reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?

Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?

Podstawowym obowiązkiem powoda jest poprawne sformułowanie żądania. Niejednokrotnie będzie to zależało od stosunku prawnego, który jest podstawą żądania. W przypadku zobowiązań przemiennych żądanie pozwu powinno być sformułowane alternatywnie.

Dlaczego żądanie jest ważne?

Poprawne określenie żądania ma duże znaczenie, jako że określa granice zawisłości sprawy. Ponadto wyznacza on granice orzekania w sprawie, co wynika z zasady zakazującej sądowi orzekania ponad żądanie powoda (art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego). Sformułowanie żądania ma również swój wpływ na powagę rzeczy osądzonej.

Klasyczną postacią żądania w powództwie o świadczenie jest proste określenie wysokości żądanej sumy pieniężnej lub określonego świadczenia.

Wnoszę o nakazanie pozwanemu zapłaty 20 tys. zł.

Zobacz również: Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

Żądanie alternatywne

Niekiedy jednak tak sformułowane żądanie będzie niewystarczające. Może to wynikać przede wszystkim ze stosunku prawnego łączącego powoda i pozwanego. Jeżeli pozwany (czyli dłużnik) jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń (zobowiązanie przemienne), a wybór świadczenia należy do dłużnika (art. 365 Kodeksu cywilnego), wtedy też powód powinien sformułować żądania pozwu alternatywnie.

Wnoszę pozwanemu, żeby wydał samochód albo zapłacił sumę 20 tys. zł.

Egzekucja roszczeń alternatywnych

W takiej sytuacji przy uwzględnieniu roszczeń powoda sąd wyda wyrok z podobną sentencją. Zasądzone zostaną oba świadczenia, ale egzekucji będzie mogło podlegać tylko jedno.

Będzie to miało istotne przełożenie na postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z art. 798 Kodeksu postępowania cywilnego komornik na wniosek wierzyciela będzie musiał wyznaczyć dłużnikowi termin do dokonania wyboru świadczenia, które ma spełnić. Dopiero po jego upływie świadczenie, które będzie egzekwowane wybierze wierzyciel.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje na wniosek wierzyciela. Wcześniej powinien on jednak uzyskać od sądu klauzulę wykonalności dla tytułu egzekucyjnego (np. wyroku).

Zobacz również serwis: Windykacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poprawne określenie żądania wyznacza granice orzekania w sprawie.
Poprawne określenie żądania wyznacza granice orzekania w sprawie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama