REKLAMA

Ciekawym wątkiem jest ten również tzw. problem maski (chodzi przy tym o inny obraz małżonka przed, a inny po ślubie) z jednoczesnym szukaniem nowej miłości. Nie do rzadkości należy bowiem sytuacja, kiedy jedna ze stron znudzona też jakby inną osobowością jaką prezentuje współmałżonek po ślubie, nie starający się, nie zabiegający już o związek szuka kogoś nowego. Oczywiście zdrada, nowy związek to zasadniczo nie powód do wszczęcia kościelnego procesu małżeńskiego (zdrada, nowy związek może stanowić w kontekście konkretnych tytułów prawnych przyczynę orzeknięcia nieważności związku), ale czasami warto na nie spojrzeć w innej kategorii, a mianowicie: jaką osobą był współmałżonek przed ślubem, a jaką po. Czy owa „zmiana” nastąpiła szybko od czasu wstąpienia w związek, czy też nie - z jednoczesnym zwróceniem uwagi na okres trwania czasu przedślubnego? Czy owa zmiana rzeczywiście była druzgocąco inna od tego, co reprezentowało się przed ślubem, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na kierunek tej zmiany (negatywny)? Wydaje się, iż tu tkwi sedno problemu ważnego w kościelnym prawie małżeńskim.

Kolejną sprawą jest tzw. zniechęcenie, nuda. To ona uwidacznia się m in. na płaszczyźnie życia seksualnego, w związku z czym strony podejmowałaby różnego rodzaju eksperymenty. Jednakże czymś niewystarczającym byłaby przykładowo anorgazmia u kobiet czy osłabienie popędu u mężczyzn jako wyłącznie wynik tejże „nudy”, co impotencja czy jakiś rodzaj zaburzenia psychoseksualnego, obecnego już w okresie przedślubnym obecny od początku.

Zobacz: Czy strona jest w stanie sama zaangażować się w kościelnym procesie małżeńskim

Walka o władzę

Warto jeszcze poruszyć kwestię walki o władzę. W związku dwojga osób wymaga się pójścia na ustępstwa, dochodzenie do wzajemnego porozumienia. Brak tego może dowodzić istnienia despotyzmu a nawet zaburzenia identyfikacji płciowej, jakiegoś innego rodzaju zaburzenia, co właśnie chociażby w takiej formie jest godne do zbadania w trakcie kościelnego procesu.

Poruszyć warto też problem wpływu związków erotycznych na rozwój osobowości. Niedoceniony partner wzmocnienia swojego ego może szukać w innych środowiskach: stąd sięganie po alkohol z kompanami, stąd poświęcenie się nadmierne zawodowej pracy czy nadopiekuńczemu wychowaniu dziecka itp. Trzeba jednak zbadać czy styl życia, problemy jakie powstały były już obecne w okresie przedślubnym (np. alkoholizm ), czy może powstały z racji „niedopieszczenia” przez współmałżonka. To ostatnie nie uzasadnia nieważności zawartego związku, chyba że wywołujący je problem istniał u strony przeciwnej zanim doszło do zawiązania węzła małżeńskiego.

Również konflikty, które przenoszone są np. z pracy na grunt rodzinny czy odwrotnie nie wystarczą same w sobie do pozytywnego zakończenia kościelnego procesu, ale warto zbadać na ile negatywne uczucia żywione wobec współmałżonka, które są źródłem owych konfliktów są utrwalone i silne, przy równoczesnym umiejscowieniu ich w czasie.

Jak z powyższych rozważań widać, procesy prowadzone z tytułu niezdolności natury psychicznej są nad wyraz skomplikowane, nie zawsze sytuacja też jest na tyle klarowana, iż „zajmuje się i rozwiązuje się sama przez się”. Wynika to w dużej mierze również z wyższej poprzeczki jaką kościelny prawodawca stawia do uzyskania wyroku pozytywnego w porównaniu z prawem cywilnym, co nie oznacza, iż w tym ostatnim można łatwo i szybko uzyskać rozwód.

Zobacz też: Kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA