reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?

Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?

Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy. Rozprawą kieruje Przewodniczący Sądu, który czuwa nad tym by w sprawie wyjaśnione zostały wszystkie istotne okoliczności.

Przebieg rozprawy

Rozprawę rozpoczyna wywołanie sprawy i sprawdzenie obecności osób wezwanych.

Przewód sądowy rozpoczyna się odczytaniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Wniosek odczytuje Rzecznik Dyscyplinarny, a gdy nie bierze udziału w rozprawie, wniosek odczytuje jeden z sędziów Składu Orzekającego.

Po złożeniu wyjaśnień przez obwinionego, Przewodniczący poucza go o przysługującym mu prawie zadawania pytań osobom przesłuchiwanym oraz prawie do składania oświadczeń co do każdego dowodu.

Jeżeli obwiniony korzysta z prawa odmowy złożenia wyjaśnień, Przewodniczący odczytuje jego wyjaśnienia złożone prze niego w postępowaniu wyjaśniającym.

Po odczytaniu wyjaśnień Przewodniczący wzywa obwinionego do ustosunkowania się do odczytanych wyjaśnień.

Jeżeli obwiniony, który złożył już wyjaśnienia i opuścił salę rozpraw, Sąd może dokończyć rozprawę pod nieobecność obwinionego, a wydanego w takiej sytuacji wyroku nie uznaje się za zaoczny.

Sąd może odczytywać na rozprawie wszelkie protokoły przesłuchania świadków i obwinionego sporządzone w postępowaniu wyjaśniającym albo w innym postępowaniu przed Sądem, gdy bezpośrednie przeprowadzenie dowodów nie jest niezbędne, a żadna z obecnych stron temu się nie sprzeciwia.

Jeżeli na rozprawie ujawni się inny czyn od zarzucanego obwinionemu, sąd może przystąpić do jego rozpoznania jedynie za zgodą obwinionego.

Zadaj pytanie: Forum prawne

Zlecenie przesłuchania

Sąd może zlecić przesłuchanie świadka sędziemu wyznaczonemu ze swego składu lub sądowi wezwanemu w którego okręgu świadek przebywa, jeśli świadek nie stawił się z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.

Zobacz także: Czym zajmuje się rejent?

Przerwanie rozprawy

Przewodniczący Sądu może przerwać rozprawę dla sprawdzenia dowodu, albo z innej ważnej przyczyny. Rozprawę przerwaną prowadzi się po przerwie w dalszym ciągu jeśli skład sądu nie uległ zmianie. Przy zmianie składu sądu rozprawę prowadzi się w dalszym ciągu za zgodą stron. Orzeczenia zapadające w czasie przerwy w rozprawie wydaje ten sam skład Orzekający, a w razie braku możliwości jego utworzenia, ten sam skład.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Wyrok

Przed zamknięciem przewodu sądowego, Przewodniczący zwraca się do stron z zapytaniem czy chcą złożyć wnioski o uzupełnienie przewodu sądowego, a w razie odpowiedzi odmownej ogłasza, że przewód sądowy jest zamknięty, po czym udziela głosu stronom.

Po wysłuchaniu stron Sąd niezwłocznie przystępuje do narady, po której ogłasza wyrok.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy.
Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama