REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Młodzież w całej Polsce już zagłosowała

W wyborach do euro parlamentu zagłosowało 200 000 młodych ludzi ze 1150 szkół z całej Polski. Wybory odbyły się 2 czerwca 2009 roku w ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują 2009".

Zwolnienie z wpłat na PFRON

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może uzyskać dodatkową pomoc z PFRON. Musi jednak pamiętać o tym, że tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę uprawnia do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika.

Wywiad z Bartoszem Rydlińskim

Wywiad z 23-letnim Bartoszem Rydlińskim, kandydatem SLD-UP do Parlamentu Europejskiego

Zasady dofinansowania z PFRON

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

REKLAMA

Głosowanie za granicą

Osoby przebywające za granicą również mogą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla głosowania do PE za granicą konieczne jest zawiadomienie odpowiedniego konsula.

Na kogo będą głosować Polacy?

Zmagania polityków w walce o mandat eurodeputowanego

Wyścig do europarlamentu wystartował. Komitety wyborcze różnymi sposobami próbują zwrócić uwagę wyborców na poszczególnych kandydatów.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

REKLAMA

Ranking polskich eurodeputowanych

Ranking oceniający działalność i skuteczność polskich posłów w Parlamencie Europejskim przygotowany został przez Instytut Kościuszki we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Komitety wyborcze w eurowyborach 2009

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego posiadają partie polityczne, koalicje partyjne oraz wyborcy, w tym celu powoływane są komitety wyborcze. Ich obowiązkiem jest poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów w okresie od ogłoszenia zarządzenia o przeprowadzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów. Utworzenie komitetu wyborczego jest zatem warunkiem kandydowania w wyborach.

Cisza przedwyborcza

Cisza przedwyborcza jest to okres trwający od zakończenia kampanii wyborczej tzn. na 24 godziny przed dniem wyborów do zakończenia głosowania.

Cisza przedwyborcza

Cisza przedwyborcza jest to okres trwający od zakończenia kampanii wyborczej tzn. na 24 godziny przed dniem wyborów do zakończenia głosowania.

Okręg wyborczy

Okręg wyborczy to jednostka terytorialna państwa utworzona w celu przeprowadzenia wyborów do danego organu władzy.

Okręg wyborczy

Okręg wyborczy to jednostka terytorialna państwa utworzona w celu przeprowadzenia wyborów do danego organu władzy.

Pozbawienie praw wyborczych

Kogo można pozbawić praw wyborczych?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) oznacza możliwość startowania w wyborach, m.in.: w eurowyborach (wyborach do Parlamentu Europejskiego). Kto może więc wziąć w nich udział? Jakie wymogi trzeba spełnić? Kto jest pozbawiony biernego prawa wyborczego?

Wybory do PE w Polsce - 51 mandatów

Wybory do PE w maju 2014 roku będą pierwszymi, które odbędą się po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Zgodnie z nim 22 maja 2014 roku wybierzemy 51 eurodeputowanych z Polski (w 2009 roku wybraliśmy 50 posłów).

Polscy europosłowie

W trwającej obecnie VI kadencji Parlamentu Europejskigo 2004-2009 reprezentuje nas 785 europdeputowanych. 54 z nich pochodzi z Polski.

Prezydent zarządził wybory

Dnia 9 marca 2009 roku Prezydent RP Lech Kaczyński zarządził wybory posłów do Parlamentu Europejskiego.

Ogólnopolskie komitety wyborcze

W tego rocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie brało udział 10 ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Podano numery list wyborczych

Dnia 6 maja 2009 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała numery list wyborczych. Partie z największym sondażowym poparciem otrzymały końcowe numery.

Proporcjonalny system wyborczy

Proporcjonalny system wyborczy polega na rozdziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

Proporcjonalny system wyborczy

Proporcjonalny system wyborczy polega na rozdziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

Komitet wyborczy

Komitet wyborczy

Komitet wyborczy

Komitet wyborczy

Ordynacja wyborcza

Ordynacja wyborcza to ustawa określająca zasady i tryb przeprowadzania w Rzeczypospolitej Polskiej wyborów

Ordynacja wyborcza

Ordynacja wyborcza to ustawa określająca zasady i tryb przeprowadzania w Rzeczypospolitej Polskiej wyborów

Wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie, na mocy Konstytucji oraz ustawy Kodeks wyborczy, organizowane są raz na pięć lat. Urząd prezydenta pojawił się w Polsce wraz z wprowadzeniem ustroju republikańskiego, po I wojnie światowej. Pierwszym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej był Gabriel Narutowicz.

Państwowa Komisja Wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza to stały najwyższy organ wyborczy Polsce właściwy w sprawach przeprowadzania wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, na  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do organów samorządu terytorialnego i do Parlamentu Europejskiego oraz referendum.

Państwowa Komisja Wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza to stały najwyższy organ wyborczy Polsce właściwy w sprawach przeprowadzania wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, na  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do organów samorządu terytorialnego i do Parlamentu Europejskiego oraz referendum.

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Głosowanie przez pełnomocnika

Czy mogę upoważnić pełnomocnika do oddania za mnie głosu w wyborach?

Zapełnienie wakatu

Parlament Europejski wyłaniany jest w bezpośrednich wyborach, które następują raz na pięć lat. Wakat w PE następuje wskutek utraty lub zrzeczenia się mandatu europosła. Co następuje w takiej sytuacji? Czy dla zapełnienia wakatu rozpisywane są nowe wybory?

Parlament Europejski

Warto wiedzieć, iż pierwsze wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego odbyły się 30 lat temu, w 1979 roku. Organ parlamentarny istniał jednak w systemie instytucjonalnym Wspólnot od chwili jej powstania, czyli od połowy ubiegłego stulecia. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili delegaci parlamentów państw członkowskich.

Kalendarz wyborczy

Kolejność działań w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Eurowybory 2014

Parlament Europejski jest jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i jednocześnie jedyną wybieraną w bezpośrednim głosowaniu. Wyboru dokonują obywatele UE głosując na kandydatów zgłaszanych przez poszczególne partie polityczne. Najbliższe eurowybory odbędą się 25 maja 2014 roku.

Warunki stosowania telepracy

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, nie musi przekazywać firmowego sprzętu. Wystarczy, że podpisze z pracownikiem umowę dotyczącą wykorzystania sprzętu pracownika.

Nowe zasady dofinansowania zatrudniania niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy publicznej z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe formy pomocy polegające na wypłacie pracodawcom dofinansowań do wynagrodzeń oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych zostały zastąpione wyłącznie dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Pasażerowie niepełnosprawni w samolocie

Prawo otrzymania pomocy podczas podróży lotniczej mają wszyscy pasażerowie. Szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Tutaj sprawdzisz jakie przepisy obowiązująca terenie Unii Europejskiej.

Dodatkowy urlop osoby niepełnosprawnej

Zatrudniamy osobę niepełnosprawną, która legitymowała się do października 2008 r. umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od listopada 2008 r. ma  przyznany tylko lekki stopień niepełnosprawności. Jak w związku z tym obliczyć dodatkowy urlop, który przysługuje osobie z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności? Czy należy go rozbić i obliczyć tylko do wysokości miesięcy, w których występował umiarkowany stopień niepełnosprawności?

Jak przebiegają wybory do rady gminy?

Rada to organ prawodawczy w gminie. Jej skład ustalają mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania. Mało jednak kto wie jak organizowane są takie wybory oraz kto może ubiegać się o mandat radnego.

Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Jedną z przyczyn zmiany przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych było dostosowanie ich do wyroku Trybunału Konstystucyjnego.

Czy są przepisy regulujące podróż samolotem przez osoby niepełnosprawne

Pragnę wybrać się w odwiedziny do mojej córki, która mieszka w USA. Podróż muszę odbyć samolotem. Ponieważ jestem osobą niepełnosprawną, to chciałabym wiedzieć czy istnieją jakieś specjalne przepisy w tej kwestii.

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?

Naliczanie wynagrodzenia urlopowego pracownikowi niepełnosprawnemu

Pracownikowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynagradzanemu według stawki godzinowej wypłacamy dodatek wyrównawczy, tak aby z uwagi na 7-godzinną normę czasu pracy nie był poszkodowany względem innych pracowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy uwzględniać dodatek wyrównawczy w podstawie naliczenia wynagrodzenia urlopowego?

Wniosek o refundację składek

Po zmianie regulaminu wynagradzania, od kwietnia 2008 r. nasza firma wypłaca wynagrodzenie w dwóch terminach. Pracownicy umysłowi otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc do końca tego miesiąca, natomiast pracownicy fizyczni w terminie do 10. dnia następnego miesiąca - po rozliczeniu wykonanej pracy. W obydwu grupach pracowników są osoby niepełnosprawne. Do tej pory otrzymywaliśmy za tych pracowników refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że będziemy musieli składać 2 wnioski o refundację - jeden dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie do końca miesiąca, a drugi dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w następnym miesiącu?

Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości.

Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację?

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników przez PFRON

Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS.

Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym. Przysługuje mu prawo do 10 dni dodatkowego urlopu. W 2007 r. pracownik ten nie wykorzystał w ogóle dodatkowego urlopu. Czy przechodzi on na następny rok, tak jak zwykły urlop?

REKLAMA