REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna – ustawa ją wprowadzająca z podpisem Prezydenta

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Fundacja rodzinna – ustawa ją wprowadzająca z podpisem Prezydenta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja rodzinna, to nowy podmiot w polskim prawie, na którego wprowadzenie czekało wielu przedsiębiorców. Ma ułatwić sukcesję rodzinnego kapitału, bez konieczności zaangażowania potomnych w zarządzanie rodzinnym majątkiem. Kiedy będzie możliwe założenie fundacji rodzinnej i na czym będzie ona polegała?
rozwiń >

Fundacja rodzinna – co to jest?

Fundacja rodzinna to nowa forma z osobowością prawną, powoływana w celu zarządzania majątkiem rodzinnym, zgodnie z regułami określonymi przez fundatora.

Powołanie tej instytucji umożliwi przekazanie majątku właśnie do fundacji rodzinnej, którą będą zarządzać powołane organy – przede wszystkim zarząd. Co istotne, w jego skład nie będą musieli wchodzić członkowie rodziny, np. dzieci fundatora. Te mogą otrzymać status beneficjenta, któremu fundacja będzie zobowiązana wypłacać świadczenia pieniężne. Poza korzyściami majątkowymi beneficjenci będą mogli również mieć wpływ na najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem fundacji. 

REKLAMA

 

Kto może zostać beneficjentem fundacji rodzinnej?

Uprawnionym do otrzymania statutu beneficjenta jest:

  1. Osoba fizyczna. 
  2. Organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego. 

 

Co ciekawe beneficjentem może być sam fundator. Dodatkowo pozostałymi beneficjentami nie muszą być koniecznie członkowie rodziny. Jednak Ci zostaną objęci podatek dochodowym w momencie otrzymywania świadczenia od fundacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Fundacja rodzinna a zachowek 

W przypadku powołania do życia fundacji rodzinnej przez fundatora, osoby uprawnione do dziedziczenia po niej majątku będą miały prawo do zachowku, jeśli nie zostaną powołane jako beneficjenci. Jednak w przypadku objęcia statusem beneficjenta z automatu utracą prawo do zachowku. Zatem w myśl nowych przepisów prawa o fundacjach rodzinnych będą mogły otrzymać tylko jedno z powyższych uprawnień. 

 

Zakres działalności fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna nie jest instrumentem do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak będzie mogła w ściśle określonych w ustawie sytuacjach prowadzić ją. 

 

Zakres wykonywania działalności gospodarczej przez fundacje rodzinne:

  1. Zbywanie mienia - o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.
  2. Najem, dzierżawa lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie.
  3. Przystępowanie i uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podmiotach o podobnym charakterze.
  4. Udzielanie wybranym podmiotom pożyczek.
  5. Prowadzenie działalności rolniczej lub gospodarki leśnej.

 

Cel wprowadzenia do systemu prawa fundacji rodzinnych

Podstawowym zamysłem umożliwienia w polskim prawie powołanie fundacji rodzinnej jest umożliwienie polskim przedsiębiorcom utworzenie organizacji, która będzie administrować rodzinnym kapitałem z jednoczesnym zapewnieniem najbliższej rodzinie fundatora pieniędzy do życia dla jej członków.

 

Obecnie po przejściu na emeryturę właściciela firm bądź po jego śmierci, udziały dotrzymują członkowie rodziny, co bywa problematyczne, m.in. przez wzgląd na konflikty w niej panujące bądź brak potomka, który zająłby się majątkiem rodzinnym, np. kontynuując prowadzenie firmy.  

 

Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej będzie można finansować np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia beneficjentów albo wydatki na cele statutowe organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego.

 

Jak założyć fundację rodzinną?

Fundacja rodzinna może zostać powołana tylko przez osobę fizyczną w formie aktu założycielskiego bądź testamentu. Powołujący do życia ten organ musi wnieść wkład na pokrycie funduszu założycielskiego w wysokości nie niższej niż 100 tys. zł. Jeśli fundacja jest zakładana aktem, wówczas może być więcej niż jeden fundator. 

 

Etapy założenie fundacji rodzinnej:

  1. Sporządzenie aktu założycielskiego lub testamentu u notariusza wraz ze złożeniem oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej. 
  2. Nadanie nazwy jest dowolne, jednak musi zawierać zwrot „fundacja rodzinna”. Możliwe jest używanie skrótu „f.r” 
  3. Ustalenie statutu, z określeniem zasad zarządzania majątkiem.
  4. Sporządzenie spisu mienia. 
  5. Ustanowienie organów.
  6. Organami fundacji są: zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów. 
  7. Przekazanie majątku na jej rzecz. 
  8. Wpisanie fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinny. 
  9. z tego obowiązku należy się wywiązać w ciągu 6 miesięcy od sporządzenia u notariusza aktu założycielskiego bądź ogłoszenia testamentu. 
  10. rejestr fundacji rodzinnych, prowadzony przez , jest jawny. 

 

Fundacja rodzinna – opodatkowanie

Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie do niej majątku nie będzie opodatkowane (brak PCC i CIT w tym zakresie). 

Natomiast opodatkowaniem mogą zostać objęci beneficjenci w momencie otrzymania świadczenia. Zwolnione osoby od podatku dochodowego od otrzymanego świadczenia od fundacji rodzinnej są:

  1. Fundator.
  2. Małżonek fundatora.
  3. Wstępni fundatora.
  4. Zstępni fundatora.
  5. Rodzeństwo fundatora. 
  6. Pasierb fundatora.
  7. Ojczym lub macocha fundatora. 

 

Beneficjenci niespokrewnieni z fundatorem zapłacą podatek dochodowy PIT w wysokości 15%. Z kolei beneficjenci będący organizacjami pozarządowymi zapłacą CIT na dotychczasowych zasadach. 

 

Przychody z działalności gospodarczej fundacji wykonywanej poza zakresem dozwolonym przez ustawę opodatkowane będą stawką 25%. Fundacja rodzinna obowiązana będzie także do płacenia podatku od przychodów z budynków. 

 

Kiedy wejdzie w życie fundacja rodzinna? Etap legislacyjny

Ustawa o fundacji rodzinnej została uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do wprowadzenia jej do polskiego systemu prawa został już tylko jeden krok, a mianowicie publikacja w Dzienniku Ustaw. Wejdzie ona w życie w ciągu 3 miesięcy od tego dnia, czyli najprawdopodobniej jeszcze w maju 2023 roku. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie pielęgnacyjne czy emerytura. Czy opiekun ma prawo wyboru?

W sytuacji, gdy emerytura oraz świadczenie pielęgnacyjne mogą się okazać podstawowym źródłem wsparcia finansowego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, pojawia się pytanie: czy możliwe jest połączenie tych dwóch form pomocy? Czy opiekunowie mogą jednocześnie korzystać z emerytury oraz świadczenia pielęgnacyjnego? 

Student nie dostanie renty rodzinnej bez tego wniosku i zaświadczenia

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS tylko do 31 października mogą dostarczyć zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną pieniędzy za ten miesiąc.

Komisja Wenecka: nie można automatycznie usunąć wszystkich sędziów powołanych w Polsce po 2018 r. [Treść opinii] Możliwa tylko indywidualna weryfikacja przez organ niezależny od rządu

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, oceniła, że nie można, bez indywidualnej oceny, usunąć wszystkich sędziów powołanych wadliwie w Polsce po 2018 roku. To główna konkluzja opinii przyjętej 12 października 2024 r. podczas obrad w Wenecji i opublikowanej 14 października 2024 r. wieczorem. Publikujemy odnośnik do pełnej wersji tej opinii.

5 000 złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wnioski o wypłatę środków trzeba złożyć do 29 listopada 2024 r.

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 5 tysięcy złotych w ramach tzw. bonusu frekwencyjnego. Nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie 19 października 2024 r., zmieniła zasady przyznawania tej formy dofinansowania. Wnioski można składać do 29 listopada 2024 r., a środki mają zostać wypłacone do 31 grudnia 2024 r. 

REKLAMA

ZUS uruchomił punkty mobilne – można składać wnioski o świadczenie

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą ubiegać się o wsparcie w postaci świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać przez internet, w placówkach ZUS lub w uruchomionych przez ZUS punktach mobilnych.

Kobieta poszukiwana od 6 lat listem gończym za niepłacenie alimentów została złapana

Po 6 latach udało się złapać poszukiwaną listem gończym. Kobieta uchylała się od płacenia alimentów. Została zatrzymana przez żagańską policję. 

Bon senioralny od 2026 roku. Dla kogo? Ile? Jakie limity przychodu? Gdzie składać wniosek?

Opublikowano wreszcie zapowiadany już wcześniej przez obecny rząd projekt ustawy o bonie senioralnym. Bon ten ma przysługiwać od 2026 roku aktywnym zawodowo zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) osoby w wieku 75 lat lub więcej, która potrzebuje wsparcia w codziennym życiu. Maksymalna kwota bonu wyniesie 2150 zł na osobę. Przyznanie i wypłata tego bonu nastąpi tylko wtedy, gdy dochody zarówno osoby starszej, jak i jej potomków nie przekroczą określonych limitów przychodów.

Nowa płaca minimalna - powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym

Pojawią się istotne zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.

REKLAMA

Rzecznik MŚP: Świadczenie interwencyjne nie dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców?

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, apeluje o zapewnienie wsparcia wszystkim poszkodowanym w wyniku powodzi firmom. Przepisy dotyczące świadczenia interwencyjnego mogą uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania wielu podmiotom dotkniętym klęską żywiołową.

Marsz Niepodległości nie przejdzie przez Warszawę 11 listopada? Ratusz nie wydał pozwolenia

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie dostało w tym roku pozwoleń od ratusza na zorganizowanie 11 listopada na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. 

REKLAMA