Kategorie

Wywiad z Bartoszem Rydlińskim

Katarzyna Wilimborek
Wywiad z 23-letnim Bartoszem Rydlińskim, kandydatem SLD-UP do Parlamentu Europejskiego.
Wywiad z 23-letnim Bartoszem Rydlińskim, kandydatem SLD-UP do Parlamentu Europejskiego

Skąd pomysł na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Moja przygoda z polityką rozpoczęła się 4 lata temu, podczas wyborów prezydenckich. Osoby, z którymi miałem przyjemność oraz honor współpracować: Włodzimierz Cimoszewicz, Ryszard Kalisz czy Aleksander Kwaśniewski nauczyli mnie, iż najlepsza droga do zmiany otaczającej nas rzeczywistości wiedzie przez działalność publiczną. Jako że w polityce europejskiej, a przede wszystkim polskiej dzieją się rzeczy naprawdę karygodne, to pcha mnie w kierunku polityki, w tym startu w wyborach.

Co w takim razie najbardziej Ci nie pasuje, drażni Cię w polityce zarówno europejskiej jak i polskiej?

Zacznę od naszego polskiego „podwórka”. Ciągłe i żenujące kłótnie między prezydentem a premierem, przeinaczanie historii PRL oraz deptanie dorobku milionów Polaków to według mnie główne patologie otaczającej nas polityki. Jeśli chodzi o Unię Europejską to głównym źródłem, można by powiedzieć dyskomfortu jest podejście Wspólnoty do problematyki ekonomii. Uważam w przeciwieństwie do polityków prawicy, że to gospodarka jest dla człowieka, nie człowiek dla gospodarki. Prawa rynku nie mogą być ważniejsze niż prawo człowieka do satysfakcjonującej pracy i godziwego wynagrodzenia. Obecny kryzys finansowy skutecznie podważył dogmatyczną wiarę w moc sprawczą wolnego rynku. Mam nadzieję, że Unia Europejska wyciągnie z tego odpowiednie wnioski

Czym odróżniasz się od innych kandydatów startujących z list SLD-UP?

Dobre pytanie (śmiech). Przede wszystkim jestem najmłodszym kandydatem wszystkich list wyborczych zarejestrowanych w warszawskim okręgu wyborczym, z którego startuje. Jako, że jestem jeszcze studentem doskonale rozumiem problemy młodzieży. Różny, mówiąc dyplomatycznie, poziom kształcenia w liceach, często nierówny dostęp na studia państwowe, niskie stypendia naukowe i socjalne oraz wielogodzinne dojazdy na uczelnie to problemy, z którymi spotykają się tysiące młodych ludzi żyjących w całej aglomeracji warszawskiej. Wierze, że poprzez politykę unijną można to zmienić. Europejskie stypendium naukowe to wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć. Powinno być tak, że bez względu czy jest się obywatelem Niemiec, Francji czy Polski dostępność do stypendium powinna zależeć od wyników w nauce/sporcie a nie od wielkości budżetu państwa, z którego się pochodzi.

Do jakiego elektoratu kierujesz głównie swój program?

Moim naturalnym elektoratem są ludzie młodzi jak już wspomniałem, choć nie ukrywam że będąc lewicowcem mój program kieruje do wszystkich, których dotyka niesprawiedliwość społeczna. Chodzi tu między innymi o młodych pracowników, którzy często za ponad 10 godzin dziennie zarabiają 1200 PLN brutto, co uważam za skandal. Jeszcze raz powtórzę, to gospodarka powinna służyć człowiekowi a nie człowiek mitycznej „niewidzialnej ręce rynku”. Kolejną częścią społeczeństwa, która uważam za naturalnych odbiorców programu socjaldemokratycznego są kobiety. Czy wie Pani, że według danych GUS kobiety pomimo wykonywania tej samej pracy zarabiają średnio 15 % mniej niż mężczyźni. Reasumując uważam, że w dziedzinie sprawiedliwości społecznej jest do zrobienia bardzo wiele w Polsce i Europie, i moim zdaniem tylko Partia Europejskich Socjalistów może to zmienić

Na sam koniec chciałabym zapytać się o Twoje doświadczenie, tym bardziej że w Parlamencie Europejskim liczą się nade wszystko kompetencje.

Ludzie ciągle się mnie o to pytają (śmiech). Więc po kolei. Mam już pewne doświadczenie polityczne, którego nabrałem będąc asystentem posła Michała Tobera. Jako współtwórca interpelacji i zapytań poselskich dotyczących m. in. zagospodarowania Twierdzy Modlin czy też Lotniska Modlin, wiem jak odbywają się prace nad ustawą czy też decyzją rządową. Przechodząc do wiedzy to uważam, iż po 5 latach studiowania politologii mam wystarczającą wiedzę teoretyczną. A to, że jest ona bardzo ważna zauważył już jeden z największych filozofów rosyjskich, mówiąc: „najlepszą teorią jest praktyka a najlepszą praktyką teoria”.

Dziękuje serdecznie za rozmowę
Dziękuje oraz proszę o udział w wyborach i głos na mnie w niedziele 7 czerwca

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.