Kategorie

Postępowanie przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym

Laura Żywica
Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych. Sędziami Sądu są notariusze wybierani na trzyletnia kadencję podczas Walnego Zgromadzenia notariuszy Izb Notarialnych.

Strona w postępowaniu

W środku odwoławczym strona powinna wskazać czego się domaga. Strona może złożyć pisemną odpowiedź na środek odwoławczy. 

Niestawiennictwo stron nie tamuje rozpoznania sprawy w postępowaniu odwoławczym, jeśli strony zostały o terminie powiadomione. Brak potwierdzenia zawiadomienia strony o rozprawie odwoławczej nie tamuje rozpoznania sprawy, jeśli stawił się obrońca lub pełnomocnik. 

Strony mogą składać przed Sądem odwoławczym oświadczenia i wnioski ustnie, a złożone na piśmie Sąd odczytuje stosownie do wymogów Kodeksu postępowania karnego.

Zobacz także: Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego

Rozpoznanie sprawy

Wyższy Sąd Dyscyplinarny pozostawia przyjęty środek odwoławczy bez rozpoznania, jeśli przyjęty został po terminie, albo przyjęcie nastąpiło na skutek niezasadnego przywrócenia terminu.

Przewód sądowy przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym rozpoczyna się ustnym sprawozdaniem, w którym Sędzia Sprawozdawca przedstawia przebieg dotychczasowego postępowania, jego wyniki oraz treść wyroku, a nade wszystko zarzuty i wnioski strony odwołującej się. Sędzia Sprawozdawca podnosi również kwestie wymagające rozstrzygnięcia z urzędu, a w razie potrzeby odczytuje z akt poszczególne ich części.

Sąd odwoławczy rozpoznaje sprawę w granicach środków odwoławczych na rozprawie, a w zakresie szerszym tylko wtedy, gdy ustawa to przewiduje, gdy zachodzą uchybienia skutkujące bezwzględnie uchyleniem orzeczenia, gdy orzeczenie jest dla obwinionego oczywiście niesprawiedliwe.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Jeżeli zebrane dowody na to pozwalają to Sąd odwoławczy zmienia zaskarżone orzeczenie, albo uchyla je i umarza postępowanie, albo uchyla orzeczenie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd któremu przekazano sprawę do ponownego rozpoznania orzeka w granicach w jakich nastąpiło przekazanie.

Od orzeczeń wydanych przez Sąd odwoławczy na skutek odwołania, środki odwoławcze nie przysługują. 

Środek odwoławczy, co do winy, uważa się za zwrócony przeciwko całości orzeczenia. Środek odwoławczy, co do kary, uważa się za zwrócony przeciwko całości rozstrzygnięcia o karze.

Po rozpoznaniu środka odwoławczego Wyższy Sąd Dyscyplinarny orzeka o utrzymaniu w mocy zaskarżonego orzeczenia, zmianie lub jego uchyleniu w całości lub w części.

Orzeczenie Sądu II instancji winno każdorazowo zawierać określenie kto ponosi koszty postępowania w sprawie.

Zobacz również serwis: U notariusza

Uzasadnienie

Uzasadnienie orzeczenia Sądu II instancji sporządza się na piśmie w terminie czternastu dni od daty ogłoszenia orzeczenia. W uzasadnieniu należy podać czym kierował się Sąd wydając orzeczenie oraz dlaczego odwołanie uznał za zasadne albo za niezasadne.
Zarówno orzeczenie jak i jego uzasadnienie podpisują wszyscy sędziowie nie wyłączając przegłosowanego.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.