REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy europosłowie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wilimborek
W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów.
W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W trwającej obecnie VI kadencji Parlamentu Europejskigo 2004-2009 reprezentuje nas 785 europdeputowanych. 54 z nich pochodzi z Polski.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku

W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów w skali kraju-1 467 775 głosów, co dało partii 15 mandatów w PE.

REKLAMA

Na drugi miejscu znalazł się Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin z 15.92% głosami i 10 mandatami, następnie Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z 12.67% z 7 mandatami.

REKLAMA

Na okręgową listę Komitetu Wyborczego Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oddano łącznie 656 782 głosów, to jest 10.78% głosów w skali kraju( 6 mandatów), tuż za nią znalazł się Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy z 9.35% głosami (5 mandatów).

Do Europarlamentu dostały się również 4 osoby startujące z list Komitetu Wyborczego Unia Wolności(7,33 %),4 osoby z list Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego( 6.34% ) oraz 3 osoby startujące z list Komitetu Wyborczego Wyborców Socjaldemokracji Polskiej (5.33% głosów).

W wyborach zarejestrowanych zostało 21 komitetów wyborczych, z czego 8 z nich uzyskało więcej niż 5% głosów ważnych, uprawniających do uczestniczenia w podziale mandatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Frekwencja wyborcza

Wybory do europarlamentu nie cieszą się zbytnią popularnością wśród narodów europejskich. W Polsce w roku 2004 w wyborach wzięło udział 6 265 062 obywateli, spośród prawie 30 mln uprawnionych. Frekwencja wyborcza wyniosła 20,87%.

Podsumowanie kadencji 2004-2009

W Europarlamencie VI kadencji zasiadło w sumie 54 deputowanych z Polski.

Najwięcej z nich bo aż 15 zasila szeregi Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-DE), w której w sumie zasiada 285 posłów z państw członkowskich.

BUZEK Jerzy (PO),
CHMIELEWSKI Zdzisław Kazimierz (PO)
HANDZLIK Małgorzata(PO)
HOŁOWCZYC Krzysztof
OLBRYCHT Jan (PO)
GACEK Urszula (PO)
JAŁOWIECKI Stanisław(PO)
KACZMAREK Filip(PO)
PROTASIEWICZ Jacek(PO)
SARYUSZ-WOLSKI Jacek (PO)
LEWANDOWSKI Janusz

POSIEKIERSKI Czesław Adam(PSL)
SONIK Bogusław(PO)
ZALESKI Zbigniew(PO)
ZWIEFKA Tadeusz({PO)

Trzon Grupy Unia na rzecz Europy Narodów UEN (44) stanowią  eurodeputowani głównie z PiS, PSL :

BIELAN Adam (PiS)
CHRUSZCZ Sylwester (Naprzód Polsko)
CZARNECKI Ryszard(PiS)
FOLTYN-KUBICKA Hanna (PiS)
GRABOWSKI Dariusz Maciej
JANOWSKI Mieczysław Edmund(PiS)
KUC Wiesław Stefan(Samoobrona RP)
KUŹMIUK Zbigniew Krzysztof (PSL)
LIBICKI Marcin (PiS)
MASIEL Jan Tadeusz (PSL Piast)
WOJCIECHOWSKI Janusz (PSL)
ZAPAŁOWSKI Andrzej Tomasz
PĘK Bogdan (Naprzód Polsko)
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz
PODKAŃSKI Zdzisław Zbigniew (PSL PIAST)
SZYMAŃSKI Konrad (PiS)
TOMASZEWSKA Ewa(PiS)
ROGALSKI Bogusław (Naprzód Polsko)
ROSZKOWSKI Wojciech (PiS)
RUTOWICZ Leopold Józef (Samoobrona RP)

217 posłów zasiada w drugiej co do wielkości partii- Grupie Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim (PSE), w tym 9 osób z Polski:

GERINGER de OEDENBERG Lidia Joanna (SLD-UP)
GIEREK Adam (UP)
GOLIK Bogdan
GRABOWSKA Genowefa (Socjaldemokracja Polska)
LIBERADZKI Bogusław-SLD UP
PINIOR Józef (Socjaldemokracja Polska)
ROSATI Dariusz
SZEJNA Andrzej Jan (SLD-UP)
SIWIEC Marek (SLD-UP) 

Wśród 99 członków Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy , znajduje się 6 Polaków:

CZARNECKI Marek Aleksander
STANISZEWSKA Grażyna (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
KUŁAKOWSKI Jan Jerzy (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl )
ONYSZKIEWICZ Janusz (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
WIELOWIEYSKI Andrzej (Unia Wolności/Partia Demokratyczna-demokraci.pl)
PISKORSKI Paweł Bartłomiej (Stronnictwo Demokratyczne)

Grupę Niepodległość i Demokracja IND/DEM tworzy 27 posłów, 3 z Polski:

KRUPA Urszula
TOMCZAK Witold (LPR)
WOJCIECHOWSKI Bernard

GIERTYCH Maciej Marian z LPR jest posłem niezrzeszonym w żadnej frakcji.

W pozostałych frakcjach, skrajnie lewicowej Konfederacyjnej Grupie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica (EUL/NGL) i ekologiczno-regionalnej Grupie Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA), nie ma Polaków.

Warto zajrzeć na stronę oficjalną Parlamentu Europejskiego, gdzie można przyjrzeć się bliżej działalności eurodeputowanych. Znajdziemy tam informacje dotyczące działalności parlamentarnej każdego z członków PE - postawione pytania, opinie i sprawozdania, wystąpienia na forum plenarnym oraz życiorys wraz z oświadczeniem majątkowym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA