REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłata, Notariusz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od darowizn?

Osoba obdarowana lub dziedzicząca mieszkanie lub budynek, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Notariusz

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, która korzysta z uprawnień przysługujących funkcjonariuszom publicznym. Podstawowym zadaniem notariuszy jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego.

Opłaty za przedszkola będą wyższe

Gminy przygotowują nowe uchwały dotyczące opłat w przedszkolach. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o systemie oświaty samorządy mogą pobierać opłaty dopiero po piątej godzinie zajęć.

Poświadczenia sporządzane przez notariusza

Poza sporządzaniem aktów notarialnych, jedną z czynności dokonywanych przez notariusza jest sporządzanie poświadczeń. Jakiego rodzaju poświadczenia wyróżniamy?

REKLAMA

Postępowanie dyscyplinarne notariuszy będzie jawne

Jak dotąd postępowanie dyscyplinarne notariusza odbywało się z wyłączeniem jawności. Sejm i Senat pracują jednak nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o notariacie, która miałaby wprowadzić postępowanie jawne.

Zapis windykacyjny

Nadchodzą zmiany w prawie spadkowym. Sejm przegłosował nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje możliwość ustanowienia przez spadkodawcę zapisu windykacyjnego. Czym jest zapis i jakie korzyści płyną z jego ustanowienia?

Tajemnica notarialna

Tajemnica notarialna oznacza, że notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne. Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po odwołaniu notariusza.

Samorząd notarialny

Notariusze tworzą samorząd notarialny. Samorząd notarialny obejmuje izby notarialne i Krajową Radę Notarialną. Izby notarialne i Krajowa Rada Notarialna posiadają osobowość prawną.

REKLAMA

Krajowa Rada Notarialna

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu.

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Zasady wyliczania wynagrodzenia w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy określić szczegółowo wysokość, termin i sposób zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli w umowie nie zostało określone wynagrodzenie – to w tym momencie przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danym stosunku umownym.

Warunki wynagrodzenia w umowie najmu lokalu

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy przede wszystkim określić wysokość, sposób zapłaty oraz termin dokonania zapłaty czynszu. Tego typu postanowienia są istotne, gdyż na tej podstawie strony mają jasno określone obowiązki wynikające z umowy.

Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Podziału majątku możemy dokonać umownie, u notariusza lub w sądzie. Koszty uzależnione są od tego, czy jesteśmy zgodni co do sposobu podziału, od wysokości taksy notarialnej, nieraz także od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Ile kosztuje tzw. „rozwód kościelny”?

Proces małżeński stwierdza nieważność małżeństwa od samego początku jego trwania. Opłaty procesowe są różne w poszczególnych diecezjach.

Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Zapewne wielokrotnie z uwagi na wysokie wynagrodzenie notariusza i swoją ciężką sytuację materialną odkładaliście, bądź całkowicie rezygnowaliście z czynności notarialnych. Właśnie w tym celu ustawodawca wprowadził instytucję zwolnienia od ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Jakie elementy powinno zawierać oświadczenie o zrzeczeniu się użytkowania nieruchomości?

Oświadczenie o zrzeczeniu się użytkowania nieruchomości powinno zawierać istotne elementy niezbędne do prawidłowego dokonania tejże czynności. Sam fakt zrzeczenia się ograniczonego prawa rzeczowego tzn. użytkowania nieruchomości – oznacza wyzbycie się dokonania tejże czynności przez osobę do tego uprawnioną. Na skutek zrzeczenia się użytkowania nieruchomości – prawo to wygasa.

Czy umowa o zniesienie współwłasności powinna zostać sporządzona przed notariuszem?

Każdy ze współwłaścicieli ma prawo żądać zniesienia współwłasności. Jeżeli pomiędzy współwłaścicielami istnieje zgoda, co do zniesienia współwłasności nieruchomości – można dokonać tę czynność poprzez zwarcie umowy. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie, jednakże istnieje wyjątek – jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności jest nieruchomość. W tym przypadku należy zachować formę aktu notarialnego.

Jak sporządzić pozew do spółdzielni o uznanie wysokości opłat eksploatacyjnych za niezasadne?

Powództwo do sądu w sprawie o to, iż wypowiedzenie wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezgodne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych powinno mieć charakter uznania ich w części lub w całości za niezasadne.

Znieczulenie porodu nie wymaga dodatkowych opłat

Prawo zabrania pobierania od pacjentek dodatkowych opłat za znieczulenie porodu. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że decyzję o tym czy i jakiej metody znieczulenia użyć przy porodzie pacjentka powinna podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym poród.

Opłata eksploatacyjna

Obowiązek uiszczenia opłaty eksploatacyjnej spoczywa na podmiocie wydobywającym kopalinę lub prowadzącym inną działalność regulowaną ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Opłata eksploatacyjna stanowi dochód własny gminy na terenie, której prowadzona jest działalność objęta koncesjonowaniem.

Opłata adiacencka

Opłata adiacencka to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Wskaźniki i stawki grudzień 2010

Jeżeli nie wiesz ile wynosi wynagrodzenie minimalne lub jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego oraz jaką opłatę powinieneś wnieść z tytułu posiadania psa przeczytaj poniższy artykuł.

Kiedy gmina może pobierać opłatę miejscową

Gmina może pobierać opłatę miejscową od osób fizycznych przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, zdrowotnych lub turystycznych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach - za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.

Łatwiej będzie założyć spółkę z o.o.

Zakładając spółkę wedle specjalnego wzorca umowy nie trzeba będzie zachować formy aktu notarialnego. Dzięki tej uproszczonej formule sam proces ulegnie przyspieszeniu. Takie postanowienia zawiera projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Opłata miejscowa

Opłata miejscowa to tak zwana opłata lokalna. Opłaty lokalne stanowią ważne źródło dochodów budżetów gmin.

Kiedy zapłacimy opłatę uzdrowiskową

Osoba fizyczna przebywająca dłużej niż dobę w uzdrowisku ma obowiązek uiszczenia opłaty uzdrowiskowej za każdy dzień pobytu w takiej miejscowości.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Dyscyplinarka wobec notariuszy będzie jawna

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o notariacie. Propozycja zakłada wprowadzenie jawności postępowania dyscyplinarnego wobec notariuszy.

Czym jest opłata adiacencka?

Przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę, ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Bezpłatne porady u notariusza

W sobotę 27 listopada rusza akcja „Porozmawiaj z notariuszem o spadkach. Dzień otwarty notariatu”. Porady, których udzielą rejenci będą dotyczyły dziedziczenia, spadków i testamentów.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zawsze możliwe

Spadkobierca na dwa sposoby może potwierdzić swoje prawo do spadku – na podstawie postanowienia sądu oraz na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego u notariusza. Przepisy prawa nie zawsze jednak pozwalają spadkobiercy skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Kto może sporządzać tłumaczenia oprócz tłumaczy przysięgłych?

Poza tłumaczami przysięgłymi, są osoby, które są uprawnione do sporządzania tłumaczeń mających taką samą moc jak tłumaczenia sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Osoby takie to konsulowie i notariusze.

Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt propozycji, dzięki którym gminy staną się odpowiedzialne za odpady komunalne. Ma to pomóc w zlikwidowaniu nielegalnych wysypisk śmieci.

Kiedy mogę odwołać darowiznę?

Pomimo zawarcia umowy darowizny istnieje kilka możliwości jej odwołania. Należy jednak spełnić pewne określone w ustawie warunki.

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Notariusze udzielą bezpłatnych porad dotyczących spadków

Już za dwa tygodnie w 11 miastach naszego kraju rusza akcja „Porozmawiaj z notariuszem o spadkach. Dzień otwarty notariatu”. Rejenci udzielą w tym dniu bezpłatnych porad dotyczących dziedziczenia, spadków i testamentów.

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Wyjazd do sanatorium z KRUS – opłaty

Kuracjusz nie płaci za leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie ani za przejazd do zakładu rehabilitacji leczniczej. Całkowite koszty rehabilitacji ponosi KRUS.

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

Czym jest ubezpieczenie zapłaty długu celnego?

Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty długu celnego jest jednym z dopuszczalnych zabezpieczeń należności celnych. Gwarancja jest przeznaczona dla podmiotów gospodarczych.

Jak sporządzić intercyzę

Intercyzę mogą sporządzić zarówno małżonkowie, jak i narzeczeni. Umowa ma formę aktu notarialnego.

Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

W związku z potrzebą doprecyzowania przepisów dotyczących zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty, 1 września 2010 r. wejdą w życie przepisy, które określą kiedy i za co samorządy mogą pobierać takie opłaty. Niestety proponowane zmiany odbiją się przede wszystkim na kieszeni rodziców.

Postępowanie przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym

Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych. Sędziami Sądu są notariusze wybierani na trzyletnia kadencję podczas Walnego Zgromadzenia notariuszy Izb Notarialnych.

Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?

Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy. Rozprawą kieruje Przewodniczący Sądu, który czuwa nad tym by w sprawie wyjaśnione zostały wszystkie istotne okoliczności.

Czym zajmuje się Prezes Sądu Dyscyplinarnego?

Sąd dyscyplinarny orzeka w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy. Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych powołane są w pierwszej instancji - sądy dyscyplinarne izb notarialnych, w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na trzyletnią kadencję poszczególne walne zgromadzenia notariuszy izb notarialnych. Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów.

Orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego

Rozstrzygnięcie o winie obwinionego, bądź o jej braku, jak i o ewentualnej karze, może być rozstrzygnięte jedynie w orzeczeniu sądu dyscyplinarnego.

Organizacja kancelarii notarialnej

Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Notariusz może prowadzić tylko jedną kancelarię. Kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię na zasadach spółki cywilnej lub partnerskiej. W takim jednak wypadku każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane.

Dla których czynności zastrzeżona jest forma aktu notarialnego

Notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Przypadki obowiązkowego sporządzenia czynności w formie aktu notarialnego wymieniają poszczególne ustawy. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej i jej nieważność.

REKLAMA