| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do PE 2009 > Komitety wyborcze w eurowyborach 2009

Komitety wyborcze w eurowyborach 2009

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego posiadają partie polityczne, koalicje partyjne oraz wyborcy, w tym celu powoływane są komitety wyborcze. Ich obowiązkiem jest poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów w okresie od ogłoszenia zarządzenia o przeprowadzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów. Utworzenie komitetu wyborczego jest zatem warunkiem kandydowania w wyborach.

Funkcje komitetów wyborczych

Komitety wykonują w imieniu partii politycznych i wyborców czynności wyborcze, w szczególności zgłaszają listę kandydatów na posłów i dokonują jej rejestracji w okręgowej komisji wyborczej, prowadzą również na ich rzecz kampanię wyborczą.

Komitety wyborcze 2009

Dnia 20 kwietnia 2009 roku upłynął termin na składanie zawiadomień o zamiarze zgłoszenia przez komitety wyborcze partii politycznych kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego oraz zawiadomień o utworzeniu koalicyjnych komitetów wyborczych i komitetów wyborczych wyborców.

Jak wynika z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej 19 komitetów wyborczych partii politycznych ma zamiar zgłosić kandydatów na posłów do PE. Wśród nich są:

Demokratyczna Partia Lewicy,
Libertas,
Liga Polskich Rodzin,
Partia Kobiet,
Partia Zielonych,
Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej,
Polska Partia Pracy,
Polska Partia Socjalistyczna,
Polska Patriotyczna,
Polski Ruch Uwłaszczeniowy,
Polskie Stronnictwo Ludowe,
Prawica Rzeczypospolitej,
Prawo i Sprawiedliwość,
Samoobrona Patriotyczna,
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej,
Stronnictwo Ludowe "OJCOWIZNA",
Stronnictwo Ludowe "Piast",
Unia Polityki Realnej,
Związek Słowiański

Utworzono również 3 koalicje wyborcze partii politycznych:

Naprzód Polsko - Piast
Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica (PD+SDPL+Zieloni 2004) 
Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy

oraz 3 komitety wyborców:

Komitet Wyborczy Wyborców Kocham Polskę
Komitet Wyborczy Wyborców Niezależni Polsce
Komitet Wyborczy Wyborców Ogólnopolskie Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych "Gospodarka-Uwłaszczenie-Nauka-Stocznie" Kraków (Henryk Połcik)-Gdynia (Teresa Pietrzak)

Zobacz również: Parlament Europejski

Podsumowując, w nadchodzących wyborach weźmie udział 25 komitetów wyborczych, to o 4 komitety więcej niż w wyborach z 2004 roku. Wtedy startowało 21 komitetów wyborczych, z czego zaledwie 8 komitetów uzyskało wymagane 5 % głosów, uprawniające do otrzymania mandatu w europarlamencie.

Kolejnym krokiem, zgodnie z kalendarze wyborczym, jest zgłoszenie przez komitet wyborczy okręgowej listy kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego, która powinna być poparte podpisami co najmniej 10 000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.

Zobacz serwis: Wybory

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego posiadają partie polityczne, koalicje partyjne oraz wyborcy.
Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego posiadają partie polityczne, koalicje partyjne oraz wyborcy.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »