| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy są przepisy regulujące podróż samolotem przez osoby niepełnosprawne

Czy są przepisy regulujące podróż samolotem przez osoby niepełnosprawne

Pragnę wybrać się w odwiedziny do mojej córki, która mieszka w USA. Podróż muszę odbyć samolotem. Ponieważ jestem osobą niepełnosprawną, to chciałabym wiedzieć czy istnieją jakieś specjalne przepisy w tej kwestii.

Tak, istnieje stosowne rozporządzenie regulujące tę kwestię. W przepisach tych można znaleźć m.in. definicje osoby niepełnosprawnej i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Określone są również zasady ochrony i udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, które podróżują samolotem.

Zgodnie z przyjętą definicją za osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej należy uznać każdą osobę, której możliwość poruszania się podczas transportu jest ograniczona. Powodem może być jakakolwiek niesprawność fizyczna (zmysłowa lub ruchowa, zarówno trwała, jak i o charakterze przejściowym), upośledzenie lub niesprawność umysłowa, lub każda inna przyczyna niepełnosprawności, lub wieku. Dodatkowo osoba, ta wymaga specjalnej uwagi oraz dostosowania usług, które są świadczone przez przewoźnika dla ogółu pasażerów do szczególnych potrzeb takiej osoby.

Podstawa prawna:

rozporządzenie (WE) nr 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą (Dz.Urz. UE L 204 z 26 lipca 2006 r.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »