Nie podwyższony lecz obniżony (!) wiek emerytalny dla mężczyzn po 25 latach pracy. Kolejna grupa zawodowa chce takiego przywileju

REKLAMA
REKLAMA
Tym razem straż miejska. Postulat objęcia jej obniżonym wiekiem emerytalnym trafił do rządu ze strony samorządowców za pośrednictwem posłów, którzy złożyli interpelację do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmiany ustawy o strażach gminnych w zakresie uprawnień emerytalnych.
Interpelacją to wniosek o podjęcie działań mających na celu obniżenie granicy wieku emerytalnego dla straży miejskiej. Wcześniejsze przejście na emeryturę byłoby możliwe np. w wieku 60 lat, pod warunkiem długiego stażu pracy. Posłowie proponują minimalny staż pracy 25 lat.
REKLAMA
Nie będzie obniżki wieku emerytalnego dla strażników miejskich - ale mogą próbować po zdobyciu ekspertyz
Odpowiedzi udzielił z up. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dr hab. Sebastian Gajewski, prof. uczelni Podsekretarz Stanu. Jest to odpowiedź negatywna dla posłów. W Ministerstwie nie są obecnie podejmowane działania mające na celu umieszczenie prac wykonywanych przez strażników gminnych (miejskich) w wykazie prac o szczególnym charakterze, wymienionych w zał. nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.
Emerytury pomostowe nie dla strażników gminnych
REKLAMA
Ministerstwo wskazało na prace grupy roboczej działającej w ramach Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, w której uczestniczyli przedstawiciele partnerów społecznych oraz strona rządowa (wspierana ekspercko przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy).
25 października 2024 r. została przyjęta przez stronę pracowników i stronę pracodawców Rady Dialogu Społecznego Uchwała nr 132 w sprawie: podjęcia prac nad nowelizacją ustawy w zakresie emerytur pomostowych.
W uchwale tej strona społeczna zwróciła się do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej „o podjęcie prac w celu przygotowania, w uzgodnieniu ze stroną społeczną projektu nowelizacji ustawy w zakresie emerytur pomostowych dla następujących grup zawodowych:
- operatorów kontroli bezpieczeństwa na lotniskach,
- automatyków PKP,
- dróżników przejazdowych,
- inspektorów transportu drogowego,
- operatorów numerów alarmowych.
Z uchwały tej rząd wyciągnął wniosek, że projekt zmiany ustawy o emeryturach pomostowych - na dziś - nie może obejmować prac wykonywanych przez strażnika gminnego (miejskiego).
Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce
Rząd nie dysponuje oceną specjalistyczną, która odwołuje się do wiedzy z zakresu medycyny pracy, zawodoznawstwa, ergonomii oraz dyscyplin pokrewnych i stwierdza, że praca strażników gminnych odpowiada poszczególnym elementom definicji prac o szczególnym charakterze. Wynika z tego, że w przypadku przedstawienia przez samorządy takich dokumentów otworzy się możliwość analizy korzystnej zmiany przepisów emerytalnych dla strażników gminnych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA