Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pozwany. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pozwany.
Nieobecność stron na rozprawie rozwodowej
Aktualizacja: 01.10.2018
Jakie konsekwencje prawne niesie nieobecność stron na rozprawie rozwodowej? Czy nieobecność pozwanego przedłuża postępowanie? Co z przesłuchaniem stron? »
Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?
Aktualizacja: 07.08.2012
Pozew zbiorowy można wystosować przeciwko każdemu podmiotowi, niezależnie od rodzaju branży, jakiej jest przedstawicielem, jak również od jego pozycji, jaką zajmuje na rynku. »
Aktualizacja: 02.02.2012
W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze. »
Rozwód kościelny - nieobecność strony pozwanej
Aktualizacja: 11.08.2011
Jak przebiega rozwód kościelny w przypadku gdy strona pozwana nie bierze udziału w sprawie? Kwestia ta jest dość częstą przyczyną zapytań osób zainteresowanych prowadzeniem procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego. »
Nieznane miejsce pobytu pozwanego
Aktualizacja: 14.08.2012
Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić. »
Aktualizacja: 24.08.2011
Kiedy można żądać wydania nakazu zapłaty? Co zrobić, gdy nakaz zostanie wydany przeciwko nam? Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty? Czytaj w Vademecum. »
Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?
Aktualizacja: 22.08.2011
W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji. »
Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?
Aktualizacja: 24.08.2011
Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis? »
Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?
Aktualizacja: 22.08.2011
Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Sąd wydaje wyrok zaoczny, jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie. »
Aktualizacja: 06.08.2010
Instytucja interwencji głównej polega na tym, że osoba trzecia, czyli interwenient główny występuje o rzecz lub prawo, o które toczy się już spór pomiędzy innymi osobami. Interwenient może to uczynić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji. »
Na czym polega interwencja uboczna
Aktualizacja: 06.08.2010
Zasadą postępowania cywilnego jest dwustronność, co skutkuje tym, że w procesie mogą brać udział tylko dwie strony. Ustawodawca nie ograniczył jednak liczby podmiotów mogących brać udział po stronie powodowej lub pozwanej. Dlatego też w procesie możemy mieć do czynienia z instytucją interwencji ubocznej. Polega ona na braniu udziału w toczącym się postępowaniu osoby trzeciej, która przystępuje do jednej lub drugiej strony postępowania. »
Aktualizacja: 05.08.2010
Każdy, kto chce wszcząć sprawę cywilną musi liczyć się z kosztami jakie wiążą się z jej tokiem. System kosztów został tak ukształtowany, aby zniechęcić obywateli do prowadzenia fikcyjnych procesów. »
Czym charakteryzuje się zażalenie
Aktualizacja: 05.08.2010
Zażalenie jest zwykłym środkiem odwoławczym. Przysługuje stronie, jeżeli jej interesy zostały naruszone. Jego celem jest ochrona praw konkretnej osoby. Zażalenie wstrzymuje uprawomocnienia się orzeczenia oraz powoduje, co do zasady, przeniesienie sprawy do wyższej instancji. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie