reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Nowe przepisy umożliwiają podwyżki świadczeń

Nowe przepisy umożliwiają podwyżki świadczeń

Poszczególni starostowie będą mogli przyznawać rodzinom zastępczym świadczenia wyższe niż przewidują to obecne przepisy. Zastępujący tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej.

Zakwestionowane przepisy znajdą się w ustawie

Najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez nowelę jest ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy. Ponadto nowelizacja przenosi do ustawy przepisy, znajdujące się w rozporządzeniu ministra polityki społecznej z listopada 2004 roku, które zostały zakwestionowane w kwietniu ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał, że przepisy zawarte w rozporządzeniu nie mogą wykraczać poza ustawę. Rozporządzenie powinno być tylko uzupełnieniem, doprecyzowaniem przepisów ustawy, a nie jej rozszerzeniem.

Zobacz też: Adopcja

Podstawa = 1673 złotych

Ujednolicenie zasad przyznawania pomocy

Wprowadzono zmiany ujednolicające zasady przyznawania pomocy rodzinom zastępczym. Zgodnie z nimi starostowie będą mieli upoważnienie, aby przyznawać tym rodzinom zastępczym więcej pieniędzy niż przewidują to obecne przepisy.

Ile pieniędzy dla rodziny zastępczej

Zgodnie z nowymi przepisami starosta może udzielić rodzinie zastępczej pomocy nie niższej niż 60 proc. podstawy (czyli 60 proc. z 1673 zł) w przypadku dziecka do ukończenia 18 lat oraz 80 proc. podstawy w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Pomoc dla pozostałych rodziców

Zaproponowano także jednolite zasady przyznawania pomocy rodzinie zastępczej w przypadku, gdy dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku socjoterapii. Pomoc, jaka będzie udzielana w takiej sytuacji jest wysokości 20 proc. podstawy (20 proc. z 1673 zł).

Zobacz też: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama