reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Instalacje telekomunikacyjne w każdym nowym domu

Instalacje telekomunikacyjne w każdym nowym domu

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury każdy nowy budynek powinien być wyposażony w instalacje telekomunikacyjną. Taki obowiązek będzie spoczywał na inwestorach.

Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zostało już podpisane przez Ministra Infrastruktury. Zgodnie z przepisami inwestorzy będą mieli obowiązek wyposażyć nowe budynki w instalacje telekomunikacyjną. Dotychczas istniał jedynie wymóg odnośnie przystosowania budynku do wyposażenia w taką instalację. Opisane novum ma na celu przygotowanie nieruchomości do późniejszego podłączania jej do sieci telekomunikacyjnych. W ten sposób abonent powinien szybciej i sprawniej spodziewać się podłączenia w swoim domu linii telefonicznych, radia, telewizji i dostępu szerokopasmowego do Internetu.

Istnieją ścisłe wytyczne odnośnie tego w jaki sposób instalacje telekomunikacyjne muszą być przeprowadzane wewnątrz budynków. Przed zniszczeniem, nielegalnym podpinaniem się do sieci telefonicznej lub kablówki chronią szyby instalacyjne i specjalne kanały. Ma to zabezpieczyć dostęp do linii telefonicznych i uniemożliwić osobom nieupoważnionym korzystanie z usług telekomunikacyjnych na koszt abonenta. Natomiast reklamowanie zawyżonych rachunków jest sprawą bardzo trudną, przede wszystkim ze względu na konieczność udowodnienia tego, że „nie wydzwoniło się” aż takiej kwoty.

Rozporządzenie przewiduje również ochronę przeciwprzepięciową i konieczność uziemienia elementów sieci telekomunikacyjnej. Wszystko to w celu uniknięcia ewentualnego uszkodzenia aparatów telefonicznych, komputerów czy telewizorów, które może nastąpić w związku z za wysokim napięciem w sieci.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama