reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zawsze możliwe

Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zawsze możliwe

Spadkobierca na dwa sposoby może potwierdzić swoje prawo do spadku – na podstawie postanowienia sądu oraz na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego u notariusza. Przepisy prawa nie zawsze jednak pozwalają spadkobiercy skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Aby uzyskać akt poświadczenia sporządzony u notariusza muszą być spełnione następujące warunki: dziedziczenie musi być tylko na podstawie ustawy albo zwykłych testamentów takich jak testament własnoręczny, notarialny oraz alograficzny czyli sporządzony przez określoną osobę urzędową, taką jak wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, sekretarz powiatu, sekretarz gminy, kierownik urzędu stanu cywilnego, w obecności dwóch świadków.

Kiedy nie można udać się do notariusza?

Rejent nie będzie mógł poświadczyć dziedziczenia w wypadku testamentów szczególnych takich jak testament ustny, wojskowy albo podróżny.

Notariusz nie może poświadczyć dziedziczenia, jeśli spadkodawca w chwili śmierci nie był obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej , nie posiadał żadnego obywatelstwa – był bezpaństwowcem, jego miejsce zamieszkania znajdowało się poza granicami Polski lub gdy w skład dziedziczonego majątku wchodziły prawa rzeczowe i nieruchomości położone zagranicą. Rejent nie poświadczy dziedziczenia również w przypadku, gdy spadkodawca nie miał małżonka ani krewnych.

Wtedy to spadek z mocy ustawy przypadnie gminie albo Skarbowi Państwa, co musi odbyć się poprzez sądowe stwierdzenie nabycia spadku.

Zobacz również: Procedura zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Uchylenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Zasadniczo, osoba która uzyskała notarialne poświadczenie dziedziczenia jest spadkobiercą. Jednak sąd może uchylić zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, jeśli w odniesieniu do tego samego spadku zostało wydane sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Pierwszeństwo ma zawsze sądowe stwierdzenie nabycia spadku.

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba która uzyskała notarialne poświadczenie dziedziczenia jest spadkobiercą./Fot. Fotolia
Osoba która uzyskała notarialne poświadczenie dziedziczenia jest spadkobiercą./Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama