| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) oznacza możliwość startowania w wyborach, m.in.: w eurowyborach (wyborach do Parlamentu Europejskiego). Kto może więc wziąć w nich udział? Jakie wymogi trzeba spełnić? Kto jest pozbawiony biernego prawa wyborczego?

Bierne prawo wyborcze

Prawo wybieralności do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje osobom które spełniają warunki stawiane w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) i regulacjach unijnych.

Bierne prawo wyborcze przysługuje osobom mającym prawo wybierania posłów do Parlamentu Europejskiego tzn.:

  • nie zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie zostały pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,

Ponadto osoba chcąca kandydować w wyborach do europarlamentu musi:

  • najpóźniej w dniu głosowania ukończyć 21 lat
  •  od co najmniej 5 lat stale zamieszkiwać w Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
  • nie może być karana za przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego

Ponadto do PE nie mogą kandydować obywatele RP, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, w związku z złożeniem niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego.

Kandydatem na eurodeputowanego może być zarówno obywatel polski jak i obywatel innego państwa członkowskiego UE. Musi on jednakże spełnić kilka dodatkowych wymogów. Startować w wyborach może osoba stale i zgodnie z prawem zamieszkująca Polską, ujęta w stałym rejestrze wyborców oraz osoba która nie została pozbawiona praw wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Zgłaszanie kandydatów

Prawo zgłaszania kandydatów w wyborach do PE mają partie polityczne i wyborcy, wykonujący wszelkie formalne czynności wyborcze przy pomocy specjalnie w tym celu powoływanych komitetów wyborczych. Aby wziąć udział w wyborach potrzebne jest zatem poparcie komitetu.

Każdy komitet wyborczy może zgłosić w każdym okręgu wyborczym jedną listę okręgową, która powinna być poparta, podpisami co najmniej 10 000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.

Do wymaganej liczby 10 000, nie zalicza się podpisów wyborców popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców. Do utworzenia komitetu niezbędne jest zebranie co najmniej 1000 podpisów obywateli mających prawo wybierania.

Zapytaj na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »