| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Wystąpienie z Kościoła Katolickiego

Wystąpienie z Kościoła Katolickiego

Wystąpienie z Kościoła Katolickiego nie stanowi dzisiaj odosobnionego przypadku, stąd warto poruszyć to zagadnienie z punktu prawnego. Stałym punktem odniesienia będzie dokument Konferencji Episkopatu Polski z 27 kwietnia 2008 r. Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła.

Jest wiadome, iż przez sakrament chrztu świętego osoba zostaje włączona do Kościoła, w naszym przypadku chodzi o Kościół Katolicki (KK). W przypadku dzieci wystarczy też zgoda już jednego z rodziców, aby ten fakt zaistniał (kan. 868 §1 nr 1 KPK), natomiast po ukończeniu czternastego roku życia, czyli de facto, gdy nie osiągnęło się jeszcze pełnoletniości, a nie jest się ochrzczonym, to taka osoba również ma prawo podjęcia decyzji odnośnie swojego ochrzczenia (kan. 111 §2 KPK). Czymś godnym polecenia byłaby zgoda przynajmniej jednego z rodziców i nie chodzi w tym momencie wyłącznie o pomoc z ich strony w życiu chrześcijańskim, ale o względy praktyczne: prowadzenie w dalszym ciągu wspólnego życia, wspomina o tym obrzęd udzielenia tego sakramentu.

Sakrament chrztu świętego obok bierzmowania, sakramentu święceń jest tym sakramentem, który pozostawia niezatarte znamię, nie można ich też powtarzać, gdy przyjęło się je zgodnie z prawem (kan. 845 §1 KPK), oznacza to też, iż gdy Osoba decyduje o wystąpieniu z KK, to w dalszym ciągu pozostaje ochrzczona, bierzmowana czy mająca przyjęty sakrament święceń. Takim przykładem może być powrót do stanu świeckiego ze stanu kapłańskiego - pomijamy przy tym, czy nastąpiło to na skutek jakiegoś przestępstwa, czy prośby o to - w takiej sytuacji, gdy ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, a jest w pobliżu osoba mająca święcenia kapłańskie aczkolwiek żyjąca już w stanie świeckim, to ma ona prawo do udzielenia przykładowo sakramentu spowiedzi świętej (kan. 1335 KPK). Nie należy w tej ostatniej możliwości widzieć tylko postawę stojącą frontem do znajdującego się w niebezpieczeństwie śmierci, gdyż gdyby tylko chodziło o tę sytuację, to nie byłoby wymagania odnośnie posiadania święceń uprawniających właśnie do sprawowania chociażby spowiedzi świętej. Innymi słowy, sytuacja niebezpieczna dla życia jest istotną okolicznością, ale i nawet wtedy szafowanie sakramentów musi pochodzić od osoby mającej do tego prawo. Naturalnie można zastanawiać się nad tym, dlaczego po akcie wystąpienia z KK nie następuje cofnięcie się do stanu sprzed chrztu. I tutaj można odnaleźć też inne przykłady, abstrahując od wymiaru teologicznego, już z cywilnego pola, iż przykładowo: do wielu stanowisk potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności, też można byłoby się buntować, gdy kara została nałożona, wykonana oraz odbyta, a jednak nie następuje cofnięcie do stanu sprzed popełnienia przestępstwa, tak że osoba mogłaby uzyskać zaświadczenie, iż nie była karana. Owszem znana jest instytucja tzw. zatarcia skazania, ale po pierwsze, zatarcie skazania nie zawsze idzie w parze z brakiem odnotowania w rejestrze karnym, po drugie też nie każde przestępstwo związane jest ze wspomnianą instytucją.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »