REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Alkohol

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łatwiej o rejestrację auta

Rejestracja auta ma być łatwiejsza. Od 21 marca 2011 r., kiedy to w życie wejdzie nowe rozporządzenie, mniej dokumentów będzie potrzebne przy powtórnej rejestracji samochodu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Obowiązek leczenia odwykowego - co dalej?

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ustanawia zasadę dobrowolności leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu. O zastosowaniu procedury wobec osoby uzależnionej stanowi sąd rejonowy, właściwy miejscu zamieszkania lub przebywania tej osoby.

Stacje benzynowe bez alkoholu?

Posłowie i senatorowie szykują ustawę, która amatorom mocnych trunków nie przypadnie do gustu. Projektodawcy chcą wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu m.in. na stacjach benzynowych.

Pijany rowerzysta nie utraci prawa jazdy

Zgodnie z nowelizacją art. 42 kodeksu karnego, od 25 lutego 2011 roku, rowerzysta zatrzymany pod wpływem alkoholu nie utraci prawa jazdy na auto.

REKLAMA

Ograniczenie prędkości w nocy dla młodych kierowców

Przepisy drogowe surowiej będą traktowały młodych kierowców. Łatwiej będzie im stracić prawo jazdy. Ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym będzie obowiązywało ich także w nocy.

Jakie kary dla pijanych narciarzy?

Jazda na nartach i snowboardzie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest niedozwolona. Nowe przepisy zakładają, że za złamanie tego zakazu będzie groziła kara grzywny.

Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Jak przepisy regulują kwestię wytwarzania alkoholu na własny użytek? Co musi zrobić przedsiębiorca żeby mógł legalnie wytwarzać alkohol etylowy? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wpis do odpowiedniego rejestru?

Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?

Spożywanie alkoholu w miejscu pracy rodzi dwojakiego rodzaju konsekwencje. Z jednej strony może zostać potraktowane jako wykroczenie, z drugiej jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Co grozi pracownikowi? Jak może bronić się niesłusznie oskarżony?

REKLAMA

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Choć powszechnie mówi się, że zakazane jest picie alkoholu w miejscach publicznych, należy pamiętać, że chodzi tu jedynie o miejsca ściśle określone w przepisach prawnych. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, iż złamanie ich stanowi wykroczenie, za które zostaniemy ukarani mandatem.

Młodzi kierowcy szybciej stracą prawo jazdy

W ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy kierowcy będą na okresie próbnym, a strata prawa jazdy może spotkać tych, którzy popełnią w tym czasie trzy wykroczenia – to postanowienia ustawy o kierujących pojazdami, którą przyjął ostatnio Sejm.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców

Jeżeli chcesz prowadzić ośrodek szkolenia kierowców musisz uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Mniej fotoradarów na drogach

Wraz z nowym rokiem szykują się zmiany na polskich drogach. Straż miejska będzie mogła ustawić fotoradary tylko w miejscach wskazanych przez Policję – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Prawo łagodne dla piratów drogowych

Kierowca straci prawo jazdy za przekroczenie 48 punktów karnych w ciągu dwóch lat. Świeżo upieczeni kierowcy, jeżeli nie będą ostrożnie jeździć mogą stracić uprawnienia za pięć wykroczeń.

Euro 2012 bez piwa?

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Nadal utrzymany będzie zakaz picia piwa na stadionach. Także podczas Euro.

Akcja Znicz: prawie 2 tys. nietrzeźwych kierowców

W czasie świątecznego weekendu Policja zatrzymała prawie 2 tys. pijanych kierowców, w 407 wypadkach zginęło 39 osób. To gorsze statystyki niż rok temu.

Akcja znicz 2010

Już 1 listopada dzień Wszystkich Świętych. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Na terenie całej Polski będą przeprowadzone wzmożone działania policyjne. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach zadba 15 tys. policjantów.

Szybciej na autostradach

Senat przyjął w piątek (22 października) projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Limit dozwolonej prędkości na autostradach zostanie zwiększony do 140 km/h.

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwko dopalaczom

Zgodnie ze złożoną deklaracją Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Komendantem Głównym Policji – gen. insp. Andrzejem Matejukiem. Spotkanie było poświęcone działaniom podejmowanym w celu skutecznej walki z dopalaczami.

Komisja Europejska broni aut z kierownicą po prawej stronie

Komisja Europejska kolejny raz upomina Polskę, w której nie można zarejestrować samochodów przeznaczonych do ruchu lewostronnego. Jej zdaniem polskie prawo jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Udostępnianie informacji z zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępnia informacje z zasobów ewidencji dwóm rodzajom instytucji: podmiotom niekomercyjnym oraz podmiotom komercyjnym - głównie instytucjom o charakterze badawczym i statystycznym. Proces udostępniania informacji na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych przebiega w odmienny sposób.

NSA broni kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne

Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie kierowców, którzy przekroczyli barierę 24 punktów karnych. Zdaniem sądu także oni mogą uczestniczyć w szkoleniu.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu

Poddanie się leczeniu odwykowemu jest z reguły dobrowolne. Istnieje jednak możliwość zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego w stosunku do osoby uzależnionej od alkoholu, która została przewidziana w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Przymusowe leczenie alkoholika

Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. W pewnych przypadkach osoby uzależnione od alkoholu mogą zostać zobowiązane do poddania się terapii. Orzeka o tym sąd.

Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o kierujących pojazdami przewiduje, że kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych będą skierowani na kurs reedukacyjny i poddani pięcioletniej próbie. Jeśli w tym czasie ponownie przekroczą limit dozwolonych punktów zostanie im cofnięte prawo jazdy ze wszelkimi uprawnieniami.

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Fotoradary wyłącznie w miejscach zagrożenia

Sejmowa Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakładający, że fotoradary będą umieszczane tylko w miejscach , gdzie rzeczywiście występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z nadmierną prędkością.

Jakie kary dla pijanych rowerzystów?

Za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów. Jest to ważny środek karny, który pełni funkcję profilaktyczną połączoną z elementami represji. Wykształciła się powszechna profilaktyka orzekania wobec pijanych rowerzystów - obok kary – dwu sankcji dodatkowych: obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz – formalnie, fakultatywnego na podstawie kodeksu karnego, lecz w rzeczywistości orzekanego zawsze - zakazu jazdy rowerem. Projekt nowelizacji kodeksu karnego zakłada, że sądy nie będą już musiały orzekać zakazu prowadzenia auta w przypadku pijanych rowerzystów.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców dostępna w internecie

Od 12 czerwca 2010 r. wszyscy zainteresowani kupnem używanego samochodu mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu weryfikacji danych z dowodu rejestracyjnego. Informacje te można uzyskać za pośrednictwem portalu ePUAP.

Obowiązek rejestracji auta w 30 dni od zakupu

Każdy właściciel w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, będzie zobowiązany do jego rejestracji. Jeżeli nabywca pojazdu nie uczyni tego w terminie zostanie ukarany mandatem.

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nietrzeźwi kierowcy bez prawa jazdy

Wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja kodeksu karnego pozbawi na zawsze prawa kierowania pojazdami mechanicznymi nietrzeźwych kierowców.

Nowe zasady kontroli wyrobów akcyzowych

Funkcjonariusze służby celnej będą wyłącznie uprawnieni do kontroli wyrobów akcyzowych – wynika z nowego rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie 4 czerwca.

Egzamin ze wszystkich kategorii dla piratów drogowych

Jeżeli kierowca przekroczy ilość 24 punktów karnych będzie zmuszony do zdawania egzaminu ze wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy.

Majowy weekend na drogach

Do niedzieli doszło na polskich drogach do 365 wypadków w których zginęło 27 osób a 459 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również aż 1806 nietrzeźwych kierowców.

Prohibicja w Warszawie i Krakowie w dniach uroczystości

W sobotę w Warszawie oraz w niedzielę w Krakowie będzie obowiązywała prohibicja oraz zakaz noszenia broni. Specjalne rozporządzenie przygotowują już MSWiA oraz Rada Ministrów.

MSWiA szykuje ustawę o ratownictwie narciarskim

Za akcje ratownicze na stokach narciarskich będą musieli płacić ich właściciele, a jazda na nartach pod wpływem alkoholu będzie karana grzywną. MSWiA szykuje stosowne zmiany w prawie.

Nowe zasady w przewozie drogowym

Kierowcy chcący wykonywać przewóz drogowy szybciej uzyskają uprawnienia. Od 3 kwietnia obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące wykonywania przewozu drogowego.

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Przyczyny bezdomności

Źródeł bezdomności należy upatrywać w problemach osobistych, rodzinnych oraz gospodarczych.

Miejsca prakingowe dla niepełnosprawnych kierowców

Osoby niepełnosprawne ze względu na trudności z poruszaniem się mogą parkować swoje pojazdy na specjalnych wyznaczonych dla nich miejscach parkingowych. Tzw. koperty są zawsze rozlokowane w najdogodniejszych miejscach dla osób niepełnosprawnych – możliwie najbliżej wejść do budynków użyteczności publicznej.

Rodziny alkoholików nie będą pozostawione same sobie

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przez kierowców jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia

Małżonka, który w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego,demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, można zmusić do leczenia. Co do zasady, leczenie odwykowe jest dobrowolne, ale są przypadki, gdy inna osoba, np. małżonek może rozpocząć procedurę leczenia przymusowego. O obowiązku takiego leczenia orzeka sąd.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SpiNKa pomaga niepełnosprawnym kierowcom w sprawach związanych z motoryzacją.

Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje m.in. nową kategorię prawa jazdy dla motocyklistów oraz inne pułapy wiekowe.

Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Jadąc na rowerze po spożyciu alkoholu odpowiada się jak za prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie".

REKLAMA