REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej gmina miejsca zamieszkania powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej. Jeżeli wymagającym opieki jest bezdomny to zadanie to będzie spoczywać na barkach gminy ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały tej osoby. Właściwa też jest gmina, która skierowała potrzebującego do domu pomocy społecznej.

Zmiany w programie państwa w zakresie dożywiania

Rząd znowelizował rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 2006 r. w sprawie realizacji programu Pomoc państwa w zakresie dożywiania. W związku z tą nowelizacją wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą teraz mieli czas do 10 marca, aby przekazać swojemu wojewodzie sprawozdanie z realizacji rządowego programu dożywiania.

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Jeżeli uprawniony do zasiłków nie będzie odbierał należnych mu pieniędzy przez okres minimum dwóch miesięcy, to straci do nich prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać decyzję na mocy której przyznał uprawnionemu prawo do zasiłków.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

REKLAMA

Kodeks etyki w urzędzie gminy

Pracownicy samorządowi, w przeciwieństwie np. do członków korpusu służby cywilnej nie doczekali się jak dotąd jednolitego kodeksu etyki. Nie ma jednak prawnych przeszkód aby w ramach obowiązującego prawa takie kodeksy przyjmować.

Struktura organizacyjna gminy

Istnieje wiele definicji  pojęcia struktura organizacyjna. W większości jednak mówią one o podmiotach prywatnych, które działają w oparciu o kryteria rynkowe i w związku, z tym definicji tych nie powinno się odnosić do gmin. Ze względu na zadania, które realizuje gmina jej struktura organizacyjna oparta jest na nieco innych zasadach.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

REKLAMA

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- styczeń 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od stycznia 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w IV kwartale 2009r.,zmaleje o nawet 1.200 zł.

Za co odpowiada zastępca wójta

Kompetencje wójta (burmistrza, prezydenta) są precyzyjnie określone ustawowo. Jaki natomiast może być zakres kompetencji zastępców?

Problemy gmin z przedszkolakami

W 2011 roku wejdzie w życie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków, czego rezultatem rok później mają być sześcioletni pierwszoklasiści. Gminy jednak nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

Problem z egzekucją alimentów? Gmina przyjdzie z pomocą

Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań. Do niedawna, w miarę skutecznym straszakiem była groźba utraty prawa jazdy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał taką sankcję za niekonstytucyjną gminy nie dysponują już tak efektywnymi środkami „przymusu”.

Jak odwołać ze stanowiska wójta, burmistrza, prezydenta

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą być odwołani przed upływem kadencji w drodze referendum. Z taką inicjatywą ma prawo wystąpić rada gminy (miejska) lub mieszkańcy. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzić ten proces.

Międzygminne porozumienia - konieczna staranność

Zgodnie z art. 74 ustawy o samorządzie gminnym, gminy mogą zawierać porozumienia w przedmiocie wykonywania zadań publicznych. Dotyczy to np. sytuacji, gdy jedna z gmin nie jest w stanie - choćby z przyczyn organizacyjnych - zapewnić swoim mieszkańcom wystarczającego dostępu do niektórych usług, zaś druga dysponuje w tym zakresie pewną „nadwyżką”.

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wzrosła stawka VAT na część materiałów budowlanych z 7% na 22 %. Aby złagodzić szok cenowy Polacy mogą ubiegać się o zwrot różnicy w podatku. Zwrot dotyczy jednak tylko udokumentowanych wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 r. Osoby składające wnioski o zwrot VAT w I kwartale 2015 roku mają niższe limity niż ci, którzy składali wnioski w poprzednim kwartale.

Rola sekretarza gminy

Zmieniona ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła obowiązek utworzenia stanowiska sekretarza w każdej gminie. Jaką rolę w praktyce odgrywa praca sekretarza, będącego po wójcie, najwyższym rangą urzędnikiem samorządowym w gminie. 

Roszczenie o wstrzymanie budowy

Roszczenie o wstrzymanie budowy które wynika z posiadania i zapewnia posiadaczowi nieruchomości ochronę przed naruszeniem posiadania oraz przed szkodą, która może zagrażać jego własności.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- październik 2009

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od października 2009 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w III kwartale 2009r., wzrośnie ponownie o kilkaset złotych.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

Jakie są terminy załatwiania spraw w urzędzie gminy?

Wybierając się do urzędu gminy, bądź do jakiegokolwiek innego urzędu chcemy, aby nasza sprawa została załatwiona niezwłocznie. Tak się niestety najczęściej nie dzieje, a kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich nasza sprawa musi zostać załatwiona.

Łatwiej o zwrot VAT za materiały budowlane

Zgodnie z interpretacją podatkową wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, materiały nabyte przed uzyskaniem pozwolenia na budowę można zgłosić do odliczenia VAT za materiały budowlane.

W jaki sposób organ gminy może dokonać wezwania?

Organy administracji prowadzące naszą sprawę mogą potrzebować dodatkowych wyjaśnień, aby jak najlepiej załatwić naszą sprawę. W tym celu służą właśnie wezwania.

Bardziej liberalne prawo budowlane

Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

Czy o wywłaszczenie nieruchomości musi wnioskować gmina

Nikt inny oprócz gminy, a konkretnie zarządu Gminy nie może wnosić o wszczęcie procedury postępowania wywłaszczeniowego. Mówi o tym art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości

Ugoda z Urzędem Gminy

Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza możliwość zawarcia ugody w trakcie postępowania administracyjnego. Istnieją jednak pewne sprawy w których ugoda jest niedopuszczalna.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- lipiec 2009

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od lipca 2009 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w II kwartale 2009r., wzrośnie nawet o 2 tysiące złotych w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Przyznanie lokalu socjalnego

Osoby starające się o przyznanie lokalu socjalnego powinny zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi takiego postępowania. Jest ono bowiem bardzo czasochłonne, a żeby otrzymać lokal socjalny z zasobów komunalnych, trzeba spełniać wiele warunków.

Organizacja samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny to forma lokalnego życia publicznego, ważny element społeczeństwa obywatelskiego. Jego ideą jest decentralizacja władzy państwowej i działanie bliżej obywatela, dzięki czemu łatwiej jest realizować specyficzne interesy społeczeństwa lokalnego. Zadaniem samorządu terytorialnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności.

Miejski rzecznik konsumentów

Miejski rzecznik konsumenta ma za zadanie stanie na straży naszych praw jako konsumentów na danym obszarze, a także udzielanie wszystkim zainteresowanym lub pokrzywdzonym bezpłatnych informacji. Jakie jeszcze ma uprawnienia?

Dokonywanie zmian granic gmin i powiatów jest zgodne z konstytucją

Przyznanie rządowi kompetencji do dokonywania zmian w podziale terytorialnym kraju na zasadach określonych w ustawach samorządowych jest zgodne z konstytucją.

Instalacje telekomunikacyjne w każdym nowym domu

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury każdy nowy budynek powinien być wyposażony w instalacje telekomunikacyjną. Taki obowiązek będzie spoczywał na inwestorach.

Udostępnianie danych radnego

Czy pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych mogą udzielać instytucjom, firmom i osobom prywatnym informacji dotyczących danych teleadresowych radnych, takich jak: imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy radnego? Czy urzędnicy mogą pobierać opłaty za udzielanie tych informacji?

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

Czy wójt musi umorzyć zobowiązanie podatkowe

Organ podatkowy może na wniosek podatnika odroczyć termin płatności podatku, rozłożyć go na raty lub umorzyć w całości lub w części.

Gmina

Jest to jednostka samorządu terytorialnego, rozumiana jako wspólnota samorządowa (tworzą ją mieszkańcy gminy z mocy prawa) oraz odpowiednie terytorium. Zgodnie z konstytucją, jest podstawową jednostką podziału terytorialnego wykonującą wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek - powiatów i województw.

Gmina

Jest to jednostka samorządu terytorialnego, rozumiana jako wspólnota samorządowa (tworzą ją mieszkańcy gminy z mocy prawa) oraz odpowiednie terytorium. Zgodnie z konstytucją, jest podstawową jednostką podziału terytorialnego wykonującą wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek - powiatów i województw.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań. Organy gminy mogą jednak zlecić wywóz odpadów innym podmiotom. Wcześniej jednak podmioty te musza uzyskać szczególne pozwolenie od wójta gminy.

Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa

Każdy posiadacz psa musi zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Za posiadanie psa należy zapłacić stosowną opłatę.

Jakie zadania ma gmina

Ustawa o samorządzie gminnym dzieli zadania gminy na własne i zlecone. Zadania własne wynikają z ustaw natomiast zlecone przekazywane są prze inne samorządy lub pochodzą od administracji rządowej.

Kto jest kim w gminie

Samorząd gminny działa przez swoje organy. Należą do nich rada gminy oraz wójt, burmistrz, prezydent. Obydwa organy mają swoje zadania i kompetencje.

Co to jest urząd gminy

Większość spraw administracyjnych załatwiamy w urzędzie gminy. Tam się meldujemy, zgłaszamy prowadzenie działalności gospodarczej, wyrabiamy dowód osobisty. Dlatego warto wiedzieć czym jest urząd gminy i co można w nim załatwić.

Co to jest samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 r.. Powrót do przedwojennej tradycji miał wpłynąć na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie zasada samorządności jest jedną z naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego.

Jakie są relacje między prezydentem a radą miasta

W jaki sposób prezydent miasta powinien współpracować z radnymi? Jak prezydent powinien przekonywać radnych do realizacji swojej wizji rozwoju miasta? Jak radni mogą przyczyniać się do rozwoju miasta?

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane - styczeń 2009

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, powoduje że od stycznia 2009 limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w IV kwartale 2008r., wzrośnie o nawet kilka tysięcy złotych.  

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

REKLAMA