REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna – ustawa ją wprowadzająca z podpisem Prezydenta

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Fundacja rodzinna – ustawa ją wprowadzająca z podpisem Prezydenta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja rodzinna, to nowy podmiot w polskim prawie, na którego wprowadzenie czekało wielu przedsiębiorców. Ma ułatwić sukcesję rodzinnego kapitału, bez konieczności zaangażowania potomnych w zarządzanie rodzinnym majątkiem. Kiedy będzie możliwe założenie fundacji rodzinnej i na czym będzie ona polegała?
rozwiń >

Fundacja rodzinna – co to jest?

Fundacja rodzinna to nowa forma z osobowością prawną, powoływana w celu zarządzania majątkiem rodzinnym, zgodnie z regułami określonymi przez fundatora.

Powołanie tej instytucji umożliwi przekazanie majątku właśnie do fundacji rodzinnej, którą będą zarządzać powołane organy – przede wszystkim zarząd. Co istotne, w jego skład nie będą musieli wchodzić członkowie rodziny, np. dzieci fundatora. Te mogą otrzymać status beneficjenta, któremu fundacja będzie zobowiązana wypłacać świadczenia pieniężne. Poza korzyściami majątkowymi beneficjenci będą mogli również mieć wpływ na najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem fundacji. 

REKLAMA

 

Kto może zostać beneficjentem fundacji rodzinnej?

Uprawnionym do otrzymania statutu beneficjenta jest:

 1. Osoba fizyczna. 
 2. Organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego. 

 

Co ciekawe beneficjentem może być sam fundator. Dodatkowo pozostałymi beneficjentami nie muszą być koniecznie członkowie rodziny. Jednak Ci zostaną objęci podatek dochodowym w momencie otrzymywania świadczenia od fundacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Fundacja rodzinna a zachowek 

W przypadku powołania do życia fundacji rodzinnej przez fundatora, osoby uprawnione do dziedziczenia po niej majątku będą miały prawo do zachowku, jeśli nie zostaną powołane jako beneficjenci. Jednak w przypadku objęcia statusem beneficjenta z automatu utracą prawo do zachowku. Zatem w myśl nowych przepisów prawa o fundacjach rodzinnych będą mogły otrzymać tylko jedno z powyższych uprawnień. 

 

Zakres działalności fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna nie jest instrumentem do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak będzie mogła w ściśle określonych w ustawie sytuacjach prowadzić ją. 

 

Zakres wykonywania działalności gospodarczej przez fundacje rodzinne:

 1. Zbywanie mienia - o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.
 2. Najem, dzierżawa lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie.
 3. Przystępowanie i uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podmiotach o podobnym charakterze.
 4. Udzielanie wybranym podmiotom pożyczek.
 5. Prowadzenie działalności rolniczej lub gospodarki leśnej.

 

Cel wprowadzenia do systemu prawa fundacji rodzinnych

Podstawowym zamysłem umożliwienia w polskim prawie powołanie fundacji rodzinnej jest umożliwienie polskim przedsiębiorcom utworzenie organizacji, która będzie administrować rodzinnym kapitałem z jednoczesnym zapewnieniem najbliższej rodzinie fundatora pieniędzy do życia dla jej członków.

 

Obecnie po przejściu na emeryturę właściciela firm bądź po jego śmierci, udziały dotrzymują członkowie rodziny, co bywa problematyczne, m.in. przez wzgląd na konflikty w niej panujące bądź brak potomka, który zająłby się majątkiem rodzinnym, np. kontynuując prowadzenie firmy.  

 

Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej będzie można finansować np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia beneficjentów albo wydatki na cele statutowe organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego.

 

Jak założyć fundację rodzinną?

Fundacja rodzinna może zostać powołana tylko przez osobę fizyczną w formie aktu założycielskiego bądź testamentu. Powołujący do życia ten organ musi wnieść wkład na pokrycie funduszu założycielskiego w wysokości nie niższej niż 100 tys. zł. Jeśli fundacja jest zakładana aktem, wówczas może być więcej niż jeden fundator. 

 

Etapy założenie fundacji rodzinnej:

 1. Sporządzenie aktu założycielskiego lub testamentu u notariusza wraz ze złożeniem oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej. 
 2. Nadanie nazwy jest dowolne, jednak musi zawierać zwrot „fundacja rodzinna”. Możliwe jest używanie skrótu „f.r” 
 3. Ustalenie statutu, z określeniem zasad zarządzania majątkiem.
 4. Sporządzenie spisu mienia. 
 5. Ustanowienie organów.
 6. Organami fundacji są: zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów. 
 7. Przekazanie majątku na jej rzecz. 
 8. Wpisanie fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinny. 
 9. z tego obowiązku należy się wywiązać w ciągu 6 miesięcy od sporządzenia u notariusza aktu założycielskiego bądź ogłoszenia testamentu. 
 10. rejestr fundacji rodzinnych, prowadzony przez , jest jawny. 

 

Fundacja rodzinna – opodatkowanie

Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie do niej majątku nie będzie opodatkowane (brak PCC i CIT w tym zakresie). 

Natomiast opodatkowaniem mogą zostać objęci beneficjenci w momencie otrzymania świadczenia. Zwolnione osoby od podatku dochodowego od otrzymanego świadczenia od fundacji rodzinnej są:

 1. Fundator.
 2. Małżonek fundatora.
 3. Wstępni fundatora.
 4. Zstępni fundatora.
 5. Rodzeństwo fundatora. 
 6. Pasierb fundatora.
 7. Ojczym lub macocha fundatora. 

 

Beneficjenci niespokrewnieni z fundatorem zapłacą podatek dochodowy PIT w wysokości 15%. Z kolei beneficjenci będący organizacjami pozarządowymi zapłacą CIT na dotychczasowych zasadach. 

 

Przychody z działalności gospodarczej fundacji wykonywanej poza zakresem dozwolonym przez ustawę opodatkowane będą stawką 25%. Fundacja rodzinna obowiązana będzie także do płacenia podatku od przychodów z budynków. 

 

Kiedy wejdzie w życie fundacja rodzinna? Etap legislacyjny

Ustawa o fundacji rodzinnej została uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do wprowadzenia jej do polskiego systemu prawa został już tylko jeden krok, a mianowicie publikacja w Dzienniku Ustaw. Wejdzie ona w życie w ciągu 3 miesięcy od tego dnia, czyli najprawdopodobniej jeszcze w maju 2023 roku. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2023-02-09 13:17:28
  Pomoc w rejestracji fundacji -> rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

REKLAMA

Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

 Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

REKLAMA

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA