REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód

adw. Karolina Kulikowska-Siewruk
adw. Karolina Kulikowska-Siewruk
Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce orzeczono 51 164 rozwodów: 36 955 w miastach i 13 601 na wsiach. Najwięcej wyroków wydano bez orzeczenia o winie - 40 756, z winy obu stron 2179, z winy męża - 6595, a z winy żony - 1634. Przyczyn, które prowadzą do rozpadu związku małżeńskiego jest wiele. Wśród najczęściej pojawiających się podstaw do orzeczenia rozwodu można wymienić: niezgodność charakterów, ustanie więzi emocjonalnej, zdradę, uzależnienia, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Postępowanie dowodowe w sprawach o rozwód ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia małżonków, jak również tych, które dotyczą małoletnich dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa - także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną.

REKLAMA

Przyczyny konfliktów w postępowaniu rozwodowym

Sukcesem dla obu stron postępowania jest przeprowadzenie postępowania rozwodowego bez eskalowania konfliktu i mnożenia wzajemnych oskarżeń, czemu sprzyjać może mediacja. Nie zawsze jednak możliwe jest przeprowadzenie procesu rozwodowego w atmosferze zgody i porozumienia. Niejednokrotnie zachowanie stron na sali sądowej jest efektem silnego konfliktu wynikającego z niemożności pogodzenia się z decyzją partnera o rozstaniu. Zdarza się także, iż oskarżenia formułowane w toku sprawy, mają na celu odcięcie jednego z rodziców od małoletnich dzieci. Wśród oskarżeń padających w trakcie postępowania rozwodowego pojawiają się oskarżenia o:

  • znęcanie się nad współmałżonkiem lub małoletnimi dziećmi;
  • kradzież i przywłaszczenie;
  • groźby karalne;
  • molestowanie seksualne.

Molestowanie seksualne – ciężar i częstotliwość oskarżenia

Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe. Jak wynika ze statystyk publikowanych przez Policję, w 2020 r. wszczęto 2 367 postępowań dotyczących seksualnego wykorzystania małoletniego (art. 200 k.k.), z czego w 1 360 przypadkach stwierdzono przestępstwo. Opublikowany w lipcu 2021 r. Pierwszy Raport PAŃSTWOWEJ KOMISJI do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wskazuje, iż ok. 25% spraw kierowanych do Państwowej Komisji jest związane z kryzysem w rodzinie, wynikającym z konfliktu około-rozwodowego. Wśród tej grupy spraw w ok. 99% przypadków osobami zgłaszającymi są matki, oskarżające ojców swoich dzieci o stosowanie przemocy seksualnej.

Dowodzenie w postępowaniu o molestowanie seksualne – dlaczego sąd musi być ostrożny?

Pojawienie się fałszywych oskarżeń o molestowanie seksualne może pociągnąć za sobą określone skutki procesowe. W praktyce sąd orzekający w sprawie o rozwód, zazwyczaj decyduje się na zawieszenie postępowania rozwodowego do czasu rozstrzygnięcia procesu karnego, dotyczącego powyższych zarzutów. Niejednokrotnie dochodzi także do wydania postanowienia o zakazie kontaktów rzekomego sprawcy z ofiarą. Kluczowym elementem postępowania, w którym pojawiają się zarzuty dotyczące molestowania, jest dowód z opinii biegłych. Rolą biegłych jest nie tylko ustalenie czy u rzekomego sprawcy występują skłonności o charakterze pedofilskim, ale także ustalenie czy treści ujawniane przez małoletnie dziecko nie są treściami wcześniej zaindukowanymi przez drugiego z rodziców. W praktyce zdarzają się przypadki długofalowego przygotowywania dziecka, przez jedno z rodziców do przesłuchania lub wzięcia udziału w badaniu przeprowadzanym przez biegłych. Wśród dowodów mających poświadczać sprawstwo, pojawiają się także prywatne opinie psychologiczne, które wskazują na treści ujawnianie przez dziecko w gabinecie psychologa. Prawidłowym działaniem Sądu jest ostrożne podchodzenie do wszelkich dowodów, wygenerowanych przez stronę lub opracowanych na jej zlecenie.

Problem fałszywych oskarżeń o molestowanie – dlaczego jest bagatelizowany?

Zgłaszanie przez rodziców fałszywych oskarżeń w zakresie molestowania, które następnie okazywały się być bezpodstawne, często prowadzi do sytuacji bagatelizowania takich oskarżeń. Strony zgłaszające takie oskarżenia mogą być traktowane jako manipulatorzy, którzy za pośrednictwem fałszywych oskarżeń chcą osiągnąć określony cel procesowy. Padające na sali sądowej oskarżenia o molestowanie seksualne, często poczytywane są przez sądy jako taktyka procesowa. Także i w tym wypadku kluczowe okazuje się dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, który ustali czy treści przekazywane przez jednego z rodziców i dziecko są wiarygodne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona małoletnich, a „fałszywe molestowanie”

Pamiętać należy, iż ochrona dobra małoletnich dzieci jest fundamentalną zasadą prawa rodzinnego, zaś pojawiające się bezpodstawne oskarżenia w efekcie prowadzą do wikłania małoletnich w realizację, z góry powziętych celów i narażają je na udział w czynnościach procesowych.

adw. Karolina Kulikowska-Siewruk – Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA