REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komornik, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1

Prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Oznacza to, że właściwy jest komornik wg miejsca zamieszkania dłużnika.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) wykonywane i egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. Powyższe odróżnić należy od egzekucji administracyjnej prowadzonej np. przez komorników skarbowych, którzy mają za zadanie egzekwować np. podatki i opłaty.

Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. W określonych sytuacjach wierzyciel może dokonać samodzielnego wyboru komornika.

REKLAMA

Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Niedawno nabyłem na rynku wtórnym lokal mieszkalny za kwotę 400.000,00 zł. Jak się szybko okazało, osoba sprzedająca przedmiotowe mieszkanie nie poinformowała mnie, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z w/w lokalu, zaś w niedługim czasie planowana jest jego licytacja. Czy Komornik może nadal prowadzić egzekucję z mojego już mieszkania, czy może powinien ją umorzyć? Póki co Komornik odmawia umorzenia egzekucji z przedmiotowego mieszkania.

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości rolnika

Prowadzę gospodarstwo rolne i mam spore długi. Obawiam się, że niedługo wierzyciele skierują sprawy do Sądu, a następnie do Komornika. Nie wiem co się stanie, gdy zjawi się u mnie Komornik i zajmie dorobek całego mojego życia, a zwłaszcza przedmioty służące mi do prowadzenie mojego gospodarstwa.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości

Kilka dni temu zjawił się u mnie Komornik Sądowy, przeszukał dokładnie całe moje mieszkanie - dom, a ponieważ nic szczególnie cennego nie znalazł, dokonał zajęcia licznych ruchomości znajdujących się w mieszkaniu m. in. biżuterii, telewizora, pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowej, łóżek, pościeli, a nawet węgla przeznaczonego do ogrzania zimą domu. Czy postępowanie Komornika było prawidłowe?

REKLAMA

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

24 miliony złotych w latach 2010-2013 otrzymają samorządy wojewódzkie na przygotowanie wszystkich szkół podstawowych, między innymi do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Nowe przepisy umożliwiają podwyżki świadczeń

Poszczególni starostowie będą mogli przyznawać rodzinom zastępczym świadczenia wyższe niż przewidują to obecne przepisy. Zastępujący tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Instytut Matki i Dziecka informuje

Departament Matki i Dziecka zajął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowego”).

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia. Jednocześnie fakt pobieranie zasiłku nie zwalnia bezrobotnego od obowiązku poszukiwania pracy.

Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został utworzony w 1991 r. PFRON jest specjalnym państwowym funduszem celowym, którego podstawowym celem jest wspieranie inicjatyw na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest formą finansowego wsparcia w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa koszty poniesione w związku z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy można starać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby najbliższego.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest forma pomocy państwa dla osób, które w z związku z pojawieniem się dzieci nie są w stanie pracować zarobkowo.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek dla bezrobotnych

W obecnym okresie, kiedy stopa bezrobocia wynosi 12,8% zasiłek dla bezrobotnych jest jedynym źródłem utrzymania wielu osób. Od 1 stycznia 2010 wysokość zasiłku dla bezrobotnych została podwyższona. Sytuacja bezrobotnych, ubiegających się o zasiłek jest zróżnicowana, ponieważ muszą oni spełnić szereg określonych warunków.

Z czego składa się wynagrodzenie

Zgodnie z przepisem art. 78. § 1 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Stypendium dla bezrobotnego

Osobie podejmującej dalszą edukację i będącą jednocześnie osobą bezrobotną przysługuje stypendium na kontynuowanie nauki.

Staż dla bezrobotnego

Staż jest sposobem na zdobycie doświadczenia przez bezrobotnego. Bezpośredni kontakt stażysty z pracodawcą może zaowocować zatrudnieniem.

Świadczenia z Funduszu Pracy dla bezrobotnego

Bezrobotny może ubiegać się o środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wysokość jednorazowej pomocy może wynosić 6 - krotną wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Bezdomność a paszport

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Fakt bycia bezdomnym nie przekreśla możliwości starania się o uzyskanie paszportu.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.

Pomoc finansowa z Unii Europejskiej dla wspólnot mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o pomoc finansową na remonty czy rewitalizację budynków i ich otoczenia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty te są zwykle wdrażane przez samorządy gminne i wymagają spełnienia rygorystycznych warunków.

Czy można wypłacić wynagrodzenie w walucie obcej?

Jeszcze do niedawna, bo do 24 stycznia 2009 roku zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych ustawą, mogły być wyrażone tylko w złotówkach. Kwestię tę reguluje art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego. Należy zaznaczyć, że art. 358 § 1 kc odnosił się jedynie do wyrażania zobowiązań pieniężnych, nie regulując kwestii wykonywania tych zobowiązań.

Stypendium dla niepełnosprawnych studentów

Osobom z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym przysługuje prawo do specjalnego stypendium z tytułu ich niepełnosprawności. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych nie jest uzależnione od sytuacji materialnej studenta.

Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Niektóre gminy mają poważne wątpliwości, czy w ich kompetencji leży wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nie są dla niepełnosprawnego osobami najbliższymi, a pomimo to opiekują się nim oraz starają się o przyznanie świadczenia.

Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się raz bez względu na liczbę niepełnosprawnych w rodzinie

W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pomimo tego, że w rodzinie jest kilka osób niepełnosprawnych, to świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się tylko raz.

Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Rolnik opiekujący się członkiem rodziny oraz jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy

Rodzic, któremu odmówiono przyznania zasiłku na dziecko ze względu na osiągane dochody może ubiegać się ponownie o zasiłek po stracie pracy. Jego dochód z okresu, kiedy był zatrudniony zostanie potraktowany jako dochód utracony.

Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Szalejący kryzys finansowy, który powoduje wzrost liczby osób nie posiadających stałego zatrudnienia powoduje wzrost liczby osób stających w kolejce po przyznanie pomocy społecznej w gminach. Od początku kryzysu liczba podopiecznych Ośrodków Pomoc Społecznej stale rośnie. Niektóre gminy otrzymały jeszcze mniej pieniędzy z budżetu centralnego na wypłatę świadczeń najbardziej potrzebującym rodzinom.

Rzecznik Praw Dziecka zadowolony z ułatwień w becikowym

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odniósł się do zmiany w przepisach dotyczących becikowego. Zawieszono na dwa lata przepisy, na mocy których, aby otrzymać becikowe należy wylegitymować się zaświadczeniem o stałej opiece lekarskiej od 10 tygodnia ciąży.Stałą opiekę należy rozumieć jako kilka wizyt u lekarza bądź położnej w czasie trwania ciąży. Kobiety nie wiedziały o takiej konieczności, ponadto wcześniej nie było odpowiednich druków na których należy potwierdzić fakt specjalistycznej kontroli.

Zmiany w prawie spadkowym

Dzięki projektowi nowelizacji kodeksu cywilnego przygotowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości spadkodawca będzie mógł przekazać dziedziczącemu konkretne przedmioty na mocy zapisu windykacyjnego. Z chwilą śmierci staną się jego własnością i spowodują odpowiedzialność za długi spadkowe w takim samym stopniu jak pozostali spadkobiercy.

Gmina powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej gmina miejsca zamieszkania powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej. Jeżeli wymagającym opieki jest bezdomny to zadanie to będzie spoczywać na barkach gminy ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały tej osoby. Właściwa też jest gmina, która skierowała potrzebującego do domu pomocy społecznej.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Jeżeli uprawniony do zasiłków nie będzie odbierał należnych mu pieniędzy przez okres minimum dwóch miesięcy, to straci do nich prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać decyzję na mocy której przyznał uprawnionemu prawo do zasiłków.

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Blisko 84 milionów osób, czyli co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa. Stanowi to 17 % wszystkich europejczyków. Rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Łatwiej o becikowe

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia ugięły się pod falą krytyki za wprowadzenie nowych, niezwykle rygorystycznych przepisów w kwestii wypłaty becikowego. Postanowiono zawiesić obowiązywanie rygorystycznych przepisów na dwa lata.

Najbiedniejsi zapłacą mniej za prąd

Dzięki decyzji Ministra Finansów już wkrótce najbiedniejsze rodziny będą płaciły mniejsze rachunki za prąd. Nowe uregulowania będą dotyczyć osób samotnie gospodarujących o dochodzie miesięcznym do 461 zł oraz do rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł.

Po wsparcie bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej

W sejmie przegłosowano długo oczekiwaną nowelizację ustawy o systemie oświaty na podstawie której kierownik ośrodka pomocy społecznej będzie prowadził postępowanie w przedmiocie przyznawania stypendium i zasiłku szkolnego. Będzie on działał na podstawie upoważnienia Rady gminy. Teraz rodzice będą zwracali się o wsparcie finansowe bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Będzie więcej pieniędzy dla rodzin zastępczych

24 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2009 roku o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z dnia 24 grudnia 2009 r.) na mocy której rodziny zastępcze będą mogły liczyć na więcej pieniędzy, niż dotychczas.

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc uzyskać rozwód należy liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów. Poniesione nakłady można później odzyskać pod warunkiem, że umieści się stosowne żądanie w pozwie rozwodowym, sąd przychyli się do nich.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2010

Od 1 stycznia 2010 roku osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 zł bez względu na osiągane dochody.
Świadczenie pielęgnacyjne wypłacają Ośrodki Pomocy Społecznej.

REKLAMA