REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Adwokat, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będą zamiany w Kodeksie Cywilnym w zakresie spadków?

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w Kodeksie cywilnym na mocy którego spadkodawca będzie mógł w pełni swobodnie rozdysponować swoim majątkiem. Rozdysponowanie tym majątkiem będzie odbywało się za pomocą zapisu windykacyjnego.

Zmiana sprzedawcy energii ma być łatwiejsza


Wkrótce łatwiej będzie zmienić sprzedawcę energii. Taki cel ma nowelizacja Prawa energetycznego, która wejdzie w życie 11 marca. Część produkowanej energii będzie sprzedawana także na giełdach towarowych.

Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność

W Sejmie toczą się prace nad zmianą ustawy o transporcie drogowym. Przewoźnik będzie mógł zawiesić w całości lub w części działalność transportową w zakresie transportu drogowego do 12 miesięcy.

Szykują się zmiany w umowie o roboty budowlane

Jeżeli planowane zmiany Kodeksu cywilnego wejdą w życie wykonawca będzie mógł żądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa w procesie budowlanym.

REKLAMA

Rygorystyczne przepisy w kwestii becikowego zawieszone

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia zawiesiło obowiązywanie rygorystycznych przepisów w kwestii becikowego na dwa lata. Teraz po becikowe będą się mogły zgłosić kobiety, którym wcześniej odmówiono świadczenia.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

W wyniku działań Ministerstwa Edukacji Narodowej od pierwszego września 2010 r. raz wydane zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało przez resztę edukacji.

Problem z becikowym

Aby dostać becikowe należy przedstawić w gminie zaświadczenie lekarskie na którym lekarz potwierdza stały nadzór podczas ciąży od dziesiątego tygodnia ciąży, aż do samego dnia porodu. Obowiązek ten istnieje od listopada 2009. Tymczasem kobiety, które urodziły dziecko w 2009 roku, a nie zgłosiły się po becikowe zaraz po porodzie mogą mieć poważny problem, gdyż lekarze nie wydawali wcześniej tego typu zaświadczeń.

REKLAMA

Najbiedniejsi zapłacą mniejsze rachunki za prąd

Dzięki porozumieniu Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki już wkrótce rodziny osoby samotne o niskich dochodach będą płaciły rachunki o 30 % niższe za energię elektryczną.

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w katalogu usług powszechnych

Dostęp szerokopasmowy oraz łączność mobilna mogłyby wejść do katalogu usług wchodzących w skład usługi powszechnej – takich zmian chciałoby ministerstwo infrastruktury. Pomysł ma być konsultowany z branżą telekomunikacyjną.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Warszawa bez ostrych dyżurów


Dziesięć warszawskich szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi od lutego będzie przyjmować pacjentów 24h na dobę. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. To oznacza, że w nagłych przypadkach nie będzie trzeba szukać szpitala, który ma ostry dyżur.

Dokumenty KRS w wersji elektronicznej

Zgodnie z wejściem nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów odpisy i zaświadczenia wydane w formie papierowej przez Centralną Informację o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych.

Zmiana ustawy dotyczącej najmu okazjonalnego

Wprowadzona nowelizacja dotyczy najmu okazjonalnego. Ustawa precyzuje pojęcie najmu okazjonalnego, który ma na celu likwidację „szarej strefy” dotyczącej wynajmu bez podpisywania umowy co skutkuje również brakiem odprowadzania należnego podatku.

Alimenty a prawo jazdy

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. osoby zalegające z alimentami nie stracą już prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, jest niezgodny z konstytucją.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego

Od 1 stycznia 2010 r. osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej mają prawo do świadczeń pielęgnacyjnych w wysokości 520 zł bez względu na osiągane dochody.

Prezes UTK na pomoc pasażerom

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego będzie musiał zadbać o przestrzeganie praw pasażerów – wynika ze zmian w ustawie o transporcie kolejowym, które weszły w życie 31 grudnia 2009 r.

Większa konkurencja na polskich torach

Od nowego roku unijni przewoźnicy mają dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej. Zagraniczni przewoźnicy będą mogli wykonywać połączenia międzynarodowe, a także między stacjami krajowymi na trasie tych połączeń. 1 stycznia 2010 r. weszła w życie odpowiednia nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

Służba celna sprawdzi krajowe przesyłki pocztowe

Wysyłamy przesyłkę krajową z towarami podlegającymi akcyzie, która dochodzi do adresata z adnotacją o rewizji dokonanej przez celników? Od 6 stycznia, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Finansów, Służba Celna może kontrolować także przesyłki nie wychodzące poza terytorium Polski.

Poprawa systemu kontroli materiałów budowlanych

Dobra wiadomość dla konsumentów. Organy nadzoru mają efektywnie kontrolować jakość materiałów budowlanych. Te, które nie spełniają określonych parametrów mają być eliminowane z rynku.

Jak ustanowić obrońcę z urzędu?

Prawo do obrony jest jednym z fundamentalnych praw obwinionego. W ramach realizacji tego prawa może on korzystać z pomocy jednego obrońcy w postępowaniu wykroczeniowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrońcą może być adwokat albo radca prawny. W ramach prawa do obrony obwiniony może ustanowić obrońcę z wyboru lub może posiadać obrońcę z urzędu.

Prawo do obrony obwinionego

Obwinionym jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Wraz z wniesieniem tego wniosku do sądu i wstąpieniem danej osoby w rolę obwinionego uruchamia się (uaktywnia) jego prawo do obrony, które jest jednym z naczelnych i konstytucyjnie zagwarantowanych uprawnień.

Obrona obligatoryjna

Pod pojęciem obligatoryjnej obrony należy rozumieć sytuacje, w których dana osoba musi mieć obrońcę przed sądem w toku postępowania. Może to być obrońca ustanowiony z wyboru, ale w sytuacjach, w których ustanowienie tego obrońcy nie następuje, sąd wyznacza obwinionemu obrońcę z urzędu.

Relacja z akcji adwokatów pro bono

Największa jak do tej pory akcja udzielania bezpłatnych porad prawnych przez adwokatów odbyła się w dniu 9 maja 2009 roku. Ze wstępnych obliczeń wzięło w niej udział przynajmniej 11 tysięcy osób.

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

Adwokat


Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

Adwokat z urzędu

Z uwagi na ciężką sytuację materialną, sąd przyznał mi pełnomocnika z urzędu. W ostatnim czasie moje dochody poprawiły się - dostałem pracę. Czy nadal mogę bezpłatnie korzystać z usług przyznanego mi adwokata?

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Przedstawiciele procesowi stron w procesie karnym

Strony mogą być reprezentowane przed sądami przez uprawnione podmioty. Przedstawicielami procesowymi stron w procesie karnym są obrońca, pełnomocnik oraz przedstawiciel ustawowy.

Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

Pomocy prawnej możemy szukać w wielu miejscach. W innych sprawach będziemy zwracać się do notariusza, w innych do adwokata jeszcze w innych do komornika czy sądu. Warto jednak wiedzieć czym zajmują się poszczególne osoby i jak się do nich zwracać.

Jak często korzystamy z pomocy prawnika

Polacy bardzo rzadko korzystają z pomocy prawne. Wynika to najczęściej z niewiedzy lub funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.

Czym adwokat różni się od radcy prawnego?

Adwokat i radca prawny to dwa różne zawody. Chociaż w ostatni czasie można zauważyć niwelowanie różnic między obydwoma profesjami.

Przedstawiciele procesowi stron w procesie karnym

Strony mogą być reprezentowane przed sądami przez uprawnione podmioty. Przedstawicielami procesowymi stron w procesie karnym są obrońca, pełnomocnik oraz przedstawiciel ustawowy.  

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W toku postępowania sądowego strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Pełnomocnikiem w postępowaniu mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Jednakże gdy stronie nie odpowiada sposób działania pełnomocnika może on pełnomocnictwo wypowiedzieć.  

Obrońca w sprawie karnej

Mam takie pytanie jestem oskarżony o włamanie czy moim obrońcą musi być adwokat czy może to być jakiś kolega po prawie?  

Przymus adwokacko radcowki

W niektórych sprawach strona może działać jedynie przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem natomiast może być tylko adwokat albo radca prawny.  

Jak ustanowić obrońcę?

Obrońcą w procesie karnym może być tylko adwokat, którego ustanowienie następuje poprzez udzielenie mu pełnomocnictwa do obrony w danej sprawie. W przypadku, gdy podejrzany przed ustanowieniem obrońcy został tymczasowo aresztowany, obrońca zostaje zazwyczaj w jego imieniu ustanowiony przez inną osobę, (zazwyczaj bliską).

Pełnomocnictwo

  Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo

  Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.

REKLAMA