reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Zachowek dla najbliższych krewnych

Zachowek dla najbliższych krewnych

Zachowek ma na celu zrekompensować najbliższym spadkodawcy pominięcie ich w testamencie. Jest świadczeniem pieniężnym, należącym do długów spadkowych, uzyskiwanym od spadkobiercy i przeznaczonym dla najbliższych krewnych.

Krąg osób, którym przysługuje zachowek jest ograniczony, oparty jest na więzi rodzinnej między uprawnionym a spadkobiercami. Do zachowku uprawnione są dzieci zmarłego, a gdyby nie żyły - wnuki i prawnuki, małżonek oraz rodzice testatora - gdy nie pozostawił on dzieci i małżonka.

Zachowek nie przysługuje osobom, które odrzuciły spadek, zawarły umowę o zrzeczenie się dziedziczenia, wydziedziczonym oraz uznanym przez sąd za niegodne.

Kwota zachowku uzależniona jest od wartości udziału jaki przysługiwałby osobie, gdyby dziedziczyła ustawowo i jest ona uzależniona od sytuacji życiowej i materialnej takiej osoby. Zasadniczo zachowek wynosi 1/2 tego co otrzymałby ta osoba, gdyby testament nie istniał. Osobom trwale niezdolnym do pracy oraz małoletnim przysługuje zachowek w wysokości 2/3 wartości tego co otrzymaliby dziedzicząc ustawowo.

Zobacz również: Jak obliczyć zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Najprostszym sposobem jest powołanie w testamencie. Testator może również ustanowić zapis, zobowiązujący spadkobiercę, powołanego w testamencie, do przeniesienia na rzecz osoby najbliższej własności jakiejś ruchomości. Ponadto spadkodawca przed śmiercią może dokonać darowizny na rzecz osoby najbliższej.

W przypadku nie uzyskania zachowku oraz braku porozumienia ze spadkobiercą osoba uprawniona może w ciągu 3 lat od otwarcia testamentu żądać przed sądem sumy odpowiadającej wartości zachowku. Od zachowku należy zapłacić podatek dochodowy

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najprostrzym sposobem ustanowienia zachowku jest zapis w testamencie, ale można też posłużyć się zapisem lub darowizną.
Najprostrzym sposobem ustanowienia zachowku jest zapis w testamencie, ale można też posłużyć się zapisem lub darowizną.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

europa.jobs - praca za granicą

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama