reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Zachowek dla najbliższych krewnych

Zachowek dla najbliższych krewnych

Zachowek ma na celu zrekompensować najbliższym spadkodawcy pominięcie ich w testamencie. Jest świadczeniem pieniężnym, należącym do długów spadkowych, uzyskiwanym od spadkobiercy i przeznaczonym dla najbliższych krewnych.

Krąg osób, którym przysługuje zachowek jest ograniczony, oparty jest na więzi rodzinnej między uprawnionym a spadkobiercami. Do zachowku uprawnione są dzieci zmarłego, a gdyby nie żyły - wnuki i prawnuki, małżonek oraz rodzice testatora - gdy nie pozostawił on dzieci i małżonka.

Zachowek nie przysługuje osobom, które odrzuciły spadek, zawarły umowę o zrzeczenie się dziedziczenia, wydziedziczonym oraz uznanym przez sąd za niegodne.

Kwota zachowku uzależniona jest od wartości udziału jaki przysługiwałby osobie, gdyby dziedziczyła ustawowo i jest ona uzależniona od sytuacji życiowej i materialnej takiej osoby. Zasadniczo zachowek wynosi 1/2 tego co otrzymałby ta osoba, gdyby testament nie istniał. Osobom trwale niezdolnym do pracy oraz małoletnim przysługuje zachowek w wysokości 2/3 wartości tego co otrzymaliby dziedzicząc ustawowo.

Zobacz również: Jak obliczyć zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Najprostszym sposobem jest powołanie w testamencie. Testator może również ustanowić zapis, zobowiązujący spadkobiercę, powołanego w testamencie, do przeniesienia na rzecz osoby najbliższej własności jakiejś ruchomości. Ponadto spadkodawca przed śmiercią może dokonać darowizny na rzecz osoby najbliższej.

W przypadku nie uzyskania zachowku oraz braku porozumienia ze spadkobiercą osoba uprawniona może w ciągu 3 lat od otwarcia testamentu żądać przed sądem sumy odpowiadającej wartości zachowku. Od zachowku należy zapłacić podatek dochodowy

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najprostrzym sposobem ustanowienia zachowku jest zapis w testamencie, ale można też posłużyć się zapisem lub darowizną.
Najprostrzym sposobem ustanowienia zachowku jest zapis w testamencie, ale można też posłużyć się zapisem lub darowizną.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama