REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy gmin z przedszkolakami

Damian Skowron
Gminy nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.
Gminy nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

REKLAMA

REKLAMA

W 2011 roku wejdzie w życie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków, czego rezultatem rok później mają być sześcioletni pierwszoklasiści. Gminy jednak nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

Zmiany w kształceniu coraz bliżej

REKLAMA

Szkoły i gminy mają jeszcze 2 lata na kompleksowe przygotowanie się do zmian w kształceniu najmłodszych. W tym okresie przejściowym gminy muszą stworzyć odpowiednią bazę oświatową, a rodzice przestawić się mentalnie. W tym roku rodzice pięciolatków mogli zadecydować czy chcą jeszcze poczekać, czy może już teraz posłać swoje dziecko do przedszkola. Od 2011 roku wszystkie pięciolatki bez wyjątku pójdą do przedszkola, a po odbyciu rocznego przygotowania już jako sześciolatki do I klasy szkoły podstawowej.

Czy miejsca wystarczy dla wszystkich

Problem stanowi mała ilość przedszkoli i miejsc, jakie oferują. Sześciolatki, które nie poszły jeszcze w tym roku do I klasy wraz z pięciolatkami zajęły w tym roku większość miejsc w przedszkolach. Niewielu rodziców zdecydowało się posłanie sześciolatka do szkoły, dlatego nie zwolniły się miejsca w przedszkolach dla pięciolatków i dzieci trzy, czteroletnich. W 2011 roku rodzice pięciolatków mogą mieć w związku z tym spory problem z posłaniem ich do przedszkoli, pomimo tego, że będzie spoczywał na nich taki obowiązek.

Problem rządu czy gmin

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kompetencji gmin należy zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc dzieciom w prowadzonych przez siebie placówkach, dlatego też w wielu gminach gdzie jest mało przedszkoli tworzone są specjalne oddziały przy szkołach opiekujące się dziećmi pięcioletnimi oraz sześcioletnimi tylko przez 5 godzin dziennie. W tym krótkim czasie dzieci korzystają z bezpłatnych zajęć, na których realizowana jest podstawa programowa. Wielu rodziców jest bardzo niezadowolonych z takiego obrotu sprawy, ponieważ ich wolny wybór odnośnie rozpoczęcia wcześniejszego kształcenia dziecka okazał się fikcją. Dzieci w przedszkolach mają zapewnioną całodzienną opiekę, a z tego względu, że nie ma w nich najzwyczajniej miejsc, odsyłane są do oddziałów przy szkołach podstawowych. Tam realizowana jest podstawa programowa, a po upływie 5 godzin trafiają do świetlic, w których czekają na odebranie przez wracających z pracy rodziców. Równocześnie w tym czasie przebywają ze starszymi dziećmi, co w rodzicach wzbudza niepokój o bezpieczeństwo dzieci.

Gminy nie są jeszcze gotowe na zmiany

REKLAMA

Specjaliści podkreślają, że działania rządu zmierzają w dobrym kierunku, jednak krytykują niedopracowaną kwestię zapewnienia przez gminy odpowiedniej ilości przedszkoli, gdzie dzieci mają zapewnioną całodzienną opiekę. Resort edukacji powinien wskazać odpowiednie priorytety, jakimi mają kierować się gminy m.in. postawienie na rozwój edukacji przedszkolnej połączone z subwencją oświatową lub też zachętami w postaci dodatków pieniężnych. Takie jasno określone działania rządu mogłyby zmobilizować gminy do efektywniejszego działania w sferze edukacji najmłodszych. W ten sposób skutecznie mogą zostać zminimalizowane negatywne skutki wprowadzanych reform. Edukacja przedszkolna jest prawem gwarantowanym przez gminę, a rodzic ma prawo żądać dla swojego dziecka przedszkola. W tym wypadku gminy powinny zapewnić odpowiednią liczbę placówek oferujących całodzienną opiekę, a nie tylko przez kilka godzin. Oddziały przyszkolne nie przekonują wielu rodziców i tych, którzy nie chcieli z nich korzystać szukało miejsc w przedszkolach prywatnych, gdzie ich dzieci miałyby zapewnioną opiekę w pełnym wymiarze.

Niestety nie każdego rodzica stać na taki wydatek, pomimo dopłat gmin. Oddziały przyszkolne wydają się mimo wszystko dobrym rozwiązaniem na terenach wiejskich gdzie problemem nie jest zapewnienie całodziennej opieki, ale dostęp do zajęć przedszkolnych i realizacja programu nauczania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA