Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?
REKLAMA
REKLAMA
Przebieg rozprawy
Rozprawę rozpoczyna wywołanie sprawy i sprawdzenie obecności osób wezwanych.
REKLAMA
Przewód sądowy rozpoczyna się odczytaniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Wniosek odczytuje Rzecznik Dyscyplinarny, a gdy nie bierze udziału w rozprawie, wniosek odczytuje jeden z sędziów Składu Orzekającego.
Po złożeniu wyjaśnień przez obwinionego, Przewodniczący poucza go o przysługującym mu prawie zadawania pytań osobom przesłuchiwanym oraz prawie do składania oświadczeń co do każdego dowodu.
Jeżeli obwiniony korzysta z prawa odmowy złożenia wyjaśnień, Przewodniczący odczytuje jego wyjaśnienia złożone prze niego w postępowaniu wyjaśniającym.
Po odczytaniu wyjaśnień Przewodniczący wzywa obwinionego do ustosunkowania się do odczytanych wyjaśnień.
Jeżeli obwiniony, który złożył już wyjaśnienia i opuścił salę rozpraw, Sąd może dokończyć rozprawę pod nieobecność obwinionego, a wydanego w takiej sytuacji wyroku nie uznaje się za zaoczny.
Sąd może odczytywać na rozprawie wszelkie protokoły przesłuchania świadków i obwinionego sporządzone w postępowaniu wyjaśniającym albo w innym postępowaniu przed Sądem, gdy bezpośrednie przeprowadzenie dowodów nie jest niezbędne, a żadna z obecnych stron temu się nie sprzeciwia.
Jeżeli na rozprawie ujawni się inny czyn od zarzucanego obwinionemu, sąd może przystąpić do jego rozpoznania jedynie za zgodą obwinionego.
Zadaj pytanie: Forum prawne
Zlecenie przesłuchania
Sąd może zlecić przesłuchanie świadka sędziemu wyznaczonemu ze swego składu lub sądowi wezwanemu w którego okręgu świadek przebywa, jeśli świadek nie stawił się z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.
Zobacz także: Czym zajmuje się rejent?
Przerwanie rozprawy
Przewodniczący Sądu może przerwać rozprawę dla sprawdzenia dowodu, albo z innej ważnej przyczyny. Rozprawę przerwaną prowadzi się po przerwie w dalszym ciągu jeśli skład sądu nie uległ zmianie. Przy zmianie składu sądu rozprawę prowadzi się w dalszym ciągu za zgodą stron. Orzeczenia zapadające w czasie przerwy w rozprawie wydaje ten sam skład Orzekający, a w razie braku możliwości jego utworzenia, ten sam skład.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Wyrok
Przed zamknięciem przewodu sądowego, Przewodniczący zwraca się do stron z zapytaniem czy chcą złożyć wnioski o uzupełnienie przewodu sądowego, a w razie odpowiedzi odmownej ogłasza, że przewód sądowy jest zamknięty, po czym udziela głosu stronom.
Po wysłuchaniu stron Sąd niezwłocznie przystępuje do narady, po której ogłasza wyrok.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat